SYSTEMA - Zákazané umenie

Tradičné ruské bojové umenie. Tieto štyri slová zvyčajne vyvolávajú na tvárach ľudí pobavenie, nedôveru, alebo jednoducho pochybnosti. U praktikantov východných bojových umení sa dokonca objavuje výsmech. Skutočne málokto sa zastaví a zamyslí nad tým, čo všetko sa pod týmito štyrmi slovami môže skrývať. A akú ťažkú cestu majú za sebou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Systema vznikla v 10. storočí, na základe potrieb ruských "bohatierov". Títo stredovekí bojovníci sa vyznačovali húževnatosťou, odvahou a schopnosťou bojovať v akýchkoľvek podmienkach. Na základe ich skúseností, pod duchovnou záštitou pravoslávnej cirkvi, sa začalo formovať bojové umenie, ktoré si svojou originalitou, univerzálnosťou a jednoduchými princípmi získalo srdcia a mysle ruského ľudu. V rodinných a armádných tradiciách prežila Systema až do roku 1917, keď ju postihla najťažšia pohroma. Komunistická diktatúra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komunisti vnímali všetko tradičné a úzsko prepojené s pravoslávnym náboženstvom ako potenciálnu hrozbu. Zároveň si však uvedomovali, akou mocnou zbraňou by sa Systema mohla stať v rukách vycvičených profesionálov sovietskej armády. Preto pristúpili k dualistickému riešeniu - zakázali praktikovať tradičný systém, ale zároveň jeho najlepších a najzručnejších majstrov naverbovali, aby cvičili vojakov. Sovieti a ich intervencie spôsobili, že Systema sa začala vyvíjať 2 rozličnými smermi. Prvý, oficiálny, upravený pre represívne zložky štátnej moci, sa ďalej modifikoval a dnes ho nazývame SAMBO - je najrozšírenejším bojovým systémom v ruskej armáde. Druhý, tradičný prúd, praktikovaný najmä tajne rodinnými klanmi (ale aj niekoľkými privilegovanými príslušníkmi špeciálnych jednotiek, napríklad Stalinovými bodyguardami) sa takisto formoval, neodchyľujúc sa ale od svojho pravoslávneho základu a hravých princípov. Práve tento smer sa v 70-tych rokoch stal veľmi populárnym medzi príslušníkmi SPECNAZ - sovietskych špeciálnych výsadkových jednotiek.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi odborníkmi na Systemu sa v 80-tych rokoch kryštalizujú dve mená, ktoré pre tradičný systém znamenajú z dnešného pohľadu veľmi veľa. Alexej Kadochnikov a Michail Ryabko. Prvý menovaný vytvoril vlastné Centrum A.A.Kadochnikova, kde v súlade s ruským programom rozvoja telesnej kultúry mládeže vyučuje svoju, prísne vedeckú verziu Systemy, zameranú na biomechaniku a jej zákony. Záujemcovia môžu absolvovať inštruktorský kurz, trvajúci približne 2 roky, po ktorom môžu s požehnaním A. Kadochnikova viesť svoje vlastné školy.

Michail Ryabko sa viac sústredil na vytvorenie spirituálnejšieho a hravejšieho systému. Tento žiak jedného zo Stalinových "Sokolov" sa už v 15 rokoch stal členom Specnaz a dnes pôsobí ako generál taktických jednotiek na Ministerstve vnútra Ruska. Jeho Systema sa vracia k pôvodnému cieľu, ktorý bol tomuto bojovému umeniu v duchovnej rovine pripisovaný. POZNAJ SÁM SEBA. S pomocou svojho najlepšieho žiaka, bývalého príslušníka Specnaz Vladimíra Vasilieva, ktorý dnes žije v Kanade, je Michail Ryabko iniciátorom veľkého svetového rozmachu tohoto tradičného ruského bojového umenia.

SkryťVypnúť reklamu

Systema je na vzostupe. Ako veľmi prijateľný kompromis medzi tradičnými východnými bojovými umeniami (ktoré učia technikám a vytrvalosti, ale nie sú v súčasnom svete efektívne využiteľné na sebaobranu - ich filozofia je nám zároveň vzdialená) a modernými "Reality-based" bojovými systémami (ktoré sú síce efektívne, ale chýba im filozofická základňa), stojí Systema so svojím netradičným, hravým prístupom k boju, ktorý sa stále znova a znova osvedčuje ako veľmi efektívny.

Pri cvičení Systemy sa nepoužíva kimono, ani žinienka. Nič, čo by zjednodušovalo pohyb, alebo zmäkčovalo pády. Cvičí sa na schodoch, v prírode, vo vode, pri stene, v aute, proste úplne všade. Protivník nie je iba jeden, môže ich byť aj desať. Boj sa môže odhrať medzi stolmi, v bare, medzi nevinnými ľuďmi, na preplnenej diskotéke. Žiaden pohyb nie je dopredu naučený, žiadna technika nie je cibrená k dokonalosti v prísne regulovaných podmienkach. Dôraz sa kladie na schopnosť sa ubrániť, nie na schopnosť napodobniť inštruktora. Cvičenci sú vyzývaní ku hre, k novým variáciám pohybov, k tvorivosti a vynaliezavosti. Na tréningu nezáleží na stupni pokročilosti - všetci cvičia spolu. A navzájom si pomáhajú v tom, čo je konieckoncov ich cieľom - zistiť niečo o sebe samom...

Vlastimil Mazal

Vlastimil Mazal

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, manažér, amatérsky frfľoš a strááášne zaneprázdnený človek:-) Zoznam autorových rubrík:  AutocenzúraCestovateľskáFakt vážnePolitikaRecenzieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu