"Naša budúcnosť"

Práve som skončil hodinu s mojimi žiakmi. Mám ďalšiu voľnú, tak som sa rozhodol, že nebudem zabíjať čas s hraním sa na FB, ale napíšem, čo som si všimol. Moji žiaci, Culy a spol. , vnímajú celkom ináč tento svet ako my. Vedel som o tom už dávno, ako vnímajú všetko okolo nich, ale čím ďalej tým viac ma svojimi názormi prekvapujú. Nemôžem povedať, že iba príjemne, alebo iba nepríjemne. Prekvapia ma...Tieto 13-16 ročné deti s ment. retardáciou "ľahký variant" niektorí so "stredným" sa snažím brať ako "moje deti" a často ich s mojimi deťmi porovnávam. Ináč táto MR nie je až taká strašná, kopa detí s nerómskeho etnika takýmto postihom žijú normálne. Vedia čítať, písať majú základný prehľad... normálka. Niekto si myslí, že porovnávať spomínané dve  skupiny mojich detí sa porovnať nedajú, ale dá sa to. Konkrétne: písanie: Lekvár /16/ -Jakub /4,5/ obaja sa vedia iba podpísať matika: Cilyly /15/ - Jakub /4,5/ obaja počítajú do 50 Katka /15/ - Ninka /2,5/ obe vedia spievať 5-10 piesní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pre ľudi, ktorí nepracujú s rómskymi žiakmi /chcel som napísať ináč- ovládol som sa/ si môžu myslieť: "Ako je možné, že ich nenaučil ani písať? A ešte tu mudruje." Vážení... Ako som písal v predošlých článkoch. Sú to "moje deti" a záleží mi na nich. Len.... Som asi jediný komu na "mojich deťoch" záleží. Ich rodičom ťažko. Vidia v nich iba príjem, s minimálnymi výdavkami. Viem ale ešte jednu vec určite. Je okrem mňa ešte veľmi veľa učiteľov ktorí majú tiež "moje deti".

A pohľad "mojich detí" na svet okolo seba? Momentálne jednoslovné názory. "Načo, prečo a začo..." A hoci nebudú vedieť ani malú násobilku chcem, aby ich názory boli viac slovné s pozitívnejšími názormi na tento svet.

Matúš Uriga

Matúš Uriga

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

špeciálny pedagóg so záujmom o Gospel Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu