SPRÁVANIE - Od génov k pohlaviu - Hodnoty, pohlavie, vnímanie (časť prvá)

Prevzaté z: The Venus Project Magazine, číslo 3, vydanie z roku 2013, Link na časopis: http://tvpmagazine.com/ Preklad: Matej Kotian;

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Jacque Fresco sa nechal počuť o ľudskom správaní a vysvetľuje to mnohými, jednoducho pochopiteľnými spôsobmi. Rád by som ponúkol ďalšie vysvetlenia a uverejnil článok s novými príkladmi a faktami o tom, čo kreuje osobnosť každého z nás, vrátane tvojej a mojej.

Pozrieme sa na tieto témy z hodnotového, rodového, biologického a psychologického hľadiska.

HODNOTY

V prvom rade, kto si?

Zrejme odpovieš svoje meno, prácu, alebo niečo podobné. Pravdepodobne sa pokúsiš definovať samého seba niekoľkými slovami, ktorých význam ča naučili rodičia, škola, priatelia, internet a podobne. Pochopil si, čo znamená práca, čo je morálka, čo je dobré a zlé, krásne a škaredé, čo je akceptovateľné a čo nie, násilné alebo upokojujúce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujímavým, ale o to znepokojujúcim príkladom toho, akú dôležitú rolu hrá prostredie pri vývoji osobnosti a hodnôt sú opustené deti: deti, ktoré vyrastali v drsných podmienkach.

Genie chýbal akýkoľvek sociálny kontakt už od narodenia. Keď ju objavili o desať rokov nskôr, tak veľmi sa líšila od ľudí, že ju považovali za „mentálne chorú“, aj keď nemala žiadne poruchy mozgu.

Nevedela rozprávať a ani poriadne chodiť. Nepreukazovala žiadne city empatie, morálky, objektivity, sociálnej interakcie a podobne – formy správania považované za normálne a vrodené všetkým ľudským bytostiam.

A sú ďalšie prípady, napríklad dievča vychované dlhšie medzi psami ako medzi ľuďmi, takže svojím správaním sa chovala viac ako psy než ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto príklady nezahŕňajú prípady, v ktorých deti trpeli na poškodenie mozgu. Príklady poukazujú nielen na to, že prostredie má vplyv na hodnoty človeka, ale že dokonca aj chôdza, výrazy tváre alebo reč tela sú ovplyvnené skúsenosťou.

Dokonca aj drobné odlišnosti v prostredí môžu spôsobiť značné odchýlky v správaní. Uvediem príklad na identických dvojčatách, včela poštípala jedno z nich, keď malo 4. Táto malá epizódka sa s ním odvtedy tiahla a po celý život sa bálo všetkých druhov hmyzu, trpelo na „insektofóbiu“. Takáto udalosť je príčinou, prečo ľudia majú odlišné osobnosti. Ich životné skúsenosti sú vždy jedinečné.

SkryťVypnúť reklamu

Toto je dôvod, prečo ľudia už len v mesiaci vidia zakaždým čosi iné: jedni si ho fotia ako druh umenia, iných to zas netrápi a ďalší ostávajú zakaždým v nemom úžase. Takže, aj keď vidíme rovnakú vec, interpretujeme ju odlišne kvôli osobnej skúsenosti – to vytvára naše hodnoty.

POHLAVIE

Možno si myslíte, že rozpoznávame len dve pohlavia, mužské a ženské, ale v takom prípade sa mýlite – nielen z kultúrneho, ale aj z biologického hľadiska. Sú ľudia, ktorým biológia nedovoľuje jasnú identifikáciu s pohlavím. Nazývame to medzipohlavie (intersex).

Kultúrny rod je trošku iná vec, a závisiac od kultúry, existujú aj iné ako bežný ženský a mužský rod. Vieme, že aj tieto dva sa dokonca líšia: existuje kopa “maskulínnych“ ľudí, ktorí sa od seba odišujú. V Indii (Hirja), Nepále, a Samoe, ľudia akceptujú aj tretie pohlavie ako zákonom ustanovené. Fa’afafine, napríklad, sú chlapci, vychovávaní ako dievčatá v módnom priemysle, ktorí sa správajú ako dievčatá. Takže prostredie má dokonca aj vplyv na to, čo nazývame „pohlavie“.

SkryťVypnúť reklamu

VNÍMANIE FARBY, PLETI A VKUSU

Vo vedeckých kruhoch nie je už dlhšiu dobu pochýb o tom, že chuť a vkus sú vytvárané prostredníctvom vecí, ktoré skúšame: farba, reštaurácia, názov jedla, jeho tvar, alebo či je jemné alebo chrumkavé.

Dokonca aj pre tých s odlišnou biológiou, ako napríklad tí, ktorí majú viac chuťových pohárikov, skúsenosti vplývajú na to, aké jedlo uprednostnia. Sú aj ľudia, ktorá by nikdy nezjedli hríby, ale za za odlšiných okolností, si ich obľúbia.

Pozrite si dokument „Pravda o chuti“, aby ste sa dozvedeli niečo viac o chutiach.

Vnímanie farieb je ďalším príkladom, ako jazyk, ktorým komunikujete, prisudzuje farbám odlšiný význam. Pozrite si toto 7-minútové video, ktoré dokazuje moje tvrdenia.

A ak to ovplyvňuje do takej miery zrak, čo iné by ešte mohol jazyk ovplyvniť?

[1] http://www.tiotrom.com/

 

Matej Kotian

Matej Kotian

Bloger 
  • Počet článkov:  149
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kto som? Človek. Omylný. Učiaci sa. Neustále sa vyvijajúci, pretože zotrvávaním v nemennom stave máme našliapnuté k zániku. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaPrózaEverything and nothing (preklaProjekt Venusbohemian melancholyVíla, čo o láske snilaškolstvomyšlienkyslovenskému ľuduPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,076 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu