Napriek tomu to nebolo len o bezmedznom ležaní na pláži. Musím povedať, že v konečnom rozhodovaní o krajine pobytu nám v tomto prípade zostalo Grécko a Turecko, aj vzhľadom na odporúčania priateľov a vlastné skúsenosti z minulosti. Najskôr sme hľadali ubytovanie a letenky klasicky po vlastnej osi – hotel cez Booking alebo priamo cez Google, letenky rôzne. Po zistení, že cenové rozdiely medzi týmto spôsobom a zabezpečením zájazdu cez cestovné agentúry neboli veľké, sa naše preferencie začali čoraz viac prikláňať k druhej spomenutej možnosti. V mnohých prípadoch dokonca konečná suma hrala v jej prospech. Ja osobne už mám skúsenosti aj s Tureckom, aj s Gréckom. Manželka bola najprv viac za Grécko, no napokon sa nechala presvedčiť na Tureckú riviéru. Vedel som, že Side bude fajn. Po dlhšej dobe sme zvolili all-inclusive režim, pričom Turci sú známi svojou pohostinnosťou vo výbere jedla, nápojov, dezertov, ale aj ovocia a zeleniny.

Výhodou bolo, že v sume cca 680 € sme mali kompletný servis od letenky (z Viedne) cez transfer z letiska až pred hotel a späť, ubytovanie až po ležadlá a slnečník na pláži. Samotný hotel Sirma patrí k menším a nachádza sa na ulici 624 Sokak a má síce „len“ štyri hviezdičky, no nechýbalo v ňom nič podstatné. Má aj vlastný kvalitný wellness a vonkajší bazén. Ako som spomínal, gastro služby opäť potvrdili kvalitu – pestrý výber na raňajkách, obede a večeri dopĺňali rôzne snacky, ovocie či zmrzlina počas dopoludnia i popoludnia. Nechýbal ani celodenný prístup k nápojom vrátane beach baru. My našťastie patríme k ľuďom, ktorí si naberú na tanier len toľko, koľko reálne zjedia. Bohužiaľ, nie každý jedinec dokáže pochopiť tento systém. Plytvania však bolo na prvý pohľad menej, ako keď som dovolenkoval v Side pred 15 rokmi.

Jediný problém na hoteli spočíval v pripojení na internet, čo je však v Turecku bežné. Free wifi je k dispozícií na recepcii a v lobby bare, ak ju chcete mať aj na izbe, musíte si priplatiť (nás to stálo 10 eur na 7 dní). Aj tak ale nemáte istotu kvalitnej siete, na našej chodbe sa napr. pokazil router a posledné dva dni pobytu internet nefungoval vôbec. Nebrali sme to tragicky - na rozdiel od niektorých príslušníkov mladšej generácie. Najviac času aj tak vždy trávime vonku a inak tomu nebolo ani tentokrát. Sirma disponuje vlastným bazénom, kúpali sme sa v ňom však iba raz, predsa len preferujeme viac more a pláž. Tá je mimochodom vzdialená len dve minútky chôdze. Má čistý, piesočnatý charakter a pozvoľný vstup do vody, čo ocenia najmä neplavci.

Každé ubytovacie zariadenie má vlastný výsek pláže, čo nám zabezpečilo pohodlné kúpanie bez tlaku ostatných turistov. Celkovo sme však nadobudli pocit, že v tejto časti Side sa ľudia nikde nemuseli príliš tlačiť. Štandardom k ponúkaným službám sú grátis ležadlá a slnečník, hneď za plážovým peším bulvárom sa v hotelovej záhrade nachádza spomínaný beach bar, kde si môžete dopriať osvieženie a menšie pochúťky kedykoľvek počas dňa. Ak teda nechcete, na jedlo a nápoje nemusíte minúť nič navyše. Odporúčam však skúsiť aj niektorú z gastroprevádzok a barov, ktorých je na pobreží a v priľahlých uliciach viac než dosť.

My osobne sme zašli napr. do reštaurácie Sunflower, kde vám milý personál k fľaši vína zadarmo dopraje aj misu ovocia, orieškov a pistácií. Skvelé drinky pri príležitosti oslavy mojich narodenín nám pripravili v podniku Cheers. Tam si v rámci karaoke viete aj kvalitne zaspievať. Ak máte chuť na kvalitný hovädzí steak, hneď oproti Cheersu sa nachádza Buffalo Steak House so širokým výberom (nielen) tohto druhu mäsa. Výročie svadby sme oslávili v príjemnom bare na pláži s názvom Terrace Beach. Je teda z čoho vyberať aj popri hotelových službách.

Ako u nás býva zvykom, nezostávame len na pláži a v bazéne, no snažíme sa objavovať aj okolie miesta, v ktorom bývame. Side má výhodu, že jeho história siaha až do 7. storočia pred Kristom a okrem toho patrí k najvýznamnejším archeologickým lokalitám celého Turecka. Aj vás určite zaujme staré mesto a všetky pamiatky zachované ešte z antických čias. Po asi 20-minútovej prechádzke smerom k prístavu sa postupne začnú odkrývať zvyšky stavieb, ktoré kedysi slúžili starovekým obyvateľom mesta. Asi najznámejšou je amfiteáter, resp. divadlo z 2. storočia, ktoré nápadne pripomína rímske Koloseum. Pri vchode sa dočítate, že ide o jedinú stavbu tohto druhu vo východnom Stredomorí s hľadiskom vystavaným do výšky a nie vyhĺbeným do svahu. Od mesta k nemu prichádzate cez monumentálnu bránu, ak prichádzate od pláže, ešte pred ním vás privítajú stĺpy Apollónovho chrámu a zvyšky Afroditinho chrámu. Na opačnej strane od divadla sa nachádzajú pôvodne mestské kúpele. Dnes sú zrekonštruované a slúžia ako múzeum antických pamiatok.


Prejsť sa môžete aj okolo spomínaného prístavu, kde je množstvo kaviarní, obchodíkov so suvenírmi a malých reštaurácií. Celé staré mesto je podľa mňa najlepšie spoznávať podvečer alebo neskôr popoludní. Vyhnete sa preplneným uličkám a typickému vábeniu obchodníkov číhajúcich z každej strany. A keď tam už budete, zájdite na silný turecký čaj alebo originálnu čiernu kávu do rodinného podniku u Emira. Je síce trochu od ruky, ale milá rodina obsluhujúca okrem reštaurácie a kaviarne aj malý hotel, vám ruch obchodného bulváru isto vynahradí. Nájdete ho na ulici Zambak Sokak. Ak by ste mali predsa len nakupovania málo, bazáre sa nachádzajú tiež medzi hlavným Atatürkovým bulvárom a pobrežím. My sme tam tiež zašli a nakúpili zopár drobností. Kávu Günaydin a čaj z granátových jabĺk máme v zásobe dodnes.


S odstupom času som rád, že sa nenaplnili moje menšie obavy z opätovného návratu k all-inclusive dovolenke do vyslovene letného turistického rezortu. Turecko ani tentokrát nesklamalo, hoci hneď na úvod pobytu som musel odbiť dotieravého šoféra transferového autobusu, ktorému sa málil náš tringelt. Odvtedy však výrazne prevažovali pozitívne momenty a budeme na ne s manželkou veľmi radi spomínať. Ak si chcete dopriať kvalitné služby, trochu sladkého leňošenia na pláži, ale aj výlety do histórie, tak voľbou Side určite neurobíte zlé rozhodnutie.