Pohyb!

Zmena, vývin, pohyb. To je to, čo robí život životom. Koľkí z nás sa často obzrú za seba a samy sebe sa smejú: „To bolo vtedy, keď som si ešte myslel že...“, „To bolo vtedy keď som ešte nevedel...“, „Ako som mohol spraviť toto...?“, atď. Ak si toto nevravíte aspoň zriedka, buď málo spomínate a „vyhodnocujete“, alebo máte problém a v živote sa nikam neposúvate. Toto je filozofický rámec pohybu, progresu, evolúcie. Ale je tu aj iný rozmer. Jednoduchší, primitívnejší, ale o to podstatnejší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 

To, že sa populácia celkovo málo hýbe, je známe. Prečo? Prečo nie sme tak zdravý, ako boli naši rodičia v našom veku? Alebo prarodičia. Pretože, keď sa oni vrátili z práce, v ktorej sa hýbali celý deň, išli na záhradu a znovu sa hýbali. Oni nemali prečo sedieť doma a pozerať televízor, lebo televízor nemali. Nemali dôvod presedieť celý večer. Keď niekam chceli ísť, väčšinou museli použiť svoje nohy. Nie na plynový pedál, ale na chôdzu. Pohyb bol neoddeliteľnou, nenahraditeľnou a najdôležitejšou časťou ich života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tvrdíte, že keď sa vrátite z práce, tak ste unavený a hýbať sa vám nechce. Im sa chcelo, lebo boli na to zvyknutý. Nič iné ani nepoznali. Ich telá to potrebovali a vyžadovali. Samozrejme, radi si sadli po celom dni. A zaslúžene. Väčšina z nás sedí celý deň, ako odmenu za to, si doma sadne znovu. Oni sa hýbali, lebo na to boli zvyknutí. Vy sa nehýbete, lebo ste na to zvyknutí. Telo znesie oveľa viac, ako si hocikto z nás dokáže predstaviť. Hlava je ten limitujúci faktor.

Hýbte sa. Choďte na prechádzku, choďte po schodoch namiesto výťahu. Choďte hocikam a robte hocičo, len neseďte. Mne sa často stáva, že sedím na internáte v podvečer. Školu mám za sebou, odtrénované mám a nemám čo robiť. Tak idem do telocvične. Nedám si už možno žiaden zahúľ, ale idem tam, pokecám s ľuďmi, vyskúšam si možno nejaké cviky, ktoré ma len tak spontánne napadnú. Alebo idem na veslársky trenažér. Alebo použijem foam roller. Hocičo, len nech nesedím, ale hýbem sa.

SkryťVypnúť reklamu

Telo človeka nie je evolučne robené na to, aby sa nehýbalo. Aby stagnovalo. Robia to len posledné 2-3 generácie, aj to v oveľa menšom merítku, ako to robia dnešní ľudia. Stovky a tisíce generácii boli aktívne a pohyb bol ich prácou. Máme to geneticky dané. Lenivosť je iba stav mysle, s ktorým telo nikdy nemôže a nebude súhlasiť. Nemáme to v génoch. Vedci nevedia, aké to môže mať dlhodobé následky pre našu populáciu, pretože sa s týmto stavom nikto nikdy ešte nestretol a ani nikde inde v prírode neexistuje.

„Použi schody!“

S touto výzvou tento článok uzavriem. Zoberte doma papier, napíšte naň „Použi schody!“ a nalepte ho na výťah vo vašom paneláku. Aspoň to skúste. Možno si niektorí z vašich susedov pomyslí, že výťah nefunguje, alebo pôjdu po schodoch bez ohľadu na to. Len to skúste. Samozrejme jedným výstupom schodov asi zdravie populácii nenavrátime, ale začať treba a lepšie málo ako nič. A dúfam, že keď to tam pôjdete nalepiť, tak pôjdete tiež po schodoch.

Matúš Masaryk

Matúš Masaryk

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nepoviem vám, čo chcete počuť. Poviem vám pravdu a svoj názor. Zoznam autorových rubrík:  Články

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu