Náš štát nefunguje. "Nič nové", poviete si. Nefunguje však vďaka nám všetkým. Nie je to len vina politikov, aktuálnych politických reprezentantov v stranách. Je to skôr vina občanov. Jedna vec je, že si takmer 48% voličov vo voľbách želalo v NRSR väčšinu zloženú zo strán SMER, HLAS, SNS, Republika (ktorá o chlp neprešla, ale v ničom sa od troch vyššie nelíši). Druhá vec je, že ponuka pre tých 48% voličov bohvie-aká nebola. Buďme k sebe úprimní, ponuka strán mimo veľkých miest naozaj nebola nič svetoborné. Chýba nám súťaž myšlienok a chýba konkurencia. Nechávame krajinu riadiť ľuďmi, ktorí sa na to nikdy nepripravovali, a to je fakt.
Demokratický štát sa riadi diskusiou, nie jednosmernými príkazmi
Každý, kto má za sebou jednu hodinu v pozícii učiteľky, aspoň jedno stretnutie s klientom z pohľadu predajcu, každý, kto kedy školil, riadil, viedol akýkoľvek tím ľudí, rozumie, aké náročné je usporiadať zmysluplné stretnutie. Rozumie tomu ktokoľvek, kto pracuje v organizácii, ktorá zamestnáva viac než 10 ľudí. Program sa nevymyslí sám, a ani riešenia nepadajú z neba. Vládnutie vyžaduje trpezlivosť, prípravu, diskusie, analýzy. Nechali sme, a naďalej nechávame, riadiť krajinu ľuďmi, ktorí na to nie sú pripravení. A to sa nám vypomstí.
Nie je to len úroveň politickej moci. Nie je to len štátna správa. Je to nedostatok think-tankov, ekonomických a analytických expertov, ktoré by verejne viedli diskusiu o zmysluplných riešeniach. Je to nedostatok kritických novinárov, investigatívcov, ktorých by sa politická moc bála, a nedovolila si huckať proti nim davy. Je to nedostatok ich odvážnych šéfov v médiach, nedostatok ľudí, ktorí neplnia bulvárne články a večerné správy len nezmyslami na prekrývanie politických káuz svojich obľúbencov.
Je to tiež nedostatok zväzov a ich predsedov, ktoré by vedeli zastupovať svojich členov nezávisle od toho, kto je pri moci. Je to nedostatok sebavedomých ľudí v kontrolných orgánoch, ktorí sa nenechajú kúpiť, aby videli problémy len na opačnom brehu. Je to nedostatok starostiek, primátoriek a poslankýň miest a obcí, ktoré by dokázali tlačiť na politickú moc. Nedostatok politikov a političiek, ktorí by priniesli čerstvý vietor do politiky. Chýbajú nám riešenia pre ľudí, nie len pre svoju skupinku voličov.
Diskusia o polarizovanej spoločnosti neponúka riešenie
Ako vidíte, problém nie je, že by sme mali polarizovanú spoločnosť, ako to je pravidelne prezentované. Problém je, že máme silne centralizovanú, nevyrovnanú, na jednu stranu vychýlenú spoločnosť. Moc je v rukách pár ľudí, ktorých opustili poslední spolupracovníci, ktorí si vedeli spočítať 2+2. Problém je, že nemáme brzdy, že nemáme protiváhy. Problém je, že niet toho, kto by zatiahol ručnú brzdu.
Tento apel by mohol byť smerom k podpore prezidentského kandidáta Ivana Korčoka. Ale nie je. Bolo by to málo, potrebujeme ho za prezidenta, ale potrebujeme aj omnoho viac. Tento apel je omnoho širší, a omnoho dlhodobejší. Môj apel znie nasledovne "Poďte kandidovať".
Blížia sa voľby do európskeho parlamentu.
O 2 roky sa budú konať komunálne voľby.
O 3 roky sa budú konať voľby, v ktorých dostaneme šancu vymeniť vládu SMERu.
Rozhodnutia ísť kandidovať sa rodia dnes
Ak čítate tento text, zrejme sa poznáme, sme z rovnakej bubliny, aspoň v hrubých rysoch zdieľame videnie sveta, a určite aj množstvo hodnôt. Ak čítate tento text, verím, že si želáte, aby Slovensko malo lepšie školy, nemocnice, lepšie možnosti uplatniť sa, rovnosť pred zákonom, a skutočný pocit bezpečia. Ak čítate tento text, myslím to úprimne: máte na to kandidovať a prinášať dobré riešenia. Máme na to mať lepších starostov a starostky, máme na to mať lepších ľudí v EP, máme na to mať reprezentatívny parlament.
Poďte kandidovať.
Tento text bude rozšírený o dáta a grafy pre blog OPolitike. Na blogu nájdete aj ďalšie texty, ktoré sa venujú prieskumom preferencií, volebným dátam a politickému marketingu všeobecne. A najnovšie aj linky na #podcast. Ďalšie rozhovory už čoskoro.