Kým sa odpovede na tieto a podobné otázky nebudú dať nájsť rýchlo a ľahko, bude dôvera v politiku klesať. A naopak, nebude klesať objem plytvaných peňazí.
Činnosť samosprávy musí byť pod silnou verejnou kontrolou. To je najlepšia prevencia korupcii, plytvaniu a konaniu proti záujmom obyvateľov. Kontrola verejnosťou je možná iba vtedy, ak všetky údaje o fungovaní samosprávy sú dostupné, a to v takej forme, aby sa s nimi dalo efektívne pracovať. Nestačí teda zverejňovať len faktúry a zmluvy. Dostupné musia byť aj detailné údaje o hospodárení, verejných obstarávaniach, nákupoch, predajoch, prideľovaní obecných bytov či obsadzovaní zariadení so sociálnou starostlivosťou. A aj plány samosprávy do budúcna.
Preto je dobré, že konečne existuje záväzok, že samosprávy budú fungovať s kartami na stole a budú zverejňovať všetko a prehľadne. Tento záväzok si dala NOVA (Nová väčšina - Dohoda), ktorá schválila programový dokument Otvorená samospráva. Všade tam, kde bude mať NOVA svojich zástupcov vo funkciách županov, poslancov VÚC, starostov, primátorov, poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev, bude otváranie samospráv presadzovať.
Niektoré samosprávy sú už dnes otvorené a fungujú s kartami na stole. Transparency International Slovensko pravidelne vyhodnocuje samosprávy z pohľadu ich otvorenosti. Tento rok zverejnila hodnotenie VÚC-iek a výsledky sú zlé. Župy všeobecne zaostávajú za mestami a obcami - a aj tie najlepšie VÚC dosahujú v hodnotení otvorenosti úroveň priemerných miest.
Čo je ešte dôležitejšie, za dva roky, odkedy bolo zverejnené prvé hodnotenie VÚC, nedošlo k žiadnemu výraznému zlepšeniu. O župy nie je záujem zo strany verejnosti, preto zo strany VÚC nie je záujem sa otvárať.
Pred vstupom do volebnej miestnosti je dobré si pozrieť, ktorý župan posunul svoju VÚC-ku v otvorenosti, a v ktorej oblasti. Prezradím dopredu. Žiadny.