
Začíname v pokojnej dedinke, kde je dnes na malom námestičku pamätník Pochodu smrti. O 500 metrov ďalej vstupujeme do areálu koncentračného tábora, kde sa okrem iného dozvedáme, že na Pochodoch smrti zahynulo viac ako 35 000 ľudí.

Model areálu. Všetko do seba zapadalo, všetko bolo organizované: ideológia, Gestapo, propaganda, koncentračné tábory, SS...

Spomienka je venovaná okrem mnohých ďalších obetí aj československým Židom.

Čo mal ten známy nadpis Arbeit macht frei vlastne vyjadrovať?

Je až nepochopiteľné, ako sa Vrbovi, Wetzlerovi a ďalším podarilo z koncentračných táborov utiecť - vzhľadom na ostrahu, ale aj ich zúbožený stav. Ako dozorcovia verne slúžili príslušníci SS.

V jednom z dodnes zachovaných barakov. Dozorcovia boli schopní mučiť väzňov za to, že si umyli nohy alebo ich natlačili do maličkej miestnosti a nemohli sa medzi sebou ani dotknúť.

Tábor Sachsenhausen zahŕňal aj špeciálne väzenie SS...

... načo asi slúžili tieto stĺpy?

Spomínanie na vypočúvané, mučené, zavraždené obete.

Je oveľa osobnejšie, keď v zozname obetí nájdete niekoho, koho - hoci len nepriamo - poznáte... (Krátka dlhá cesta Fedora Gála)

Obrázky v podzemnej kuchyni pre väzňov.

Súčasťou bežného fungovania v tábore boli aj lekárske experimenty na väzňoch.

Sovietski osloboditelia sa nechali inšpirovať a vpravo za plotom sa nachádza špeciálny tábor, ktorý využívali pre svoje účely v rokoch 1945 až 1950. Za tých 5 rokov pribudlo k viac ako 30 000 obetiam nacizmu, ďalších 12 000 obetí komunizmu.

Expozícia venovaná sovietskej časti tábora zahŕňa rôzne propagandistické materiály, artefakty ale aj fotku Dzeržinského, zakladateľa Čeky (predchodkyne NKVD a neskôr KGB).

Naspať v nacistickom tábore: popravisko asi nepotrebuje komentár...

... takisto pece.

Celkový záber na úhľadne usporiadaný nacistický koncentračný tábor.
