Zjednodušene povedané, táto zdanlivo nevinná zmena je lenďalším krokom našej konzumnej spoločnosti, ktorej som aj ja súčasťou, k zničeniunašej(?) planéty Zem.
Na obranu „nemenovaného“ pivovaru Heineken poznamenám, žekedysi boli aj iné nápoje balené v sklenených obaloch, pričom dnes je už takmervšetko v tých p********* (plastových). Určite mi dáte za pravdu, že na to, aby somdošiel k takémuto zisteniu veľa netreba - stačí sa pozrieť okolo seba...
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetko je v „nejakých“obaloch – pričom dnes hrajú z kvantitatívneho hľadiska prím plasty. (Nechcembyť zlí, ale ono to prestane – stačí počkať kým vyčerpáme zásoby ropy – viac nižšie.)Niekedy sa pri podiele obalov na celkom množstve produkovaných odpadov uvádza hrozitánskečíslo 50%. Myšlienky bezobalovej distribúcie znejú prinajlepšom ako utópia...
Ako trošku (vlastne dosť) smutnú „pikošku“ dodám, že podľaZákona o odpadoch majú všetky predajne s predajnou plochou nad 100m2 povinnosťponúkať nápoje aj vo vratných obaloch tých druhov, ktoré predávajú aj vjednorazových. Pri nákupe vo všetkých možných „-marketoch“ však rýchlo zistíme,že (v lepšom prípade) sú niekde na boku zastrčené nápoje vo vratných obaloch alebotam jednoducho také ani nenájdeme… (Pozn.: vratné plastové PET fľaše sa na trhuneuplatnili – jednoducho nebol o ne záujem.)
Prečo sú obaly zo sklaekologickejšie ako obaly z plastov?
• Niektoré obaly zo skla sú vratné – výrobcovia nápojovmôžu vratné sklenené obaly opakovane naplniť až 50-krát! (Aj podľa ekologickéhorebríčka má znovupoužívanie väčšiu prioritu ako recyklácia.)
• Všetky výrobky zo skla (aj nevratné obaly alebo v prípade„menšieho zla“ aj vratné obaly) je možné dobre a prakticky donekonečna recyklovať– sklo totiž pri (opakovanom) tavení nestráca svoje vlastnosti.
• Dôležité sú aj vlastnosti skla – je to trvácny materiál,ktorý je možné z hygienického hľadiska ľahko udržiavať. Na druhú stranu jesklo biologicky neaktívny materiál, preto je v prírode praktickynerozložiteľné (rozklad môže trvať až 4000 rokov).
• Výroba skla je síce energeticky náročná a tak ako prikaždej výrobe, aj pri výrobe skla je potrebná práca a suroviny (z obnoviteľnýchprírodných zdrojov), ale vytriedené sklo je možné veľmi jednoducho využiť v podobedruhotnej suroviny pri výrobe do sklárskeho kmeňa (prášková zmes, ktorá sa privýrobe skla taví v sklárskej peci) a tým znížiť energetickú náročnosťvýroby aj spotrebu surovín.
• Vo všeobecnosti o recyklácii alebo znovupoužívaní platí,že je potrebné vytvoriť systém - ten je však sám o sebe aj ekonomicky výhodný,pričom dáva prácu ľuďom a v konečnom dôsledku znížením výrobných nákladovvýrobcov znižuje aj ceny pre spotrebiteľov. Pri skle nie je nutné budovaťšpeciálne spracovateľské závody (ako je to pri plastoch) - vytriedené sklo saspracováva priamo v sklárňach.
Prečo sú obaly z plastov neekologickejšieako obaly zo skla?
• Všetky plasty sa vyrábajú z ropy, ktorá jeneobnoviteľným prírodným zdrojom. Zatiaľ neexistuje k súčasnému spôsobuvýroby žiadna alternatíva.
• Obaly z plastov nie sú v absolútnej väčšine prípadovvratné (ojedinele sa môžu vyskytnúť vratné PET fľaše).
• Recyklácia plastov je možná len v obmedzenej miere anie je taká rozšírená ako recyklácia skla.
• Plasty je možné recyklovať len obmedzený čas, takže razaj budú musieť skončiť na skládke alebo v spaľovni. V spaľovni sú síceplasty energeticky zhodnotené, otázkou je za cenu akú cenu (dopadov na životnéprostredie).
• Vlastnosti plastov (pružnosť, odolnosť a pod.)minimalizujú možnosti ekologického spracovania na skládkach a neumožňujú hov prírode.
Toto sú „len“ tie hlavné a najjednoznačnejšie rozdielymedzi obalmi zo skla a z plastov. Diskusia o tejto téme sa dá rozvíjaťrôznymi smermi a v kontexte rôznych súvislostí. (Napr. minimalizácieodpadu – „Najlepší odpad je ten ktorý vôbec nevznikne“.)
Viac komplexnejších informácií o skle a plastochnájdete na www.sklo.triedenieodpadu.sk resp.www.plasty.triedenieodpadu.sk.
A ako je na tom papier?
No myslím si, že z papierového obalu by sa pivo piloťažko... :-) Každý z nás však papierako obal používa... Pred (súčasnou) érou plastov bol papier prakticky jedinýmpoužívaným obalovým materiálom a aj v súčasnosti, napriek dominancii obalovz plastov, však spotreba stúpa – tak ako aj množstvo a kvalita obalov...Viac info o papieri ako odpade nájdete na www.papier.triedenieodpadu.sk.