Voľby poslancov do Európskeho parlamentu (tzv. eurovoľby) sú úplne iným typom volieb od všetkých ostatných, ktoré sa na Slovensku odohrávajú. Nejde v nich totiž o víťaza na Slovensku – je úplne jedno, či voľby vyhrá SMER alebo PS (kto dosiahne najvyššie percentá).
Tieto voľby sú totiž o tom, kto je súčasťou frakcie Európskeho parlamentu (EP), ktorá frakcia získa koľko mandátov, a kto bude reprezentovať Slovensko v EP. V Európskom parlamente sú iné politické zoskupenia ako poznáte na Slovensku, napr. Demokrati sú v EPP (Európska ľudová strana), z ktorej je aj predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyen.
Michal Drotován v apríli napísal blog, v ktorom sa snažil vysvetliť mechanizmus prideľovania mandátov na základe rôznych výsledkov eurovolieb. Slovensko získa v EP 15 mandátov. Každá strana, ktorá dosiahne 5%+ má garantovaný minimálne jeden mandát. Rovnaký vzorec je pri akejkoľvek účasti.
Ostatné mandáty sa prideľujú podľa tzv. republikového čísla: „Toto číslo sa počíta tak, že sa v prvom rade pri skrutíniu škrtnú úplne všetky hlasy pre strany pod 5%. Alebo inými slovami sa sčítajú všetky hlasy pre strany nad alebo presne na hranici 5%. Toto výsledné číslo sa delí počet mandátov plus jedna (teda 15+1). Výsledné číslo je deliteľ na počet mandátov.“
Že nerozumiete? Je to náročné, tak si to povedzme jednoducho.
Ak sa eurovolieb zúčastní 30% voličov (cca. 1.3 milióna hlasov) a vychádzajúc z prieskumov, republikové volebné číslo bude 67,700 až 70,200 hlasov na jeden mandát (pozn.: vychádzajúc z počtu oprávnených voličov v ostatných voľbách do NR SR; volebná účasť má zásadný vplyv, preto ten rozdiel oproti Michalovi)
Pri týchto číslach stačí PSku 25%, čokoľvek nad týmto číslom je stratený voličský hlas (lebo ďalší mandát v parlamente by získalo približne pri výsledku 30%, čo zatiaľ nevyzerá byť reálna možnosť).
Tých matematických kombinácii a scenárov je veľa, ale vo veľkom množstve prípadov by získaný mandát Demokratov znamenal stratený mandát SMERu, HLASu alebo Republiky.
Takže ak ste volič Demokratov, a zvažujete, či to radšej „nehodiť“ PSku, aby Váš hlas neprepadol - je veľká šanca, že takto prepadne. Poďte radšej voliť to čo naozaj chcete – Demokratov. Dáte im tak aj mediálny priestor na Slovensku, a možnosť ako europoslancov vystupovať v slovenskej NR SR. Aj Ivan Korčok jasne pomenoval demokratickú alternatívu pre Slovensko, ktorá počíta s Demokratmi. Môžte sa ho priamo spýtať v pondelok na debate v Rači.