Môj názor (nielen) na jadrovú energiu...

Každý má svoj názor (nielen) na jadrovú energiu... Tak, ako ho mám aj ja. Myslím si, že v súčasnosti je to, s ohľadom na to, čo sa deje resp. bude diať na Slovensku, ale aj vo svete, veľmi aktuálna otázka. Energetická náročnosť rastie a je nutné ju „nejakým“ spôsobom uspokojiť. Už je asi jasné, že Slovensko bude energeticky závislé na dovoze. To je však teraz vedľajšie – kľúčovou otázkou je, akým spôsobom je možné produkovať požadované množstvo energie (a zároveň nezničiť našu planétu).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Je tu možnosť energeticky bohatej „rádioaktívnej“ jadrovej energie... Zdanlivo odbočím - osobne mám veľmi rád prírodu a ľudí, triedim odpad, snažím sa šetriť energiu... Skrátka hľadám svoj „ekoštýl“. Sledujem aktivity rôznych mimovládnych organizácií od Greenpeace až po Priateľov Zeme... Niekomu sa to môže zdať nezmyselné, ale práve preto mám k jadrovej energii, vzhľadom na súčasnú situáciu pozitívny postoj. (Za čo by ma „Grinpísaci“, obrazne povedané, najradšej zabili.)
Z môjho pohľadu ide totiž o to, či vôbec máme dostačujúcu (nejakú?) reálnu alternatívu k jadrovej energii – fosílne palivá sú neobnoviteľné a v horizonte niekoľkých desiatok rokov budú vyčerpané. Podobne je to síce aj s dôležitou zložkou štiepnej reakcie – uránom - je tiež neobnoviteľný, ale pri jeho súčasnej spotrebe a predpokladaných zásobách je perspektíva jeho využívania v stovkách rokov...
Takzvané alternatívne zdroje energie sú samozrejme (nielen) z hľadiska životného prostredia najlepšie, ale je zbytočné niečo si prehnane idealizovať (za tieto zdroje energie som vo všeobecnosti všetkými desiatimi!) – energia z týchto zdrojov nemá momentálne šancu pokryť našu spotrebu. Áno, technológie idú dopredu, to je jasné. A všetci tomu môžeme byť radi! Aj v súčasnosti sa rozbieha zavádzanie mnohých „takýchto“ zdrojov energie do praxe - biomasy, alternatívnych palív a pod. Tomu môžeme byť radi tiež. (Vodnú, veternú, či slnečnú energiu beriem už ako „zavedenú“ - aj tu však ide vývoj dopredu doslova míľovými krokmi a účinnosť, zvlášť čo sa týka slnečnej energie, bude podľa môjho názoru výrazne rásť...).
Môj osobný názor však je, že „niečo“, čo bude „alternatívne“, „obnoviteľné“ aj dostatočne „aplikovateľné“ (tzn. energeticky výnosné a praktické) ešte len bude vynájdené... Prípadne dôjde k zásadnému zdokonaleniu už „vymysleného“. (Poznámka – ten „vyvolený“ človek už asi žije, aj preto by sme mali dávať dôraz, teda aj prostriedky, na vzdelávanie, vedu a výskum.)
Aby som to zhrnul – v prvom rade sa snažím byť realista. Jadrová energetika je na zopár desaťročí (ak nepríde niečo neočakávané) najlepšou možnosťou z tých reálne použiteľných.
Samozrejme, každý má možnosť urobiť si vlastný názor, ale aj z uvedených kladov a záporov jadrovej energie (viď. nižšie) je zrejmé, že výhody (momentálne) prevažujú... Obavy o bezpečnosť sú skôr psychologické – dnes už sú „veci“ týkajúce sa bezpečnosti na vysokej úrovni – a keby nedošlo k zlyhaniu ľudského faktora v neslávne známej jadrovej elektrárni Černobyľ o (ne)bezpečnosti jadrovej energie by sa asi ani neuvažovalo... No a to súvisí aj so zneškodňovaním rádioaktívneho odpadu (ktorého nie je, relatívne, až tak veľa) – jeho potenciálne nebezpečenstvo je možné minimalizovať. Navyše, časť z tohto odpadu sme schopní opätovne používať - napr. v zdravotníctve alebo vo výskume, kde sú upotrebené aj menej obohatené palivá. Je však nutné poznamenať, že akési „definitívne zneškodnenie“ spočíva (zatiaľ) v trpezlivosti - ale to je skôr ironická poznámka – polčas rozpadu izotopu uránu 238 je okolo 4,5 miliardy rokov a uránu 235 704 miliónov (na druhú stranu to však je užitočné pri datovaní veku Zeme ;-). Pre úplnosť - oxid uraničitý (UO2), najbežnejšie jadrové palivo, sa skladá z 3% uránu 235 a 97% uránu 238, pričom izotop 234 je najdôležitejšou zložkou.
...
Napríklad vo Francúzsku pochádza okolo 70% produkcie energie z jadrových elektrární. Alebo... Firma Enel, ktorá okrem iného vlastní kontrolný balík akcií Slovenských elektrárni a pochopiteľne musí byť aj na zisková, oznámila dostavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce... Je asi každému jasné, že Enel si nemôže dovoliť stavať „niečo“ (čítaj investovať do toho ťažké peniaze), ak by to mohlo byť (malo byť) nebezpečné... A nepočul som, že by sa vo Francúzsku stalo „niekedy niečo“ s jadrovými elektrárňami. Aj dávny únik rádioaktívnej vody (ktorá však nebola priamo z reaktora) z jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice sa nedostal mimo uzatvorený okruh samotnej elektrárne... A tak by sa dalo pokračovať. (Jasné, tlačí sa sem otázka „Čo keď raz?“, ale to asi vo všetkom.)
...
Myslím si, že sa snažím k tejto téme pristupovať z rôznych uhlov pohľadu a reálne vnímam výhody aj nevýhody jadrovej elektrárne - zároveň však aj vysoké nároky našej (konzumnej) spoločnosti... A ako som už spomínal, mám rád prírodu a ľudí („básnicky obraz“), ale stále mi z toho všetkého vychádza, že jadrová energia je v súčasnej dobe skutočne jedinou reálnou možnosťou ako pokračovať na ceste k objaveniu a aplikovaniu niečoho lepšieho. (Treba však poznamenať, že asi ani to nebude dokonalé.)

