Ako Martin štrúdlu piekol

V nedeľu o dvanástej býva zvykom, že sa tu zjaví nejaký recept od medveďov. Tento článok si nerobí nárok na konkurenciu, skôr vám ešte viac ozrejmí, akí sú oni dobrí. Poukázať chcem na niečo iné - všetko ide, ak sa chce a dokonca aj takému drevu, ako som ja, sa podarilo niečo upiecť. Budem sa teda vychádzajúc prevažne z vlastných skúseností špeciálne sústrediť na miesta, kde sa dá ľahko spraviť chyba. Tiež však uznávam, že tento článok by zrejme nevznikol, ak by výsledok jedol aj niekto iný okrem mňa a mohol by o tom referovať. :-)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)
Obrázok blogu

Na dve štrúdle budeme potrebovať: 1 kg jabĺk, 1 maslo, 200g hladkej múky, 1 citrón, 80g krupicového cukru, 1 lyžičku mletej škorice, 1 lyžičky mletého muškátového orechu, 1 lyžičku mletého kličeka, 50g hrozienok, 50 g mandlí, olej, 50g strúhanky, práškový cukor, vanilkový puding, šľahačku, veľa trpezlivosti, dostatok šťavnatých nadávok, woodoo figúrky autora článku, ak by sa to nevydarilo (nie sú na fotke).

Obrázok blogu

Najskôr necháme odmočiť mandle, aby sme ich mohli neskôr ošúpať. Kto si myslí, že je drsňák, môže tento krok vynechať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ošúpeme jabĺčka. Okrem toho, aby nehnili, nie sú na jablká kladené žiadne špeciálne požiadavky, povedal by som, že mnou použíté bola na štrúdlu škoda, ale iné som nezohnal. Potom ich ošúpané postrúhame do veľkej misy.

Keď v tejto fáze náhle zistíte, že nemáte doma strúhadlo (ako sa to stalo mne), vždy tu ostáva možnosť jablká nakrájať na malé kúsky, problém je v tom, že to strašne dlho trvá. Takže vám radím, pár dní pred plánovanou akciou si pozrite, či ho máte (ako som spravil ja), ak ho nemáte, napíšte si na lístok, že ho musíte kúpiť (ako som spravil ja) a keď už budete v domácich potrebách, tak sa na ten lístok nezabudnite pozrieť (ako sa to stalo mne).

SkryťVypnúť reklamu

Keď sú jabĺčka ostrúhané, ošúpeme mandle. Na jednu misku dáme šupky, na druhú madle. Potom zoberieme šupky (nie mandle) a vyhodíme do koša. Mandle opražíme na panvici. K tomu budeme potrebovať olej. Toto náhle zistenie je príčinou, prečo olej nie je na úvodnej fotke všetkých prísad. Nejako som si to neuvedomil. Prosím vás, pozrite sa, či je to skutočne olej a nie ocot, lebo raz si to takto jeden môj známy pomýlil a rozpálil ocot za účelom spravenia hranoliek. V celom byte bolo ovzdušie, že Dimitrovka zbledla závisťou.

Obrázok blogu

Nastal čas urobiť cesto. Zoberieme 200g múky, 125ml teplej vody a jednu lyžicu masla. Teraz sú nahraní pracovníci metrologického inšpektoriátu, lebo lyžica nie je definovanou jednotkou objemu v sústave SI. Dámi a páni, ak mienite dávať ľuďom pokuty za uvádzanie výkonu motora v konských silách namiesto kilowatov, máte pech, budete bez štrúdle. Ak sa verejne ospravedlníte občanom, že z nich robíte blbcov, dostanete za odmenu odo mňa recept plne kompatibilný s medzinárodne uznanou sústavou jednotiek, dovtedy: tudle nudle (a pri týchto slovách ukazujem prstom na nosnú dierku, šmejdi).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Tri zložky cesta premiešajte a spracujte, pokiaľ nebude zamatovo hladké. Toto môže trvať aj pol hodinu. V žiadnom prípade to nepodceňujte, je to kľúčová časť celého pečenia. Dal som svojho času jednému fyzikovi otázku, že či by nemohol tento proces trochu racionalizovať, aby to bolo čo najrýchlejšie a najpohodlnejšie. Zamyslel sa, urobil výpočty a potom mi oznámil: „Mal by som jedno elegantné riešenie, ale fungovalo by to iba ak by maslo, múka aj voda mali tvar gule a boli by umiestnené vo vákuu."

Keď bude hladké, potrite povrch trochou rozpusteného masla, prikryte misku niečím, nech vám tam nenapadá prach a položte na teplé miesto (napr. k radiátoru). Nechajte ho tak 30 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vám zdá, že máte veľa krvi v alkoholickom obehu, môžete do cesta primiešať deci bieleho vína.

Obrázok blogu

Kým je cesto pri radiátore, posekajte mandle a pridajte ich k jabĺčkam. Rovnako tak 50 g hrozienok, 80 g krupicového cukru, šťavu z citróna, kávovú lyžičku mletej škorice, pol lyžičky muškátového orechu a lyžičku podrvených klinčekov. Potom to poriadne premiešajte.

Pozor pri tých klinčekoch rozdrvte iba hlavičku, zvyšok vyhoďte (kto by to jedol?). Mandle môžete posekať napríklad tak, že ich dáte do sáčku a pobúchate tĺčikom. Ak máte dobrý zrak a radi zbierate malé veci po zemi, môžete to vyskúšať aj bez sáčka. Notorici môžu dopredu hrozienka namočiť do rumu, beznádejné prípady ako ja, do brandy.

Obrázok blogu

Na panvici rozpustite trochu masla a pridajte do neho strúhanku a miešajte, nech má konzistenciu ako ťažký mokrý sneh od bohviečoho sfarbený na hnedo.

Obrázok blogu

Ak bude cesto už pol hodiny v pokoji a v teple, tak si rozprestrite utierku, trochu ju posypte múkou a na ňu vyklopte cesto. S maximálnou opatrnosťou ťahajte hmotu smerom ku krajom, pričom sa snažte dosiahnúť výsledný obdĺžnikový tvar. V konečnom štádiu by malo byť cesto tenké asi ako papier.

Obrázok blogu

Prečnievajúce konce odrežte a tento obdĺžnik posypte tou strúhankou, aby vytvorila tenkú vrstvu. Na spodný okraj umiestnite jablkovú zmes. Bohužiaľ túto dôležitú časť som zabudol nafotiť.

Potom zoberte spodnú okraj utierky a za zdvihnutia ho ťahajte smerom od vás. Tým sa preklopí aj štrúdla a takýmto spôsobom ju zarolujete. Konce potom uzavrite.

Obrázok blogu

Povrch štrúdle potom potrite rozpusteným maslom. Dajte na plech.

Obrázok blogu

Je celkom dobré uložiť ju na papier na pečenie, totiž na plechu samotnom sa vám môže stať, že šťava trochu vytečie a zlepí spodný okraj k plechu.

Pečenie vždy trochu závisí od konkrétnej trúby, takže moju radu 45 minút pri 180°C berte ako nejakú smernú líniu a priebežne štrúdlu kontrolujte. Viac ako 45 minút však spôsobí vysušenie cesta, takže ak nejaké zmeny, tak potom skôr v tendencii pri vyššej teplote a kratšie. Ak by sa vám stalo, že povrch zhnedne (resp. to maslo na povrchu), tak štrúdlu prikyte alobalom a nechajte tak dopiecť.

Obrázok blogu

Posypte práškovým cukrom a podávajte podľa chuti s vanilkovým pudingom, so šľahačkou alebo oboma. Poprípade si k tomu dajte šálku mlieka. Dobrú chuť.

Pre jednoduchšie vysvetlenie som k pečeniu štrúdle vypracoval diagram, odborne nazývaný cyklogram prác. Možno niečo podobné poznáte z filmového plátna. Používa sa tam na lepšie vysvetlenie toho, ako deväť mesiacov po druhej dovolenke v Juhoslávii príde na svet druhé dieťa a potom už iba samé pozitíva a sociálne istoty.

Obrázok blogu

Ako z neho vidno, jedno nadväzuje na druhé, náhody sú vylúčené alebo sa s nimi počíta. Takéto znázornenie ukazuje, že pečenie štrúdle možno optimalizovať. Šikovní môžu celý proces šúpania a strúhania jabĺk so zamiešaním s koreninami presunúť na čas, kedy sa cesto nachádza pri radiátore. Výrazne si tým skrátia pracovnú dobu. Každopádne nemehlám ako som ja, by som to neradil, lebo by sa veľmi ľahko mohlo stať, že to všetko nepostíhajú.

Obrázok blogu

Práve v tejto unikátnej aplikácii cyklogramu na pečenie jablkovej štrúdle neskromne vidím veľký vedecký prínos tohoto článku. Pôvodne som ho poslal do časopisu Nature. Ale tam mi ho odmietli zverejniť, podľa mňa preto, lebo zrovna nemali hlad. Poprosím vás, keď by ste ma chceli citovať, tak moje krstné meno je Martin, nie Miroslav. Ľudia si to pomerne často pletú. :o)

Martin Marušic

Martin Marušic

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Profesionálny tunelár"Slovo tunelář vymysleli bývalí kvazikomunisté jako součást své předvolební populistické kampaně."Viktor Kožený Zoznam autorových rubrík:  Prihodilo sa miTunelovanieVodné dielaPlanéta ZemHistoria est lux veritatisSlovenská sosajety (vážne)Odpočutékrížom-krážom64 políSlopeme s monitoromMostySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu