Ako sa stavia metro

Samozrejme týchto pár riadkov nebude o bratislavskom metre, to by sa vám ukázalo, že neexistujúci článok. Ale pôjdeme krátko nakúknúť do Amsterdamu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Toto čo vidíte je centrála holandských kolegov. Majú tu na stole mapu a nad ňou sklenený model, ako tá trasa vlastne vedie. Tí ľudia na fotke sa samozrejme tvária, že oni to nepotrebujú, lebo to vedia vyčítať z výkresov, v skutočnosti však strašne závidia a čumia na to ako koza do miešačky.

Obrázok blogu

Ako vidíte na modeli, trasa metra nikdy nejde z jednej stanice do druhej po priamke. Záleží to samozrejme od geologických podmienok a okolitej zástavby, ale vo všeobecnosti sa stanice projektanti snažia umiestniť čo najbližšie pod zem a trať zavŕtať trochu hlbšie. Stanice sa totiž zvyčajne budujú z povrchu, kdežto trať sa musí raziť. Ďalšou výhodou je, že vlaková súprava sa rýchlejšie rozbehne dole spádom a stúpajúca trať pred stanicou jej pomáha brzdiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Samotný objekt stanice je veľké a zložité podzemné dielo. Ono sa to síce nezdá, ale málokedy je jej dĺžka menšia ako sto metrov. Navrhuje sa totiž tak, aby v prípade potreby v nej mohli stáť dve súpravy. Tie rozmerné oceľové nosníky hore rozopierajú stavebnú jamu, aby sa steny nezrútili do nej.

Obrázok blogu

Zo stanice musia vychádzať na každú stranu dve rúry a navyše je nutné urobiť prístupové chodby. Preto sa stanice radia k najzložitejším inžinierskym konštrukciám vôbec.

Obrázok blogu

Vpravo vidíte tunelovú rúru, ktorá sa už razí, vľavo je len pripravená. Podľa tohoto usporiadania vidno, že stanica bude mať jedno nástupište v strede s koľajmi po stranách. Druhou možnosťou by bolo mať koľaje v strede a dve nástupištia po stranách.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V prednej časti je rozopieranie spravené do rohu. Je to preto, aby sa mohli ťažké časti raziaceho stroja spúšťať dole cez široký otvor takto vzniknutý (tam kde sú tie schody) a aj preto, aby čelná strana jamy bola tiež zapažená.

Obrázok blogu

Pohľad dovnútra raziaceho stroja. Použitý bol obdobný ako v mojom staršom článku.

Obrázok blogu

Tu je trochu rozdiel v umiestňovaní tubingov. Ak si spomínate na H3-4 sa tiahlami prichytávali k sebe, tu je na to systém staršieho dáta, kde sa prichytávajú oceľovou konštrukciou, ktorá sa po zatvrdnutí malty odstráni.

Obrázok blogu

Tu sú tubingy na sklade vonku. To čierne je natavovacie tesnenie proti vode.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zhora vidno železničnú stanicu, kde sa nakladajú vlaky s materiálom. Tu aj exkurziu ukončíme, ďakujem za pozornosť.

Martin Marušic

Martin Marušic

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Profesionálny tunelár"Slovo tunelář vymysleli bývalí kvazikomunisté jako součást své předvolební populistické kampaně."Viktor Kožený Zoznam autorových rubrík:  Prihodilo sa miTunelovanieVodné dielaPlanéta ZemHistoria est lux veritatisSlovenská sosajety (vážne)Odpočutékrížom-krážom64 políSlopeme s monitoromMostySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu