Náboženstvo zvané motivácia

V ľudskom svete bola hierarchia hodnôt väčšinou podmienená náboženstvom a ľudia, ktorí tieto hierarchie predstavovali, boli predstaviteľmi cirkvi alebo aspoň hlásali v mene vyššej sily. Čím je táto sila dnes?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)


Ale vnútornú dynamiku človeka v tejto dobe nedokážu filozofické koncepty rozhýbať natoľko, aby sa dennodenne dobrovoľne vydávali do sveta za cieľom uchmatnúť si miesto pod slnkom, ktoré svieti na úspešných ľudí.
Vnútorne sa izolovať od spoločnosti ostáva, ako v každej dobe, veľmi nebezpečné pretože na človeka doslova útočia myšlienky o nezmyselnosti sveta, vlastného života, a celkovej existencie, ktoré síce
majú potenciál byť základom ľudskej kreativity a slobody v myslení, ale ktoré sú hlavne bolestivé a neúnosné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Našťastie ako dar z "vlastnej hlavy" prišlo na svet Sväté písmo Motivácie.
S heslami v zmysle "všetko je len v hlave" alebo "keď po niečom veľmi túžiš, tak sa to stane", sa duch boha motivácie prejavuje skrz ľuďí, hlása neobmedzenú silu ľudského myslenia a ženie ľudí za svojimi snami s presvedčením - "mám na to, lebo v to verím". Ľudia teda silne veria a sú ochotní za to zvádzať boje, čiže nie je dôvod pochybovať že sa jedná o náboženstvo. Zdieľajú svoje
náboženské fotky, statusy, citáty a hashtagy a vnucujú svoju životnú motiváciu iným ľudom presne takisto, ako svoju životnú motiváciu vnucujú ľudom napríklad klopajúci svedkovia jehovovy. Sledujú tiež ľudi, ktorí o živote s motiváciou šikovne a zaujímavo rozprávajú, a títo potom točia videá, usporiadavajú prednášky a vydávajú knihy, aby sa ich svätá motivácia šírila
a spasila čo najviac ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje avšak tajomstvo. Nie, nie je to tajomstvo z knihy Secret, v ktorom sa všetci významní ľudia naprieč históriou odlišovali od ostatných len tým, že poznali zákon gravitácie a aplikovali ho aj v dimenzii myšlienok. To tajomstvo je, že aj títo ľudia majú občas slabé chvíľky, depresie a zlú náladu. To je čo? Kto by to bol povedal. A nie je na tom absolútne nič zlé. Avšak nevedia viac ako ty ani ja, a v momente keď dopíšu motivačnú vetu spadajú opäť hlboko do svojich myšlienkových pochodov v ktorých existujú. V merítku spoločnosti sú úspešní, no radosť ľuďom spôsobujú priemernú, na svojich rodičov sú možno drzí, svojich partnerov utláčajú, a ku priateľom sa možno správajú povýšenecky a povrchne.

SkryťVypnúť reklamu

Ale ich motto? Nikdy sa nevzdávaj! Podľa mňa dúfate, že človek 
ktorý už dva mesiace neprestajne dvorí vašim partnerom to čoskoro vzdá, a otvorí sa pred ním nová etapa života, v ktorom konečne začne rásť. Takisto dúfam, že sa vzdá človek ťažkého štúdia na medicíne, lebo vo vnútri vždy chcel študovať hru na gitare.

Aký hrozný život musí mať človek s filozofiou nevzdať sa za každych okolností, ktorú mali aj mnohí generály v dejinách, keď poslali do jasne prehranej bitky tisíce mužov zomrieť. Len
pre uspokojenie človeka, ktorý sa nevzdáva.

Podobne stavané sú mottá "život je džungľa" alebo "silnejší prežije". Chceli by ste mať vedľa seba človeka s takouto filozofiou? Veď taký človek musí mať neprestajne v hlave porovnanie seba s ostatnými - či je silnejší alebo nie, a každého brať ako potenciálneho nepriateľa. Je toto cesta k šťastiu? Asi nie. K úspechu pravdepodobne, ale k šťastiu nie.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi jemnejšie, ale o to záludnejšie, patria motivačné formy s obsahom v zmysle
"vždy buď sám sebou". Toto je veľmi poetické a len ťažko sa tomu dá niečo vytknúť. Otázkou pre mňa však ostáva - kto je ten ja, čo ním vždy mám byť sám? 
Ten kokteil túžob, presvedčení a názorov? Nech sú akokoľvek správne, odkiaľ sa vo mne vzali? Týmto len človek ostáva v klame, že musí stoj čo stoj trvať na svojej vykonštruovanej predstave o svete, a že mu musia byť odpustené všetky konania založené na egocentrizme, pretože taký proste 
je. Je to jednoducho on, tak čo. Žiaden priestor na rast. Zatvorme kvet do nádoby urobenej presne jemu na mieru, lebo taký proste teraz je. Netreba mu rásť, ved vidím, že je proste taký! Prirodzenosť je však skôr aktívny proces a veta "takto to proste je" je mŕtva.
Celý život je akoby tvorený počítačovou hrou, v ktorej si človek vytvorí životnú filozofiu, ktorá ho motivuje, a v hre víťazí ten, ktorému sa podarí čo najväčšej skupine ľudí vtlačiť túto jeho motivačnú teóriu do hláv.
Nenechajme sa už viac motivovať, sme premotivovaní. "Jaskyňa, do ktorej sa bojíš vstúpiť, ukrýva poklad, ktorý hľadáš". Ja asi radšej ostanem vonku, lebo v jaskyniach žijú medvede.

Matej Hrabovský

Matej Hrabovský

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Píšem o mindfulness, sebasúcite a iných o psychologickým témach Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu