Kto tvrdí, že CrossFit nie je všetko? Samotný CrossFit.
V CrossFit metodológii bola vytvorená tzv. fitness pyramída.

Aby sme sa dostali k podstate veci, tak si ju rýchlo prebehneme. Základom je výživa. Na to, aby telo správne fungovalo, musí dostávať správne palivo. To, čo to znamená správne palivo, je na celú knižnicu, nie knihu alebo článok. Takže o tom niekedy nabudúce. Nad tým máme metabolickú kondíciu. Poznáme tri základné metabolické cesty (cesty vytvárania mechanickej energie vo svaloch). Na teraz nám musí stačiť, že na to, aby sme dosiahli rovnomerný rozvoj a boli čo najviac fit, musíme ich mať všetky tri rozvinuté rovnako. Nad tým je gymnastika, čo znamená ovládanie vlastného tela a kontrola nad ním. Ďalej máme zdvíhanie váh, čo znamená ovládanie a manipulovanie s externými objektmi (či už je to činka alebo škatuľa od televízora). No a nakoniec tu máme šport, čo znamená aplikácia všetkých ostatných prvkov do nejakého športového/fyzického výkonu. Takže ako vidíte, aj v CrossFite tvrdíme, že iba CrossFit nie je všetko. Ale na čo nám bude to, že sme fit, ak to nikde v živote, okrem telocvične, nevyužijeme? Greg Glassman (zakladateľ CrossFitu) definoval “svetovú úroveň fitnes“ v 100 slovách. Posledná veta znie: „Príležitostne sa uč a hraj nové športy.“
CrossFit si požičal a používa model 10 základných fyzických schopností. Sú to: kardiovaskulárny systém, stamina, sila, rýchlosť, výkon, koordinácia, rovnováha, presnosť, čulosť a ohybnosť. Pojmy som prekladal z angličtiny a v pôvodnom znení majú iný význam ako ich poznáme my. Ak vás to zaujíma do detailov, tak na webe nájdete milióny odkazov s vysvetlením. (10 physical skills). Práve týchto 10 schopností bolo vybraných ako určujúce a podstatné pri všetkých fyzických výkonoch. Niekde potrebujete 2, niekde možno až 9, záleží na tom, aká je daná pohybová úloha. No a teraz nastupuje to podstatné. Nikto nikdy ešte nevymyslel systém, ktorý by rozvíjal týchto 10 schopností lepšie a komplexnejšie ako CrossFit. A kde tu má teda miesto šport? V aplikácii týchto schopností. Vidíte aké je to jednoduché? CrossFit ich najlepšie rozvíja, šport aplikuje. Článok o tom, že aj CrossFit je už šport a či to tak má byť, alebo nemá, si nechám na inokedy.
Podstatné je, aby si aj tí najzarytejší CrossFiteri uvedomili, že ísť si zahrať hokej, volejbal, či hocičo iné, nie je zrada ani nevera. Je to aplikácia tak ťažko vydretých a vypotených schopností a zručností. Ako povedal jeden veľký CrossFitový vzor, a pre mnohých skoro boh, Rich Froning: „Načo byť fit, keď to nemáte kde využiť?“