Na úplný záver... Výhody jadrovej energie:
•nespotrebúva míňajúce sa zásoby fosílnych palív (ktoré mimochodom vznikali počas miliónov rokov),
•použité palivo je po prepracovaní (čiastočne) možné znova použiť,
•produkuje málo odpadov, ktoré vieme dostatočne spracovať a bezpečne uložiť,
•jadrová elektráreň zaberá malú plochu územia v porovnaní s inými producentmi energie,
•jadrová elektráreň má minimálny negatívny vplyv na životné prostredie,
•nespôsobuje kyslé dažde, nezaťažuje produkciou skleníkových plynov, neprodukuje oxidy dusíka a nespotrebováva kyslík,
•jadrová elektráreň dokáže cenou konkurovať dokonca aj vodnej energii (pokiaľ je jej ročné využitie aspoň 4 500 hodín),
•ak sa optimálne dočerpá životnosť elektrárne, jej ekonomické výhody sú ešte výraznejšie,
• ekonomické výhody nie sú ovplyvniteľné výkyvmi trhu a pohybom cien,
•ceny jadrového paliva sú dlhodobo stabilné a nízke (z nášho pohľadu nevyčerpateľné),
•jadrová elektráreň dosahuje veľmi nízke premenlivé náklady,
•strategické zásoby paliva je možné zriadiť za cenu, ktorá je v násobkoch nižšia ako strategická zásoba v uhlí alebo plyne,
•rieši energetický problém krajín, ktoré majú nedostatok energetických surovín.

A nevýhody jadrovej energie...
• vysoké investičné náklady na stavbu jadrových elektrární,
• vyhorené palivo a ostatný materiál použitý v jadrovej elektrárni zostáva dlhodobo rádioaktívny (trvá pre nás veľmi veľa rokov, kým sa ich rádioaktivita zníži na prirodzenú úroveň) – úplne spoľahlivá izolácia odpadov na tak dlhú dobu je technicky nedosiahnuteľná,
• legislatívna sústava a negatívny postoj časti verejnosti vo vyspelých priemyselných krajinách neúmerne predlžujú dobu udelenia licencie a vytvárajú riziko zvyšovania nákladov pre investorov.
Pozn.: som realista aj v tom, že zďaleka nie som odborník na jadrovú energetiku a môžem sa mýliť, prípadne byť nepresný, či neúplný. Treba však poznamenať, že k tejto téme (ako snáď ku každej) je možné spomenúť aj veľa širších súvislostí...

Matej Sýkora

Matej Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  160
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu