
Máme však takéto rýchle vlaky aj v Európe. Napr. z Madridu sa odveziete do Barcelony rýchlosťou 300 km za hodinu. Cestoval som s mojimi dvoma chlapcami (v tom čase 7 a 5 rokov) a tí boli celí bez seba, že ideme rýchlejšie ako BMW.
Je to pekný príklad hneď na 2 veci, o ktoré ide aj na Slovensku, aj v Španielsku, aj v Európe ako celku. Prvou sú investície do produktívnej infraštruktúry financované EU peniazmi. Druhou fakt, že „zadarmo“ financovanie (akékoľvek je štedré) na skutočne udržateľnú prosperitu krajiny nestačí.
Ad 1. Infraštruktúra. Bez pomoci z EU by jej budovanie na úroveň porovnateľnú s „300km/h“ niektoré (všetky) južné krajiny nezvládli. Slovensko na tom nie je o nič „horšie“, či „lepšie“.
Nie sme evidentne sami, ktorým sa zíde externá finančná injekcia, najmä ak je investovaná do produktívnej infraštruktúry. (Slovákom nie je nikdy málo pripomenúť, že nie sme poslední. Len sa sami na to posledné miesto nepostavme a nedržme sa ho silou mocou.)
Ad 2. Ani „dobromyseľne darované“ fondy EU nám až tak veľa nepomôžu, ak nebude platiť to , čo bolo kedysi aj pre Slovensko, aj pre Španielsko , aj Európu prirodzené, a čo v európskej civilizácii pred dvoma - troma stovkami rokov iniciovalo priemyselnú revolúciu a (dočasnú) dominanciu vo svete. Pracovitosť, usilovnosť, šetrenie, snaženie, „bez práce nie sú koláče“. A taktiež otvorenosť a snaha poznávať a učiť sa nové veci.
EU ani jej fondy nespasia Slovensko. Navyše podpora, ktorú už desiatky rokov „papajú“ južanské štáty je nepomerne vyššia ako to čo získava Slovensko a stredná Európa. Prirodzene pri našom vstupe do EU bolo počuť sľubov a sľubov o vyrovnaní platieb za pár rokov... .
Byrokratickým malomocenstvom, nadmernými daňami a úradníckymi pravidlami „na všetko“ EU aj Slovensko sami seba spomalia na úroveň bafkajúcej parnej lokomotívy.
Všetci vieme ako Španielsko hospodársky ako celok vyzerá, a to napriek EU fondom, ktoré prispeli na rýchlovlak. Svetlé výnimky Baskicka a Katalánska nezmenia celkový obraz, rovnako ako Bratislava nezmení celkový obraz a úroveň Slovenska. Ak sa pozrieme na východ od Nitry či Zvolena, tak rozhodne nie.
Neostáva nič iné len bojovať o vyrovnanie nášho postavenia v EU, čo v konkrétnosti znamená práve toľko EU peňazí pre Slováka, ako inkasuje „ťažko skúšaný“ Španiel, či Francúz.
Zároveň nenechať sa nakaziť pasivitou, lenivosťou a nestať sa závislými od barličiek „dobromyseľne“ podávaných nejakým EU úradníčkom, ktorý často osobne nič nedokázal a málokedy nesie osobnú zodpovednosť.
Asi budem nasledujúce uvádzať častejšie, myslím že sa to hodí : manažér veľkého amerického investora na Slovensku mi na tému vládnych zástupcov Slovenska pri obrane hospodárskych záujmov SR v Bruseli povedal : „they rolled over like a dead dog“ – „vyvrátili sa ako mŕtvy pes“ .
Surové podanie, ale ide o autentický výrok podnikateľa, ktorého investícia v SR bola významnou zložkou hospodárstva Slovenska. Určite si viete predstaviť akých zrazených pudlíkov Slovensko v Bruseli malo a žiaľ aj má.
Rastislav Masnyk , kandidát na poslanca Európskeho parlamentu , SaS