Konflikt na Ukrajine je jedna veľká hrôza nepredstaviteľných rozmerov, za ktorú môže Putin. Dnes sme svedkami diplomatického úsilia, ktoré by sa malo opierať o princípy zakorenené v medzinárodnom práve na dosiahnutie udržateľného riešenia. Otázka znie, opierajú sa Rusi a USA o tieto princípy? Čo hovoria Putinovcom a Trumpovcom základné právne rámce a usmernenia, ktorými by sa mali riadiť? Čo im hovoria princípy a opatrenia na ukončenie vojny, pričom sa zdôrazňuje dôležitosť suverenity, dodržiavania humanitárneho práva a zodpovednosti s tým spojené?
Princíp suverenity
Hlavným jadrom veci je princíp suverenity. Územná celistvosť Ukrajiny je chránená Chartou Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá výslovne zakazuje použitie sily proti politickej nezávislosti akéhokoľvek štátu. Tej politickej nezávislosti, ktorú Putin nechce dovoliť Ukrajine, pričom sa Lavrov po útoku v roku 2022 vyjadril, že politickú nezávislosť Ukrajiny rešpektujú. Koľko irónie, však? O tento základný princíp by sa mali opierať hlavne keď diskutujú o spôsoboch ukončenia konfliktu. Len či by sme nechceli príliš moc? Americký prezident je očividne viac na strane Putina čo znamená, že na Rusov nemá kto pritlačiť. Skôr naopak, všetko nasvedčuje tomu, že Rusi Amerike diktujú čo má ako vyzerať. Veď Lavrov v utorok 25.03.2025 zadal Spojeným štátom úlohu na zadávanie príkazov Ukrajine. Áno dobre čítate, Rusko si bez problémov dovoľuje zadávať úlohy Spojeným štátom. Pokiaľ si budú Spojené štáty robiť domáce úlohy zadané Ruskou federáciou, budú sa stavať na stranu agresora a medzinárodného zločinca. Áno, Putin je medzinárodný zločinec. A to nehovorím ja, to hovorí medzinárodný trestný súd. V rámci správania prezidenta Spojených štátov by som veľmi rád vedel, čo na neho prezident Ruska má. Pretože pokiaľ by mal Putin na niekoho informácie nelegálneho charakteru, alebo by Putinovi niekto niečo dlhoval, tak by sa k nemu nesprával inak, ako sa k nemu správa prezident USA.
Nepriestrelné fakty
Ale poďme k niekoľkým formalitám. Tu najskôr pripomeniem, že Charta OSN je pre Rusko právne záväzná. Áno, je to nepriestrelný fakt. Článok 33 Charty OSN podporuje vyjednávanie a iné mierové metódy riešenia konfliktov. Tie sa ešte len začali. Je to presne ten článok Charty OSN, podľa ktorého malo Rusko postupovať už v roku 2014 namiesto intervencie. Ibaže nemohlo. Nemohlo, pretože nemalo dôkazy o naplnení skutkovej podstaty čohokoľvek trestného, z čoho Rusko Ukrajinu obviňovalo. To znamená, že v rámci stálych členov bezpečnostnej rady OSN ako aj OSN ako takej, by nemalo šancu obstáť a Putin to veľmi dobre vedel. Dnes sa Rusko a USA zapájajú do dialógu o budúcnosti nášho suseda a možno raz na tom bude Slovensko podobne. Podobne, pretože precedens silnejšieho ktorý si môže robiť čo chce už existuje a je plne využívaný. V súvislosti s rokovaniami by mohli medzinárodné organizácie ako OSN a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zohrať zásadnú úlohu. Mohli by uľahčiť diskusie a poskytnúť v rokovaniach pomoc pre dosiahnutie čo najspravodlivejšieho mieru. Avšak zdôrazním, že len mohli. Precedens silnejšieho platí aj v tomto prípade a Rusku je ukradnuté čo OSN, alebo OBSE hovoria. A americký prezident toho Ruského, zdá sa, len ticho počúva.
Irónia medzinárodného práva
Potom tu máme Medzinárodné humanitárne právo (MHP). Tu tiež zdôrazním, že Ženevské dohovory sú pre Rusov takisto právne záväzné. Ich dodatkové protokoly jasne určujú pravidlá vojny s dôrazom na ochranu civilistov, humánne zaobchádzanie s vojnovými zajatcami či zákaz cieliť na civilnú infraštruktúru. Áno, to všetko bolo Ruskom porušené. Porušovanie MHP je akt proti ľudskosti a strany zodpovedné za takéto činy musia byť brané na zodpovednosť. Na zodpovednosť prostredníctvom mechanizmov, ako je Medzinárodný trestný súd (ICC). Ibaže Rusko nie! Ruská federácia nie je signatárom Rímskeho štatútu a ICC neuznávajú. A samozrejme medzinárodní zločinci sa neukazujú na miestach, kde je na nich vydaný medzinárodný trestný zatykač. Takže opäť nič. Koľko irónie, však?
Rusko a civilisti
To, že Rusku nezáleží na ľudských právach bolo ukázané v mnohých prípadoch. Teraz sa objavil ďalší. Kladiem si otázku, že či by nemalo vždy ísť o bezpečie civilistov. O humanitárny prístup k obyvateľom, bezpečnosť, podpory úsilia o obnovu a stabilizáciu regiónu s cieľom poskytovať zdravotné služby, či jedlo a vodu. Áno to sú základné potreby civilistov. Avšak nie pre Putina. Prečo to píšem? Pretože Putin podpísal doslovne nacistický dekrét o vyhostení obyvateľov okupovaných území, pokiaľ nemajú ruské občianstvo. Bez občianstva Ruskej federácie nemajú žiadne práva. Ani právo na zdravotnú starostlivosť. Aj vám sa to podobá na Hitlera?
Záver
Jediné čo sa zatiaľ podarilo bola výmena väzňov. Všetko ostatné v rámci humanitárnej iniciatívy a posilnenia vyhliadok trvalého mieru sú, zdá sa veľmi ďaleko. Na dosiahnutie spravodlivého a udržateľného mieru je nevyhnutné dodržiavať zásady suverenity, humanitárneho práva, zodpovednosti a humanitárneho prístupu k civilistom. Momentálne je však opak pravdou. Navyše, hranice Ukrajiny sa s najväčšou pravdepodobnosťou zmenšia čím Rusko nezákonným spôsobom získa územia slabšieho. V takom prípade to spravodlivý mier nebude. Na jeho dosiahnutie je rozhodujúce, aby bol niekto schopný na Putina tlačiť. Áno, mal by to byť prezident USA. To sa žiaľ nedeje a vyzerá to tak, že Rusko si hladko vďaka Trumpovej politike uplatní, v civilizovanom svete neuznávané, právo silnejšieho. Možno bude čoskoro právo silnejšieho aj nový svetový poriadok. Pri politikoch ako je Trump a Putin by som sa nečudoval.
Matej Galo
Sloboda a Solidarita