Žongléri s pravdou

„Bitkári z radov Sparty a Baníka usporiadali tajnú bitku",  „Sparťania a baníkovci sa chvália veľkou bitkou" a iné podobné titulky sa objavili minulý týždeň na takmer všetkých českých spravodajských portáloch. MF Dnes, sport.cz, nova.cz, TV Prima. Všetci priniesli správu o veľkej chuligánskej bitke, ktorá sa mala odohrať na diaľnici medzi Prahou a Brnom a participovať v nej malo viac ako 200 ľudí. Senzácia ako hrom po dvoch dňoch spľasla, ukázalo sa, že bitka sa neodohrala a všetko bolo vymyslené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Ako je možné, že seriózne médiá sa nechali nachytať? Stačilo, že admini internetového portálu hooligans.cz zverejnili na svojich stránkach fiktívnu správu o uskutočnenej bitke. Podobné reportáže o stretoch medzi fanúšikmi sa na tejto stránke objavujú pravidelne a pre novinárov sa stali ľahkým zdrojom citácií pri informovaní o násilí na štadiónoch. Žurnalisti si ani tentoraz nenechali ujsť senzáciu a slepo prebrali informácie z chuligánskeho portálu. Správu zverejnil jeden spravodajský web, potom druhý a ostatné médiá aj keď možno pochybovali o reálnosti celej informácie, nemohli ostať pozadu. Bol by asi prúser v konkrétnej redakcii, ak by sa potvrdilo uskutočnenie bitky a akurát „my" by sme to odignorovali. Jedine Mladá Fronta Dnes jasne vyslovila podozrenie, že ide o kačicu, že je to pravdepodobne pasca na novinárov. Celú absurdnú situáciu zaklincovala televízia Prima, ktorá neváhala dať reportáž o bitke do hlavných večerných správ. Hneď za tým nasledoval príspevok o dôveryhodnosti médií, že televízii verí 60% populácie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak bol motív správcov hooligans.cz akýkoľvek, poukázal na jedno. Na silu, ktorú médiá majú a na to, že nie všetko, čo sa v nich objaví je pravda. Zabúdame, že v médiách pracujú ľudia ako my, omylní, žiadni supermani. Pracujú pod tlakom, často na získanie dostatočných podkladov, či overenie informácie nemajú čas. Pracujú v súkromných firmách, ktoré musia mať príjmy a tie zabezpečí len čítanosť. Novinárska práca je ovplyvňovaná toľkými subjektívnymi faktormi, že očakávať objektívnosť od médií je naivné.

Napriek tomu získali tlač či televízia nenormálnu moc nad verejnosťou. Ľudia médiám dôverujú. To čo sa v nich objavuje považujú za pravdu a objektívnu súčasnosť.
A novinári si túto moc často uvedomujú. Nadobudnú božský pocit bojovníka za pravdu a spravodlivosť, no nevšímajú si, že vo svojej zaslepenosti po pravde a spravodlivosti dupajú.

SkryťVypnúť reklamu

Majú v rukách strašnú moc. Uverejnia správu o bitke, ktorá sa nikdy nestala a v okamihu si ju prečítajú tisíce ľudí. Začnú diskutovať pod článkami o zberbe, ktorú musí polícia pacifikovať z peňazí daňových poplatníkov, či navrhujú exemplárne tresty. Pritom polícia ani záchranka neminula ani korunu, nemusela v ten osudný pondelok proti žiadnym vagabundom zasiahnuť. Vzhľadom k tomu, že webové portály o svojom omyle neinformovali, doteraz zrejme existuje plno ľudí, ktorí veria tomu, že niekde pri Brne sa na neznámom mieste pobili chuligáni Sparty a Baníka. A pri pive o tom rozprávajú známym a spoločne sa rozhorčujú nad niečím, čo patrí do ríše fantázie.

SkryťVypnúť reklamu

Médiá sú dobré ako zdroj aktuálnych informácií. No tieto informácie sú zdeformované osobou žurnalistu a tlakmi, ktoré na neho pôsobia. To by sme mali my všetci pochopiť. A vy novinári si konečne uvedomte, že nie ste bojovníkmi dobra proti zlu, že nemáte patent na pravdu. Ste rovnaké nuly ako my blogeri, s tým rozdielom, že vaše články číta o tisíce viac ľudí.

Matej Bučko

Matej Bučko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obyčajný človek si a obyčajný človek musí zachovať veľký zákon sveta: Musí v druhej múdrej tridsiatke žať, čo v prvej nemúdrej tridsiatke sial. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromnéŠport

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu