Slogan Každý iný – všetcirovní hovorí o tom, že ľudia na celomsvete sú rôzni v mnohých smeroch a bezohľadu na tieto rozdielnosti by sme všetci mali mať rovnaké práva. Táto kampaň je o rešpektovanírôznorodosti, poznaní ľudských práv a prevzatí vlastnej zodpovednosti smerom ksvojim právam ako aj o schopnosti verejne sa postaviť proti diskriminácii ostatných.
Možno to znie ako frázy, ale nie je celkom tak. Nič totiž nie je vo svojej podstate čiernobiele... A už vôbec nie ľudia. „Smesíce každý iný, ale práve to je podstata – vďaka našej jedinečnosti je nášživot taký krásne pestrý!“ To je vlastne heslo môjho projektu Skúsme žiť „inak“(možnosti pre lepší svet), ktorý bol podporený v rámci tejto kampane... No a postupne by som chcel na tejto stránke predstaviť niektoré aktivity v rámci tohto projektu. V každom prípade viac info o kampani (a tak...) nájdete na www.kazdyiny-vsetcirovni.sk.
Možno ste postrehli aj štipku metafory v slovíčku "čiernobiele"... Čiernobiela diskriminácia je totiž veľmi populárna. Ale ja som sa tým chcel dostať k tomu, že táto kampaň je predovšetkým o ľuďoch a správaní v každodennom živote... O správaní ľudí... O správaní k ľuďom... Horšie je, že to je veľmi ťažké zmeniť. Jednoducho egocentrizmus často v nás, ľuďoch, prevláda. No a potom vytvárame sami v sebe predsudky. Chceme si nahovárať, že sme lepší ako tí druhí. Ale práve toto nie je čiernobiele - každý človek je originál a to je to krásne, čo vytvára tento svet taký, aký je (vo svojej podstate je totiž krásny, aj keď ľudia sú...).
Niekedy človeka premkne zúfalosť vyvolaná vecami, čo sa dejú všade okolo... (mňa osobne čoraz častejšie), ale snáď sa aspoň v niečom podarilo zasiať semienko „dobrých vecí“,ktoré sa bude postupne rozvíjať a rásť smerom k lepšiemu svetu.
Neviem, o tomto sa dá písať hodiny... Ale aj tak ja osobne vždy dôjdem k poznaniu, že je to všetko o ľuďoch v každodennom živote s každodennými problémami... Skúste si možno ešte prečítať blog Obal nie je ničím… (Poučný život Janette).
NEPREHLIADNITE AJ:
• Program Mládež v akcii, ktorý podporuje neformálne učenie mladých ľudí.
• Európsku informačnú sieť pre mládež Eurodesk, ktorá bezplatneposkytuje informácie a odpovedá na otázky z oblastí grantových programov EÚurčených pre mladých ľudí, štúdia, štipendií a stáží, mobility, cestovania,možností ubytovania, dobrovoľníctva, mládežníckych výmen, seminárov, školení amnohých ďalších.
• Edukačný portál Škola plus, ktorého ciel'om jevytvoriť virtuálny priestor určený rodičom, učiteľom a samotným mladým ľuďom(najmä stredoškolákom).
• Virtuálne dobrovoľnícke centrum www.dobrovolnictvo.sk, ktoré je servisným a informačným portálom určeným pre dobrovoľnícke organizácie, dobrovoľníkov, verejnosť a biznis sektor.
Tento projekt bol financovanýz dotácie Ministerstva školstva Slovenskej republiky. Projekt sponzorsky podporila aj počítačová firma ISSO .