Za ľudí

Prvým pravidlom úspešného založenia politickej strany je, že žiadne pravidla neplatia. Druhým pravidlom je, že človek sa neučí na chybách. Vraciam sa k tejto téme, lebo strana urobila prvý krok vpred a každý krok znamená pokrok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Na začiatku sa všetci venujú programu, lebo u nás taká obyčaj, kto nemá program, tomu sa porúčaj. Samozrejme zdravotníctvo a školstvo sú už viac ako dve desaťročia hlavným bodom programoch všetkých strán a preto aj tak tieto rezorty vyzerajú. Tak ako ľudské, fyzické zdravie sa odvíja od duševného zdravia, tak aj zdravie krajiny odzrkadľuje dušu národa. Duch tohto malého národa je dlhodobo chorý a neliečený. Už tridsať rokov po nežnej revolúcií ma stále nevyliečený zhubný nádor. Žiadna strana sa doposiaľ neodvážila otvoriť otázku výsluhových dôchodkov eštebákov. Je amorálne, aby skupina udavačov žila nad pomery a ich obete dostavali almužnu. Akoby asi reagovali preživší koncentračných táborov, alebo ich potomkovia, keby ich trýznitelia a essesaci dostávali výsluhové dôchodky? To prirovnanie vôbec nie je nadnesené, keďže komunistický režim je totožný s nacizmom, alebo fašizmom. Ďalšia často opakujúca otázka v programoch našich strán je súdnictvo. Nuž ako chceme očistiť a zaviesť nezávislosť tejto veľmi dôležitej inštitúcie, keď dodnes tam sedia sudcovia z komunistickej éry a niektorí dokonca zakladajú politickú stranu. Takýto sudcovia sú zaručené nestranní, nezaujatí a neovplyvniteľní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Program by mál zaujať a na začiatok dať nádej a víziu. Slávny učiteľ kresličov vo Walt Disney Studios Walt Stanchfield hovoril filmovým animátorom, aby na začiatku zabudli na detaily. Odôvodňoval to tým, že v ranných fázach vám detaily skrátka nič neprinášajú. Dôležitá je sila príbehu a jeho obsah. Program nevnímam ako reklamu na Nike a dobre si spomínam na „reklamného mága“ v službách zabudnutého šialenca, ktorý sa snažil urobiť zo Slovenska Švajčiarsko. Nakoniec sa „reklamný mág“ venoval inštalovaniu hodín, kde vôbec nepatrili. Nemusíme byť za každú cenu originálny a môžeme použiť vekmi overené modely. V samotnej nedokonalosti je istá krása. Japonská filozofia wabi-sabi si cení charakteru a jedinečností a nie nablýskanej fasády. Učí nás jednoduchosti aby sme odstránili z veci povrchnosť a použili zbytok. Cieľom je sa dostať na samotnú podstatu, ale pritom nezničiť poéziu. Hovoriť vecí čisto, zrozumiteľné, ale nie sterilne. Možno táto filozofia celkom do politiky nepatrí, ale ako korenie by som ho tam dal, lebo korenie robí v jedle chuť.

SkryťVypnúť reklamu

Pozadie na tlačovke vytvorené z akademikov, známych osobnosti z verejného života a pár prestupujúcich politikov, sa ukáže ako skvelý baner. Akademický experti poradia, že čím je dokument dlhší, tým je dôležitejší. Formát dokumentu je dôležitejší než samotný jeho obsah a veľké slová sú pôsobivé ... hlavne na nespavosť. Načúvať všetkým voličom sa nedá, ale pokúsiť sa vypočuť tých, ktorý o mne stoja a zakomponovať to do svojej cesty by bol začiatok úspechu.

Všetkým sa vyhovieť nedá a to je fakt. Pravda je aj to, že Štefánik a ani Dubček nevstanú z mŕtvych. Pre členov Smeru zlá správa, že ani Husák. Musíme sa spoľahnúť na tých živých a hlavne nových, nezaťažených minulosťou. Henry Ford raz pri poháriku poznamenal, že keby počúval iba svojich starých zákazníkov, bol by im predával iba rýchlejšie kone.

Jozef Mathia

Jozef Mathia

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nie som finalista Vyvolených, nemám politickú minulosť, nemám milenky z radov televíznych moderatoriek, nezomieram na rakovinu... vediem obyčajný život, ale sem tam niečo napíšem... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu