TSG Hoffenheim

O tom ako trojtisícová dedina Hoffenheim ide hrať Bundesligu. Spomienky z leta II.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Bol to posledný deň môjho pobytu v Nemecku, keď mi Peter (čítaj s nemeckou výslovnosťou) zavolal, že poobede ide na futbalový zápas treťoligového tímu v Hoffenheime. S nadšením som súhlasil s pozvaním, ani som sa nepýtal na podrobnosti. Všade, kde prídem sa vo mne prebúdza moje futbalové šialenstvo a mám neodolateľnú chuť navštíviť akýkoľvek zápas miestneho tímu.
Moji kolegovia však už toľko nadšenia nezdieľali, vraj nemajú chuť sa pozerať na nejaký regionálny tím. Párkožrúti!!! Akurát, čuduj sa svete, Ruska Palina prejavila záujem a, čuduj sa svete, po troch týždňoch, čo sme sa poznali, z nej vypadlo, že hráva futbal za univerzitný tím. A po troch týždňoch ma ohúrila svojimi futbalovými znalosťami, ktoré sa neobmedzovali len na Davida Beckhama...
Cestou v aute mi Peter vysvetlil, že nechodí často na zápasy Hoffenheimu, ale teraz má mať premiéru nová posila, ktorá prišla z bundesligového Eintrachtu Frankfurt, Španiel Francisco Copado. Trošku ma šokovalo, že bundesligový hráč príde do regionálneho tímu, ale to bolo nič oproti tomu, čo Peter rozprával ďalej.

Hoffenheim budete ťažko hľadať na mape. Má okolo 3000 obyvateľov a administratívne patrí pod susedný Sinsheim. Ten je asi takých 30 kilometrov južne od Heidelbergu. Ešte v roku 1990 to bol dedinský amatérsky klub potácajúci sa niekde v siedmej lige, no všetko sa zmenilo príchodom miestneho rodáka Dietmara Hoppa, ktorý prišiel s veľkým mešcom peniažkov. Hopp je jedným zo spoluzakladateľov softvérovej firmy SAP, vďaka ktorej nahonobil majetok v hodnote 1,1 miliardy dolárov a stal sa podľa aktuálneho rebríčka 52. najbohatším Nemcom. No a na rozdiel od našich „veľkozbohatlíkov“ sa rozhodol podeliť so svojím majetkom aj s ostatnými ľuďmi. Zafinancoval novú hokejovú halu v Mannheime a takisto aj miestny klub, podporuje rôzne medicínske a kultúrne projekty. A od roku 1999 sa angažuje vo futbalovom tíme TSG Hoffenheim. Ten sa vďaka nemu dostal až do tretej nemeckej ligy, kde pôsobí od sezóny 2001/2002. V sezóne 2003/2004 dosiahol klub najväčší úspech, keď sa dostal až do štvrťfinále nemeckého pohára, pričom okrem iných vyradil aj Bayer Leverkusen.
Ako to už býva, nie každému bolo pochuti, že Hopp dotuje dedinský klub a tak sa začali ozývať hlasy z Heidelbergu a Mannheimu, že by mal radšej dávať svoje peniaze do klubu s históriu (ako napríklad SW Waldhof Mannheim). Závistlivé výroky sa vystupňovali natoľko, že Hopp natruc všetkým pred touto sezónou vyhlásil, že v priebehu troch rokov chce hrať s TSG Hoffenheim Bundesligu. A že ide stavať nový futbalový štadión s kapacitou 30 000 divákov. Pôvodne mal nový štadión stáť v Heidelbergu, ale po petícii fanúšikov (na ktorej okrem iných môžete nájsť aj podpis z Banskej Bystrice a Voronežu) sa ide stavať v Sinsheime.
A Hopp to s tou Bundesligou myslí vážne. Pred touto sezónou sa na štadión s trojtisícovou kapacitou sťahovalo niekoľko bundesligových hráčov z Hansy Rostock, Hannoveru 96, Ulmu a Eintrachtu Frankfurt. Dobrí hráči potrebujú dobrého trénera. Tým sa stal známy nemecký tréner Ralf Rangnick, bývalý kormidelník Schalke 04, s ktorou sa dostal do finále nemeckého pohára a skončil druhý v lige. Nikto z miestnych nepochybuje, že Hoffenheim tú Bundelsigu naozaj čoskoro hrať bude. Po jesennej časti sú na druhom postupovom mieste.

Štadión bol taký typický dedinský, aj keď bolo vidno, že prebehli snahy o rozšírenie kapacity. Bolo však vidieť, že štadión slúži divákovi a nie prepieraniu peňazí, takže človek si mohol užiť dostatočný komfort. Priamo pri tribúnach boli stánky s občerstvením a tak aj počas zápasu sa dalo kedykoľvek odbehnúť kúpiť nejaké to pivko. Ak vám zaň nebolo ľúto zaplatiť 2,5 eura. Slováčisko sa tak musel uskromniť a celý zápas sŕkal dve pivá.
Cítil som sa skoro ako doma. Futbal bol na úrovni nadpriemerného slovenského prvoligového zápasu. Vysoké nasadenie, ale po technickej stránke to už bolo horšie. Divákov cca tri tisíc, i keď vypredaný štadión vyzeral pekne. Miestny „kotol“ tvorilo okolo 20 ľudí, mali niekoľko vlajok, snažil sa celý zápas povzbudzovať, ale často ich prekričali hostia, ktorí prišli v počte asi tak 80 osôb povzbudiť rezervný tím(!) Karslruhe. Domáci vyhrali 3:2, plno gólov, nasadenie, fajn atmosféra, pre nezaujatého pozorovateľa príjemne strávené futbalové popoludnie.

Na záver si trochu zamoralizujem. Nie som zástanca nadmerného zdaňovania ľudí s vysokým príjmom. Každému podľa zásluh a ak je niekto šikovný nech si zarobí aj miliardy. Nemal by však neskôr zabúdať na to ako začínal a s časťou svojho bohatstva sa podeliť aj s ostatnými. Koľkí naši miliardári, tzv. „finanční žraloci“, sponzorujú šport či umenie? Dietmar Hopp nezabudol na to z kade pochádza a po mnohých rokoch vracia spoločnosti aspoň časť z toho, čo vďaka nej získal.

Howk.


Matej Bučko

Matej Bučko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obyčajný človek si a obyčajný človek musí zachovať veľký zákon sveta: Musí v druhej múdrej tridsiatke žať, čo v prvej nemúdrej tridsiatke sial. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromnéŠport

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu