Raketa V2

V Nemecku vyvinutá prvá balistická raketa na svete. Balistická značí, že spotrebuje palivo hneď po štarte a ďalej už iba letí ako kameň (prísne vzaté, môže ešte korigovať dráhu letu postrannými krídielkami, nie však nejako prudko meniť smer), kým nepadne na zem. Jej použitie proti Londýnu a južnému Anglicku spôsobilo veľký šok, lebo jej prílet nebolo počuť a vzhľadom k tomu, že trojnásobne prekonávala rýchlosť zvuku, ani ju nebolo možné zostreliť. Neskôr bola v ešte väčšom počte ako proti Anglicku použitá proti belgickým mestám, hlavne prístavu v Antverpách. Po vojne sa dočkala aj civilného využitia. Keď na ňu Američania pripevnili kameru, získali prvé fotografie Zeme z vesmíru.
Raketa R7

Prvá medzikontinentálna balistická raketa na svete. Ako zbraň prvého úderu schopná niesť 10 jadrových hlavíc sa veľmi neosvedčila. Jej plnenie palivom trvalo 20 hodín a v stave pohotovosti mohla byť vzhľadom na nestabilitu paliva iba jeden deň. Navyše na štart potrebovala pomerne mohutné a drahé odpaľovacie zariadenie, ktoré by sa takmer iste hneď v prvých hodinách konfliktu stalo terčom bombardovania ešte skôr, než by raketa bola schopná vzlietnuť. Mierne upravená ale vyniesla do kozmu prvú umelú družicu Zeme - Sputnik.
Raketa PGM-11 Redstone

Americká raketa krátkeho doletu (do 300 km), priamy pokračovateľ nemeckej V2 vyvinutý Werherom von Braunom. Upravená verzia v rámci programu Mercury vyniesla do kozmu prvého Američana Alana Sheparda. Ten ale neobletel Zem, čo Chruščov posmešne skomentoval ako amerecké "elá hop".
Raketa Titan II

Dvojstupňová balistická raketa s doletom 21.000 km. Na svoju dobu bolo revolučné jej palivo Aerozin 50. Je veľmi stabilné a aj po rokoch v nádržiach je rovnako spoľahlivé. Raketa Titan II. v úprave vyniesla na obežnú dráhu amerických astronautov v rámci programu Gemini.
Raketa Sojuz

Už viac ako 40 rokov používaná a spoľahlivá nosná raketa, ktorá sa využíva na vynášanie družíc na obežnú dráhu, ako aj zásobovanie stanice ISS. Navyše v porovnaní s letmi amerických raketoplánov výrazne lacnejšia. Od prvého letu je samozrejme priebežne modernizovaná.

Raketa Saturn V

111 m vysoká raketa vyvinutá v šesťdesiatych rokoch v USA. Neskôr sa vývoj v Spojených štátoch uberal cestou raketoplánov, kombinácie rakety a lietadla. Aj preto, lebo verejnej mienke nebolo celkom jasné, prečo drahá, 3000 ton vážiaca raketa sa použije na jeden štart, pri ktorom kompletne zhorí. Slúžila pri programoch Apollo a Skylab, vďaka nej sa človek dostal na mesiac. Celkovo vzlietla 13 krát.
Raketa Ariane IV

Reakciu jedenástich krajín združených v Európskej vesmírnej agentúre (ESA) na vesmírne preteky medzi USA a ZSSR bol vývoj radu rakiet typu Ariane. Slúži hlavne na dopravu komerčných družíc na obežnú dráhu a v tomto smere je veľmi všestranná, na rozdiel od sovietskych rakiet radu Sojuz, ktoré boli vždy upravované podľa toho, na ktorý vesmírny program slúžili.
A tu ich máte všetky v rovnakej mierke 1:20, aby ste si vedeli lepšie predstaviť ich veľkosti medzi sebou.

Fotografie sú z podzemnej továrne na výrobu nemeckých rakiet v dedine Wizernes pri St. Omer vo Francúzsku, dnes prerobenej na múzeum s expozíciami o okupácii Francúzska, Hitlerových tajných zbraniach a dobývaní vesmíru s názvom La Coupole.