Ako kibicovať pri šachu

Hneď na začiatok by som chcel zdôrazniť, že na správne kibicovanie vôbec nie je nutné poznať pravidlá šachu. Ortodoxní kibicovia dokonca poznanie pravidiel považujú za podvod. Postup samotného kibicovania je jednoduchý. Stačí si iba vyhliadnuť obete, dať si žuvačku a postaviť sa nad nich, najlepšie tak, aby ste vrhali tieň na dosku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

 

 Než to však urobíte, treba si položiť dve základné otázky: „Skutočne si myslím, že som v miestnosti najsilnejší?" a „Skutočne si myslím, že som zároveň aj najrýchlejší?" Keďže história zaznamenala prípady, keď dubová šachovnica poslúžila spoľahlivejšie ako rana z revolvera, opatrnosť je na mieste. Zvyčajne sa k takejto metóde uchyľuje porazený hráč, ale v šachu má každé pravidlo aj výnimky. Keď si aj myslíte, že veď predsa nie je treba sa báť malého dieťaťa, úder môže prísť aj od rozzúreného rodiča, ktorý keď sa rozbehne, je ako parná lokomotíva. Pokiaľ nemáte aspoň 120 kg a neužívate nejaké tie steroidy (alebo vitamín B12 ako Jarmila Kratochvílová), tak z dôvodu bezpečnosti pri práci si radšej nájdite uplatnenie u mariáša. Tam je síce viac hráčov, ale nemajú po ruke ťažké predmety.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Takže začneme hneď prvým ťahom. Po jeho potiahnutí stačí zahlásiť slová klasika: „Po tomto ťahu sa hra bieleho ocitá v smrteľných kŕčoch." Je pritom absolútne jedno, čo biely zahral a je vcelku vhodné túto frázu sprevádzať kývaním hlavy zo strany na stranu. Na začiatku zvyčajne hráči zahrajú sériu ťahov v celkom rýchlom slede, lebo im je to notoricky známe. Po chvíli ale jeden z nich začne premýšľať na dlhšiu dobu. To je príležitosť, ktorú by si žiaden skúsenejší kibic nemal nechať uniknúť. Stačí povedať vety typu: "Majstri si toto naštudujú už doma, veď to sa hráva dosť často." „Tuším dochádzajú nápady." „Máš nejakú neúplnú knižnicu otvorení." „Žeby neznámy variant?". Samozrejme kibic svetovej extratriedy nehovorí zakaždým tú istú formulku. Pokiaľ napríklad jeden z hráčov počas krátkej doby potiahne dvakrát tou istou figúrou, môžete to komentovať nasledovne: „Chlapče, a ty vieš vlastne ako ťahajú iné figúrky, keď stále ťaháš tou istou?". Ak sa jeden zo súperov rozhodne dosť zavčasu ťahať dámou, môžete to ohodnotiť múdrosťou: „Dáma je najslabšia figúra, neustále musí ustupovať." V otvorení sa často vyskytuje výmena jazdca za strelca. Pri tejto príležitosti je priam stavovskou povinnosťou kibica vysloviť okrídlený výrok: „Strelec je lepší v otvorených pozíciách, jazdec v uzavretých." Samozrejme, každý už pochopil, že nemusíte mať ani páru o tom, aká z tých dvoch situácií sa na čiernobielych poliach práve nachádza. Poprípade sa dá aj podotknúť, že dvojica strelcov je pešiak navyše. Stretol som sa aj s kibicom, čo túto vetu veľmi šikovne zopakoval vždy, keď majiteľ tej dvojice potiahol strelcom.

SkryťVypnúť reklamu

 Základným predpokladom kvalitného kibicovania je schopnosť blufovať. Očakáva sa, že si počas sledovania partie budete dôstojným spôsobom škrabať hlavu, upravovať účes, krčiť nosom, jednoducho sa tváriť, že tuho premýšľate. Keďže veľa ľudí má s týmto bohaté dennodenné skúsenosti zo zamestnania, nebude tomu viac venovaná pozornosť. Kontrolnou otázkou šachového zasvätenca smerujúcou k hodnoteniu momentálnej pozície sa nenechajte zaskočiť. Pokiaľ je tá pozícia jednoznačne pre niekoho vyhraná, určite sa vás na ňu nebude pýtať. Takže treba bez zaváhania odpovedať, že by potrebovala dôkladnejší rozbor v pokojnom prostredí, že je to dosť zapeklité a treba to hodiť do počítača, že je to ťažko povedať, lebo obe strany majú niekoľko zaujímavých možností, bude záležať aj od šťastia a momentálnych schopností a pod.

SkryťVypnúť reklamu

 Na druhej strane je jednoznačná partia pre kibica niečo ako pre roľníka žatva. To, že má niekto málo figúr sa dá zistiť veľmi ľahko a dá sa to veľmi pekne okoreniť všelijakými poznámkami na „zmiznutú armádu", výrokom, že aj Stalin sa najskôr zbavil nepriateľov vo vlastných radoch a potom s vernými porazil Hitlera. Môžete skonštatovať, že ten kráľ sa cíti nejako osamelo a v noci sa bojí. Povzbudiť slabšieho sa dá aj konštatovaním, že mimo šachovnice sú jeho figúry v presile. Keď ani to nepomôže, tak ho pochváľte, že napríklad taká žena má len jednu figúru a aj s ňou má každá množstvo starostí a častokrát o ňu dôjde, pričom on ich mal šestnásť a nesťažoval sa vkuse kamarátom. Ďalej sa môžete rozplývať nad tým, že namiesto šachu by mal hrať radšej gorotki, že aj tie drevené postavičky sa už trasú, čo ďalšie s nimi vyvedie a chcú dezertovať. Keď zahrá nejakým kameňom ťah naspäť na posledný rad, tak by mala nasledovať uštipačná otázka, či už stavia figúrky na novú partiu. Pokiaľ začne súperova dáma ohrozovať protivníkovho monarchu, je možné ju označiť za pobehlicu, ktorá ešte pred chvíľou stála pri jednom panovníkovi a už naháňa druhého. Okrem toho ju možno počastovať výrazom transvestita, lebo historicky bola pôvodne kráľovým radcom, až neskôr sa pretransformovala na dámu. Ako správny blufér by ste mohli aj pridať, že v Rusku sa doteraz nazýva dáma fjerz, čo znamená vezír. Pokiaľ sa hlava armády pod údermi súperových vojakov začne veľmi rýchlo pohybovať smerom do záhuby, stačí sa opýtať, či je na zdravotnej prechádzke, aký tanec to predvádza alebo sucho skonštatovať, že jeho spolubojovníci sa na ňom práve rehocú. Do toho si môžete pískať melódiu: Král do boje táh, do veliké války...

SkryťVypnúť reklamu

Treba sa však mať na pozore. Kibic by mal intuitívne vytušiť, že sa partia už veľmi rýchlo skončí a v čase matu by sa už nemal nachádzať v blízkosti. Jeden dôvod je ten, že za doskami znamenajúcimi šach sú pokojní distigvovaní hráči, ktorí sa ale hneď po podaní ruky menia na jedného nafúkanca, ktorý sa snaží všetkých presvedčiť o svojej genialite a jedného urazeného mrzúta otravného ako yperit, ktorý sa snaží vinu zvaliť na všetko možné aj nemožné okrem vlastného rozumu. Samozrejme ako prvý dôvod prehry budete vy, hneď za vami bude imaginárny nedostatok spánku v noci spôsobený diskotékou u susedov. Druhý, a rozhodujúci, faktor je, že vás po ukončení hry ihneď vyzvú na partiové overenie vašich šachových znalostí, o ktorých viete iba to, že žiadne nemáte. Tu už sa ťažko vyhovára, preto je ľahšie radšej sa vypariť ešte pred koncom.

Keď som spomínal, že kibic by mal byť hlavne bluférom, mal by niečo poznať aj zo zákulisia šachu a poznať niečo o slávnych hráčoch. To sa dá potom skombinovať do výrokov typu: Toto by nezahral ani Aljechin, Réti sa určite v hrobe obracia, keď sa Kasparov o tomto ťahu dozvie, nebude môcť spávať a podobne. Viac sa o tom dá dozvedieť kdekoľvek na internete, najbližšie na súvisiacich článkoch. Dúfam, že rady kibicov sa rozrastú, aby aj nám, šachistom občas stúpol krvný tlak.

Martin Marušic

Martin Marušic

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Profesionálny tunelár"Slovo tunelář vymysleli bývalí kvazikomunisté jako součást své předvolební populistické kampaně."Viktor Kožený Zoznam autorových rubrík:  Prihodilo sa miTunelovanieVodné dielaPlanéta ZemHistoria est lux veritatisSlovenská sosajety (vážne)Odpočutékrížom-krážom64 políSlopeme s monitoromMostySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu