Je však isté, že keď som si prečítal článok Google na svojich online mapách zachytáva genocídu v Sudáne, aj keď to znie asi až príliš abstraktne, pretiekol v mojom vnútri akýsi pohár, ktorého obsah je namiešaný z radosti, hnevu, bezmocnosti a nádeje (plus niekoľko ďalších drobných ingrediencií).
Je vlastne jedno, či bol celý deň napĺňaný „pozitívnym“ prúdom správ z médií alebo bol napĺňaný niekoľko mesiacov rôznymi zážitkami zo života. Zhrnul by som to tak, že hnev a bezmocnosť bola nadľahčovaná veľmi veľkou silou, ktorá sa prejavila akousi potopou v mojom vnútri. A tá zase možno aj týmito blogmi... (Takže vlastne musia trpieť tí, ktorí ich čítajú. :-)
Podstata je však inde. Vyhľadávací engine Google a americké múzeum Holocaust Memorial Museum spustili projekt internetových máp, ktoré zobrazujú dôkazy masového vyvražďovania v sudánskom západnom regióne Darfur. Na tomto území bolo zavraždených viac než 200 000 ľudí a stopy po tejto udalosti, ktorú Spojené štáty americké nazvali prvou genocídou tohto storočia, detailne zachytáva služba máp Google Earth. S obrazom vysokého rozlíšenia si môžu užívatelia priblížiť zábery z družice a detailne vidieť viac než 1 600 vyhladených dedín v Darfure. Sudánska vláda popiera, že by na jej území prebiehalo akékoľvek vyhladzovanie obyvateľstva. Na záberoch vidno viac než 100 000 ruín domov, škôl, mešít a iných budov, ktoré zničili polovojenské jednotky. „Keď treba zareagovať na genocídu, reakcia medzinárodného spoločenstva je väčšinou vlažná. Dúfame, že vďaka tejto dôležitej iniciatíve bude teraz pre svet ťažšie ignorovať tých, ktorý našu pomoc potrebujú najviac,“ povedala riaditeľka múzea Sara Bloomfield. „Kríza v Darfure“ je prvou súčasťou projektu Genocide Prevention Mapping Initiative, ktorého cieľom je podávať medzinárodnému spoločenstvu prostredníctvom satelitných záberov informácie o potenciálnom vyvražďovaní obyvateľstva kdekoľvek na svete, v snahe zachrániť nevinné životy.
Veď toto je úplne hrozné!!! Sme schopní si pozrieť zo satelitov tie otrasné zábery a nič sa nedeje??? Nie sme schopní (ochotní) proti tomu niečo spraviť? Veď je z toho človeku zle. Nechcem odbočovať do akéhosi politického bahna, ale v tomto je postoj USA jednoznačný a jednoznačne správny. Je to na širšiu diskusie, ale stále sa mi tlačí na jazyk (klávesnicu) to, že Európa je plná alibizmu. Začína to u politikov, ale je to tak aj s nami, „radovými pešiakmi“. Snáď to začína niekde pri kolonializme a pokračuje to súčasným „pomáhaním“ krajinám tretieho sveta v podobe všelijakých kvót, obmedzení a ciel. V tom spočíva podľa mňa v súčasnosti základný neurotický bod chudoby a zla vo svete (napr. v podobe občianskych vojen v Afrike). Jasné, je to trošku o niečom inom... Ale stále o živote.
Nanešťastie (aj naše) nám skutočne stačí to, že sa my máme dobre. Potom je všetko ok. Napriek tomu, čo píšem a čo som videl cez Google Earth, sa vrátim sa k tomu, čo som písal v blogu Otvorme konečne oči, kým nebude neskoro, že dobro zvíťazí. Musíme v to veriť... Ale musíme aj pre to niečo spraviť.