Zimná olympiáda bez hráčov NHL

NHL vydala oficiálne stanovisko, že jej hráči sa nepredstavia na Zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu. Čo je vlastne za celým sporom a aké môže maťtoto rozhodnutie následky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

NHL sa začala objavovať na ZOH pravidelne od roku 1998. Nebolo to však z rozmaru, olympijský hokej prestal by zaujímavý pre divákov a teda aj pre sponzorov a spoločností, ktoré na ZOH umiestňovali reklamy na svoje produkty. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vtedy požiadal NHL, či by na olympiádu nepúšťala svojich hráčov. Aj keď niektorí majitelia boli už vtedy proti tomu, NHL sa s MOV dohodla, že bude púšťať hráčov za preplatenie nákladov. A tak to platilo až doteraz.

V druhej polovici roka 2013 sa na prezidentské kreslo MOV dostal bývalý nemecký šermiar Thomas Bach, NHL už v tej dobe mala niekoľko mesiacov potvrdenú účasť v Soči, takže na veľké "tančeky" tu nebol priestor. Bach sa však k ZOH 2018 vyjadril, že už nebude preplácať NHL výdavky ako to bolo doteraz, keďže sa reprezentantom v žiadnom inom športe nič neprepláca. Znie to logicky a spravodlivo. Až na to, že NHL prerušuje súťaž v najlepšom období sezóny (vo februári vrcholia súboje o play-off, navyše sa vtedy nehrá ani americký futbal a ani baseballová liga) a celkovo vzaté ju prerušuje jediná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

René Fasel, prezident Medzinárodnej hokejovej federácia (IIHF) sa ponúkol, že peniaze zoženie. Najskôr ponúkol 10 miliónov, odhadované náklady však boli 18-20 miliónov dolárov. Financie ponúknuté IIHF však mali ísť pôvodne na rozvoj mládežníckeho hokeja a NHL takúto pomoc odmietla. 

NHL sa teda skúsila dohodnú s hráčskou asociáciou (NHLPA) ohľadom kolektívnej zmluvy. Tá má expirovať v roku 2022 s tým, že v roku 2019 môže ktorákoľvek strana požiadať o otvorenie a prejednanie. Vedenie ligy najskôr učinilo návrh, aby sa kolektívna zmluva predĺžila o ďalšie tri roky výmenou za to, že hráči sa zúčastnia na hrách v Kórey. Odbory s tým nesúhlasili, následne teda NHL navrhla, aby im NHLPA dala aspoň záruku, že nebudú chcieť v roku 2019 prejednávať kolektívnu zmluvu a nechajú ju dobehnúť do konca platnosti. Odpoveď bola opäť zamietavá. 

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie problémy, ako riziko zranenia hráčov, nahustený program kvôli prestávke a podobne boli položky, ktorým musela liga čeliť každé štyri roky. Robila to aj preto, že každá druhá olympiáda bola vtedy na americkom kontinente (2002 - Salt Lake City, 2010 - Vancouver). Len pripomeniem, že predstavitelia New Yorku Islanders boli veľmi nasrdení, keď sa im na olympiáde v Soči zranil kapitán John Tavares. Samozrejme, zranenia k hokeju patria, ale je iné pokiaľ sa zraní pri vykonávaní práce u svojho majiteľa alebo niekde inde. Hlavne z pohľadu platiaceho fanúšika.

NHL si to teda zrátala. Prerušíme súťaž na 3 týždne, nahustí sa program, zvýši sa riziko únavy a zranenia hráčov (nehovoriac o tom že už teraz má každý tím 5 dní voľna, tzv. bye-week výmenou za to, že sa na All Star Game hrá vo formáte 3 na 3). Necháme priestor NBA aby ako jediná v danom období fungovala. Nemôžeme používať záznamy na našich stránkach z olympiády, kde figurujú hráči NHL A samozrejme, musíme zaplatiť 20 miliónov dolárov na preplatenie nákladov + ďalšie výdavky na hráčov a zamestnancov, ktorí ostávajú doma (a samozrejme, MOV by nedala ani nič navyše takže by sa nič nezarobilo). A to všetko preto, aby sme podporili konkurenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, olympiáda a vlastne celé MOV je pre NHL konkurenčný podnik. Akurát NHL si prizná, že to robí pre peniaze a biznis, MOV sa však stále skrýva za princípy a heslá olympiády.

Možné dôsledky

MOV uviedlo, že pokiaľ sa NHL nepredstaví v Pjongčangu, nemá rátať ani s možnosťou účasti na Čine v roku 2022.. O tento trh však má NHL celkom veľký záujem a aj preto boli túto krajinu osobne navštívi najvyšší predstavitelia ligy s tým, že uzatvorili dohodu o spolupráci. Je teda celkom možné, že ako chcel mať Putin NHL v Soči, bude to chcieť aj čínska vláda v Pekingu.

Otázne je, ako bude olympijský hokej príťažlivý pre fanúšikov a teda aj pre sponzorov a reklamných zadavateľov. Je možné, že MOV nepocíti žiadnu stratu, kľudne sa ale môže zopakovať scenár z roku 1998, keď bude MOV opäť žiadať NHL o účasť na ZOH (aj keď sa teraz tvári, že NHL nepotrebuje).

SkryťVypnúť reklamu

Faktor Alexander Ovečkin. Hviezdny útočník Washingtonu Capitals sa netají tým, že na olympiádu pocestuje aj keby sa sám Bettman (šéf ligy) postavil na dráhu pred lietadlo smerujúce do Južnej Kórey. Majiteľ Capitals, Ted Leonsis, sa vyjadril, že Ovečkina v každom prípade pustí. Otázne je, ako zareagujú ostatní hráči Washingtonu. Potencionálne až polovica kádra by mohla na olympiáde reprezentovať viaceré národné tímy. Rovnako bude zaujímavé sledovať, ako zareagujú hráči z iných klubov. Takí hráči Ottawy sa snažiť ani nemusia, ich majiteľ už povedal, že ak sa súťaž nepreruší, jeho hráči budú pekne napĺňať zmluvné podmienky. Niektorí fanúšikovia tak predpokladajú apokalyptický scenár o hromadnom úteku hráčov do Ázie reprezentovať svoje krajiny a následné suspendácie a rušenie zmlúv zo strán klubov NHL. Osobne si však myslím že takýto scenár nenastane. 

Stávka alebo výluka. Kedže NHLPA nechcela zaručiť, že nechá kolektívnu zmluvu dobehnúť, môžeme v roku 2019 očakávať otvorenie a prerokovanie zmluvy. Je možné, že ako jeden z bodov budú hráči presadzovať aj to, aby sa zúčastňovali na olympiáde. Teraz to tam nemajú a osobne som zvedavý, či sa v tomto vyjadrenia o hrdosti a potrebe reprezentovať naplnia aj v tom, že budú zásadne za prijatie tohto bodu.

Atraktivita NHL pre hráčov. Istým spôsobom sa môže stať, že niektorí hráči odmietnu v NHL pôsobiť, aby som mohli zúčastňovať na olympiáde. Toto platí ako je už pôsobiacich hráčov, tak aj pre hokejistov, ktorí po NHL poškuľujú (a v prípade ich šťastia je toto poškuľovanie obojstranné). Rovnako je možné, že pokiaľ to neprejde v kolektívnej zmluve, jednotlivý hráči si budú dávať do zmlúv klauzuly o uvoľnené na olympiádu bez ohľadu na (ne)prerušenie súťaže.

Môj názor na celú situáciu

Z hľadiska hokeja a fanúšika ma mrzí, že najlepší hráči sa na olympiáde nepredstavia. Pri všetkej úcte, Svetový pohár organizovaný NHL nemá veľkú tradíciu a bude nejaký čas trvať, pokiaľ si na neho fanúšikovia zvyknú. 

Treba si však uvedomiť, že šport, najmä ten vrcholový, je dnes len o biznise. Takmer všetko (OH, MS, NHL ale aj iné ligy) sa robia hlavne pre zisk a peniaze. Je to všetko o dohodách, vyjednávaniach a prípadne aj kompromisoch a ústupkoch. Na všetko však treba minimálne dvoch a žiaľ, pokiaľ sa jeden z nich nechce dohodnúť (ktorá strana to bola, nechám na vás), tam sa žiaľ nič nedá robiť. Vraciame sa teda do minulého storočia, keď bola olympiáda výsostným kráľovstom najlepších hráčov pôsobiacich mimo NHL. Ľudia hovoria, že to je prehra hokeja ako takého. Z časti to je aj pravda. No treba si uvedomiť, že hokej sa nemení len na ľade, ale aj mimo neho. A dnes to je hlavne biznis. Nebudem vám vnucovať, či je na vine MOV alebo NHL. Výber nechám na vás. Dôsledkom, či skôr faktom je to, že sa vrátime v čase do roku 1988 a 1994, keď už mohli hrať na olympiáde aj profesionáli, a NHL si žila svojou súťažou. Osobné si však myslím, že neúčasť bude na škodu hlavne pre MOV a neamerických fanúšikov. Majitelia NHL a ich domáci fanúšikovia (inými slovami - platiaci zákazníci) sa teda môžu radovať. Minimálne do roku 2019.

Matej Kučera

Matej Kučera

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Normálny človek Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu