Heslo dňa: Vzdelaním proti chudobe a extrémizmu.
Článok si môžete tiež vypočuť fo forme audio nahrávky:
OSN a Hamas
OSN nepovažuje Hamas za teroristickú skupinu. Čo myslíte čitatelia a poslucháči. Mala by? V rezolúcii 1566 - OSN (odsek 3) sú body, ktoré definujú terorizmus ako trestné činy a to aj na civilnom obyvateľstve spáchané s úmyslom spôsobiť smrť, branie rukojemníkov, vyvolať stav teroru, alebo zastrašiť obyvateľstvo. Presne to, čoho sa dopúšťa Hamas dlhú dobu. Rezolúcia tieto činy neospravedlňuje úvahami politickej, ideologickej, náboženskej, alebo inej podobnej povahy a vyzýva všetky štáty, aby takýmto činom zabránili a potrestali trestami v súlade s ich vážnou povahou. Z právneho uhla pohľadu a zreteľom na základ tejto rezolúcie vyplýva, že OSN by mala považovať Hamas už dávno za teroristickú organizáciu. No nepovažuje. Ďalej to znamená, že Izraelské rozhodnutie zničiť teroristov je v súlade s cieľmi Organizácie Spojených národov.
Keď sú teroristi chránení
Medzinárodné humanitárne právo (MHP) jasne špecifikuje pojem civilista. Civilista je každý, kto nie je vojakom, alebo vo všeobecnom zmysle slova, bojovníkom. Aby boli bojovníci legitímni, musia splniť štyri body.
1. Musia byť pod velením osoby zodpovednej za rozkazy
2. Musia nosiť svoj znak rozpoznateľný na diaľku
3. Musia nosiť zbrane otvorene a neskrývať ich
4. Musia vykonávať operácie v súlade s vojnovými zákonmi a zvykmi
Tu vzniká špecifická situácia. Väčšina bojovníkov Hamasu nespĺňa aspoň jeden z vyššie uvedených bodov. Ide najmä o civilný odev bez rozpoznateľného znaku. To vedie k situácii, že teroristi sa pohybujú medzi bežnými ľuďmi na základe čoho sú rozpoznateľní aj oni ako civilisti. No a podľa MHP, keďže sú rozpoznateľní ako civilisti, musia byť chránení pred vojenskými útokmi. To potvrdzuje, že MHP má v tejto veci trhlinu, pretože nechtiac, avšak vedome chráni teroristov zodpovedných za vraždenie nevinných ľudí. Áno, máme tu veľmi divnú situáciu.
Keď je potrebné prísť s riadnou iniciatívou
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov síce uznal, že Hamas zneužíva civilistov na svoje ciele ktoré nie sú v súlade s princípmi OSN, vyzval na diplomatické rokovania, vyzval na mier v pásme Gazy, ale to nestačí. Myslieť si, že bojovníci Hamasu budú počúvať a postupovať podľa toho, čo im OSN povie, je naivné až hlúpe. Rovnako je naivné a hlúpe, ak si myslí, že Izrael v tejto situácii permanentne zloží zbrane. Generálny tajomník nielenže musí vyzvať arabské štáty, aby aspoň dočasne prijali palestínskych utečencov, ale musí takisto vytvoriť silnú iniciatívu, aby sa tak stalo. Je mi ľúto, že to musím povedať, ale žiaľ, António Guterres takú iniciatívu nevytvoril a pôsobí veľmi slabo. Áno viem, arabské štáty odmietajú prijať palestínskych utečencov z dôvodu rizika infiltrácie Hamasu, pretože Hamas neuznáva ich druh politiky. Infiltrácia jeho členov je preto rizikom hlavne pre arabské štáty s monarchiami. Avšak máme tu aj nástroje, ktorými sa dá otvorenie hraníc pre palestínskych utečencov do arabských štátov dosiahnuť.
Vytvorenie dočasného útočiska a identifikácia teroristov
Vytvorenie dočasných táborov pre utečencov funguje dlhé roky a o tejto možnosti vedia všade na svete. Arabské štáty majú na to navyše aj kapacitu. Ako som už ale spomenul vyššie, obávajú sa infiltrácie členov Hamasu. Áno, Hamas by bol schopný vytvoriť iniciatívu pre zvrhnutie režimov, ktoré uznávajú v arabských štátoch, či postupné vytváranie nepokojov, schovávajúc sa za náboženstvo. To by sa dialo cez mŕtvoly a všetci to dobre vedia. Išlo by opäť o terorizmus. V konečnom dôsledku bude potrebné nastaviť kroky na dosiahnutie slušného a plnohodnotného života v postihnutých územiach. Ako to dokázať?
Riešenie základných príčin:
V teoretickej rovine, vyriešiť tento problém si bude vyžadovať dlhodobý prístup. Tento prístup musí zahŕňať riešenie faktorov, ktoré prispievajú k nárastu a pretrvávaniu terorizmu. Sociálno-ekonomické rozdiely, politické rozdiely, náboženský extrémizmus, alebo ideologická indoktrinácia. Za najdôležitejšie považujem začať s riešením bodov, ako sú zlepšenie vzdelávania, zníženie chudoby, vymáhanie práva, a podpora sociálneho začlenenia. Potom tu máme boj proti terorizmu ako taký.
Proti terorizmu hlavne s rozumom a kolektívne
Je veľmi dôležité čo najefektívnejšie využívať spravodajské a protiteroristické možnosti, ktorými medzinárodné spoločenstvo disponuje. Tieto informácie sa používajú na narušenie teroristických aktivít, zadržanie ich členov a zabránenie útokom. Špecializované protiteroristické jednotky sa nasadzujú na vykonávanie cielených operácií proti jednotlivcom, alebo infraštruktúre ako takej. A keďže je Hamas nepriateľom arabských štátov hlavne s monarchiami, kľudne by sa do tohto boja mohli zapojiť. V rámci medzinárodnej protiteroristickej spolupráce, krajiny spolupracujú prostredníctvom spoločných operácií, dohôd a regionálnych alebo medzinárodných organizácií. Volá sa to kolektívny boj proti terorizmu. Osobne, keď som ešte fungoval v Londýne, veľmi dobre si pamätám aké opatrenia sa robili v situáciách, keď prišli informácie o možných teroristických útokoch. Takže áno, treba len chcieť a pôjde to.
Záver
Tento konflikt je hlavne náboženský a mnohostranný problém, ktorý nemá jednoduché riešenie. Západný breh Jordánu vrátane východného Jeruzalema a pásmo Gazy sa podľa OSN považujú za okupované územia, to je fakt. Avšak keby neprišlo k arabskému odmietnutiu návrhu na vytvorenie dvoch štátov v roku 1948, dnes mohol byť mier. Tu musím povedať nasledovné. Nežime v histórii, ale učme sa z nej a nerobme tie isté chyby. Hamas sa neriadi civilizovanými pravidlami a preto bude uskutočňovať teroristické útoky po dobu jeho existencie vždy a bez ohľadu na pravidlá medzinárodného práva. Rovnako im je ukradnutá OSN. Ideálne riešenie je zložiť zbrane a rozdeliť si územie päťdesiat na päťdesiat. Ale to už sme tu mali a arabské spoločenstvo to odmietlo. Takže ideálne riešenie neexistuje. Preto sa treba zamerať na ochranu civilistov vytvorením dočasných utečeneckých táborov, teroristov identifikovať a poraziť. Potom podpísať mierové dohody, poskytnúť medzinárodné jednotky ktoré budú dohliadať na mier, no a riadne začať budovať body ako sú vzdelanie, znižovanie chudoby a rovnosť.