1. Diel: Constantly varied

CrossFit je definovaný ako constantly varied functional movements performed on high intensity. Ak vám to nič nehovorí, nevadí. V tomto trojdielom seriáli vám vysvetlím, čo to vlastne znamená a že ten CrossFit možno naozaj má niečo do seba. Najprv trochu všeobecnej teórie a potom moje osobné postrehy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Takže constantly varied:

V preklade to znamená "neustále sa meniace". V praxi to znamená, že v tréningoch musíme striedať a meniť. Prečo by sme to mali robiť, je veľmi dobrá otázka. V krátkosti sa na to dá odpovedať asi tak, že telo potrebuje nové stimuly a podnety na to, aby prebiehali funkčné zmeny v organizme (rastie výkonnosť, klesá percento tuku v tele, lepší sa krvný tlak, tep, hospodárenie s kyslíkom atď.). Ak telu dávate stále dokola jeden konkrétny podnet (inak povedané, máte napísaný jeden tréning, ktorý opakujete stále dokola (platí aj pre 2, 3, 4,… tréningy)) telo sa naň adaptuje a zlepšovanie sa klesá čím ďalej tým viac. Zjednodušene povedané, telo sa naučí a privykne si danú záťaž znášať. Tým pádom sa nezlepšuje takým tempom, na aký ma potenciál a už vôbec nie tempom očakávaným od športovca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tým, že v CrossFite sa na každom tréningu cvičí niečo iné, podnety pre telo sú vždy nečakané a adaptácia na záťaž prebieha v oveľa širšom merítku. Telo sa adaptuje na nešpecifickú záťaž a tým, čo všetko sa mení (čítaj ďalej), sa v podstate pripravuje na akúkoľvek úlohu. Profesionálny športovci sa vo svojom tréningu pripravujú na špecifickú záťaž a tým pádom sú perfektný v určitej oblasti. Gymnasta v gymnastike, maratónec vo vytrvalostnom behu a vzpierač v maximálnej sile a dynamike. Crossfiťák nie je najlepší v ničom konkrétnom z týchto 3, ale je najlepší celkovo, lebo jeho výkonnosť tvorí prienik medzi týmito aspektmi a tým pádom sa stáva najviac fit. Pretože vzpierača porazí aj v behu aj v gymnastike, gymnastu vo vzpieraní aj v behu a bežca vo vzpieraní aj gymnastike.

SkryťVypnúť reklamu

Variabilita: neznamená len zmenu sérii a opakovaní. Znamená to neustále meniťaj pohyby, cviky, váhy, dĺžky workoutov, systémy cvičenia (for time, AMRAP, EMOM, atď.), ale i dennú dobu cvičenia, či cvičíte hladný alebo sýty, teplotu prostredia, nadmorskú výšku atď. Samozrejme priemerný človek na to, aby menil nadmorskú výšku nemá prostriedky, ale väčšina vymenovaných vecí sa dá zmeniť zakaždým.

Toto nie je nič nové pre tých, čo sa o CrossFit zaujímali aspoň okrajovo. Ale teraz začína tá zaujímavá časť. Za chvíľu napíšem vetu, z ktorej pochopenia a nepochopenia vyplýva kopa „skvelých“ argumentov proti CrossFitu od veľkých „odborníkov“ (úvodzovky som tam nedal kvôli bežným ľuďom, ktorý nadávajú na veci, ktorým nerozumejú a ani sa nesnažia rozumieť, to je bohužiaľ u nás bežné a nepozastavujem sa nad tým. Sú tam kvôli ľuďom, ktorý sú naozaj považovaný za odborníkov, ale aj tak ich „argumenty“ proti CrossFitu pramenia len z nepochopenia veci a opierania sa do vecí, o ktorých bohužiaľ vedia pramálo). Takže tá sľúbená veta: constantly varied alebo aj neustále sa meniace NEZNAMENÁ, že je to NÁHODNÉ. Poprosím prečítajte si tú vetu ešte raz. A ešte raz. A teraz sa nad ňou zamyslite. Skúsim to aj ja: To, že sa niečo mení, neznamená, že sa to mení náhodne (hlavne ak to vedome menia ľudia). Toto býva najčastejší argument, prečo je CrossFit neefektívny. Nie je. Je veľmi efektívny (áno, aj bez supplementov). Workouty jednotlivo, alebo ako celok, či už týždenný, mesačný alebo aj ročný, nie sú tvorené náhodne, ale veľmi podrobne a systematicky. Existujú (a dobrý tréneri ich aj používajú) metódy a postupy na vyhodnocovanie a plánovanie tréningových plánov a mikro- aj mezo- aj makrocyklov v CrossFite. Takže to vôbec nie je náhodné, iba sa to mení. Ak programming robia aj tréneri s minimom znalostí (ktoré poskytuje už CF Level 1 kurz), ktorý sa na to jednoducho nevykašlú, tak je to veľmi prepracované a účinné .

SkryťVypnúť reklamu

Takže tie predsudky, že keď sa niečo mení, tak to nemá systém a potom je v tom len bodrel a nemá to žiadny tréningový efekt, sú len bludy a nepravdy, ktoré tvrdia ľudia, čo o tom nič nevedia a narúša to ich životnú filozofiu a ich koncept toho, že to, čo robia oni, je najsprávnejšie. Možno pred pár rokmi bolo… a pre nich bolo, až kým sa nedozvedeli niečo nové, ale zatvárať oči pred novými vecami len kvôli pohodliu je neprofesionálne a hlúpe. Každý robíme to, čo si myslíme, že je najlepšie. Ale to by nemalo znamenať, že nevyskúšame aj niečo iné, alebo nové a hlavne, že nezmeníme názor. Ak by sme fungovali všetci týmto spôsobom, tak by sme dodnes verili, že zem je placatá a že Amerika neexistuje. Skúsme sa aj my meniť (ak je k tomu dôvod), presne tak ako workouty v CrossFite. Lebo zmena je život a pohyb. A ak aj my nebudeme aspoň „sometimes varied“, tak sa nikdy nikam neposunieme.

Matúš Masaryk

Matúš Masaryk

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nepoviem vám, čo chcete počuť. Poviem vám pravdu a svoj názor. Zoznam autorových rubrík:  Články

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu