Je homeopatia skutočne šarlatánstvo?

S veľkým znepokojením som si prečítal sériu článkov uverejnených dňa 28.4.2014 v denníku SME, ktoré boli veľmi jednostranne a bez akejkoľvek dôslednejšej snahy o vyváženosť názorov namierené voči homeopatii a pokúsili sa ju degradovať na úroveň akéhosi šarlatánstva a placebo efektu. Uvedeným článkom nielenže chýba akákoľvek snaha o objektívnosť názorov, ale pôsobia aj veľmi arogantne. Pohŕdajú nielen homeopatiou ako takou, ale aj všetkými lekármi, homeopatmi, farmaceutmi, laborantmi a kýmkoľvek, kto má niečo s homeopatiou spoločné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (169)

Autori si zrejme neuvedomili, že v súčasnosti pôsobia na svete státisíce lekárov – homeopatov, ktorí denno denne s úspechom predpisujú homeopatiká. Len v samotnej Indii v súčasnosti pôsobí okolo 250 000 registrovaných lekárov – homeopatov, ktorí sa venujú výhradne homeopatii a majú svoje homeopatické ambulancie. Vo Francúzsku, Nemecku a v mnohých iných európskych krajinách pôsobí ďalšie tisíce homeopatických lekárov (a to pritom hovorím len o lekároch, vynechávam homeopatov nelekárov), ktorí zasvätili svoj život homeopatii. Pýtam sa teda, sú to všetko šarlatáni, ktorí boli natoľko hlúpi, že „zavrhli“ svoj nepochybne krvopotne vydobitý lekársky diplom len kvôli tomu, aby sa mohli venovať výhradne šarlatánstvu homeopatie? Alebo sú to všetko podvodníci a ziskuchtiví krivoprísažníci Hippokratovej prísahy, ktorí neberú svoju prísahu vážne a rozhodli sa pre cestu „homeopatického šarlatánstva“? Podľa názoru prezentovaného v spomínaných článkoch by totiž malo zrejme státisíce lekárov po celom svete vrátiť svoj lekársky diplom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Existuje dokonca aj niekoľko homeopatických nemocníc (Veľká Británia: Glasgow Homeopathic Hospital, Bristol Homeopathic Hospital; India: Father Muller Homeopathic Medical College & Hospital). Naozaj potom máme uveriť tomu, že ide o obyčajný podvod alebo obyčajné zavádzanie pacientov prostredníctvom nahovárania si? Aj samotní pacienti pritom mohli zo zmienených článkov nadobudnúť dojem, že sa stali len obeťou akého si „homeobiznisu“ a nebodaj sa vyliečili len tým, že v tie malé biele guličky, v ktorých nie je nič iné ako voda a cukor „s prímesou“ placebo efektu, uverili a následne sa tak zázračne bez akéhokoľvek pričinenia homeopatie vyliečili.

SkryťVypnúť reklamu

A keď sa už článok zmieňuje o biznise, bolo by určite zaujímavé pre porovnanie uviesť tržby a zisky farmaceutických spoločností, ak by sme sa chceli snažiť aspoň o štipku objektívnosti.

Celé gro týchto článkov je pritom postavené na jednom základnom, ale pritom veľmi vratkom predpoklade, ktorý si v nasledujúcich riadkoch dovolím vyvrátiť: a síce na tom, že homeopatia funguje len a výlučne na základe tzv. „placebo efektu“. A teraz si skúsme spoločne položiť otázku: ak homeopatia funguje výlučne len na základe placebo efektu, ako je možné, že pôsobí úspešne aj pri liečbe batoliat, zvierat, ba dokonca aj rastlín? Zvieratá a bábätká si predsa žiadny placebo efekt navodiť nedokážu, nepotrebujú v nič uveriť a predsa sa uzdravujú. Mnohí pediatri na Slovensku predpisujú homeopatiu aj bábätkám a malým deťom. Okrem toho máme veľa veterinárnych lekárov, ktorí na denne používajú vo svojej praxi homeopatiu. Rozvíja sa pritom už aj agrohomeopatia.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším argumentom, ktorý úplne vyvracia výhradné pôsobenie placebo efektu u homeopatie je fakt, že mnohí pacienti sa počas homeopatickej liečby uzdravia až po podaní homeopatického lieku, ktorý bol podaný až po niekoľkých neúspešných pokusoch pri ktorých boli podané iné homeopatické lieky, to znamená v čase, kedy je už dôvera pacienta v homeopatiu značne oslabená. Ak by teda homeopatický liek bol len placebo efektom, bolo by prirodzené, že najväčší účinok bude mať vždy prvý podaný liek. Prax je však často iná. Platí jednoduché pravidlo, ktoré však z povolania homeopata robí umenie: čím presnejší liek, tým rýchlejšie, hlbšie a dokonalejšie uzdravenie. Ak liek nie je pre pacienta vhodný, jednoducho nedochádza k uzdraveniu. Preto je účinnosť homeopatie náročné dokazovať, pretože je niekedy ťažké nájsť vhodný liek, ktorý zodpovedá obrazu príznakov, ktoré pacient vykazuje.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho len malé percento pacientov navštívi homeopata bez toho, aby predtým už nevyskúšali klasickú medicínu. Ak teda pacient navštívil lekára klasickej medicíny s veľkou dôverou a nádejou v uzdravenie, prečo neúčinkoval placebo efekt ako katalyzátor uzdravenia prostredníctvom chemického lieku?

Spomenuté články sa odvolávajú na niekoľko vedeckých štúdií, ktoré vraj dokazujú neúčinnosť homeopatie. Zmienená austrálska štúdia pritom bola selektívna a tamojšia Asociácia homeopatov sa prostredníctvom svojej predsedníčky (Ana Lamaro) voči nej ostro ohradila a poukázala na fakt, že bolo odignorovaných množstvo dvojitých slepých štúdií, ktoré vyzneli v prospech homeopatie. Ale to už tak chodí, treba totiž vždy hľadať zadávateľa „objednávky“, t.j. toho, kto realizáciu štúdie zaplatil a komu najviac jej výsledky osožia. Zrejme cielene sa pozabudlo na mnohé štúdie (viď záver článku), ktoré naopak účinnosť homeopatie dokazujú. Súčasné klinické skúšanie liekov žiaľ nereflektuje úplne najzákladnejšiu potrebu homeopatie – a síce individualitu, jedinečnosť každého pacienta. Preto aj dokazovanie účinnosti homeopatie súčasnými štandardnými postupmi nemôže byť pre homeopatiu kľúčovým faktorom na dokázanie jej účinnosti, pretože pôsobí na úplne iných princípoch a bude si vyžadovať iný prístup, ako klinické skúšky, pri ktorých sa zvolí diagnóza stanovená konvenčnou medicínou a každému pacientovi sa podáva ten istý homeopatický liek. Výber homeopatického lieku je prísne individuálny. Takéto štúdie nerešpektujú základný princíp homeopatie - princíp podobnosti.

Homeopatia ešte nedosiahla svoj vrchol. Rýchlo sa však rozvíja. Kým pred niekoľkými desaťročiami sme mali k dispozícii len niekoľko sto liekov, v súčasnosti ich máme už okolo 6000 tisíc a ich počet neustále rýchlo narastá. Možnosť používať množstvo nových a stále presnejších liekov tak prináša nádej na hlboké uzdravenia.

To, že nevieme ešte dobre vysvetliť ako dochádza k prenosu informácie zo základnej látky na roztok pri výrobe homeopatických liekov riedením a otriasaním ešte neznamená, že ide o šarlatánstvo. Presné zákonitosti fungovania homeopatie ešte len čakajú na svoje objavenie vedou. Preto by sme skôr mali mať bázeň a pokoru pred tým, čo ešte dobre nepoznáme a nie pohŕdať niečím len preto, lebo to ešte nedokážeme dnes „vedecky“ vysvetliť.

Stále viac ľudí hľadá celostné a alternatívne metódy liečby, pretože si začínajú uvedomovať prepojenosť ducha, duše a tela. Mnohým ľuďom už jednoducho nepostačuje vyrieknutie nekompromisného ortieľa v podobe diagnózy alopatickou medicínou (ktorá má mimochodom nepochybne svoje nezastupiteľné miesto na tomto svete a je určite v mnohých aspektoch potrebná), ale chcú hľadať a pochopiť hlbšie duchovné a duševné súvislosti a aspekty, ktoré viedli k vzniku ochorenia a viac pochopiť seba samého. A tak neprekvapuje, že neustále rastie aj popularita homeopatie.

Aký bol teda úmysel takto negatívne ladených a značne neobjektívnych článkov o homeopatii a aký cieľ sledovali? Nech už je odpoveď na túto otázku akákoľvek, jedna vec je istá: Homeopatia je tu už vyše 200 rokov a jednoducho nie je možné, aby systém medicíny, ktorý by nefungoval, dokázal takéto obdobie prežiť. Ak by homeopatia nefungovala a nepomáhala by miliónom pacientov po celom svete, zanikla by. Opak je však pravdou a aj keď je dokazovanie účinnosti homeopatie vedou ešte stále problematické, množstvo pozitívnych skúseností s liečbou homeopatiou tento „nedostatok“ homeopatie primerane vyvažuje a je tromfom, ktorý nemôže eliminovať žiadna farmaceutická lobby ani "vedecký" materialistický racionalizmus.

Vedecké práce zamerané na výskum účinnosti homeopatie:

http://hpathy.com/scientific-research/research-in-homoeopathy/

http://www.klasicka-homeopatia.com/homeopatia/veda.html


Peter Matu

Peter Matu

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Ste tu, aby ste božskej podstate univerza umožnili prejaviť sa. Takí ste dôležití!" (ECKHART TOLLE) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu