Využije pravica v nitrianskom kraji príležitosť?

V Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) je od jeho vzniku situácia napätá a kraj je rozdelený na slovenskú a maďarskú časť. Trápenie v NSK začalo vznikom vyšších územných celkov a spôsobila ho strana SMK, ktorá zvíťazila v prvých voľbách. Dokázali zvíťaziť, nedokázali vládnuť. Spôsobom vládnutia si SMK vypýtala tvrdú reakciu ale ponúkla ostatným stranám aj alibi k nerozumnému správaniu v budúcnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V prvých voľbách do VÚC v nitrianskom kraji (rok 2001) s prehľadom zvíťazila SMK. Získala nadpolovičnú väčšinu poslaneckých kresiel. V opozícii sa ocitlo 20 poslancov koalície HZDS+SMER+SOP+SDĽ+STRED a 1 poslanec za SNS. Pravicové strany nezískali vôbec nič.

SMK

HZDS+SMER+SOP+SDĽ+STRED

SNS

SDKU+DS

KDH

ANO

31

20

1

SMK úlohu väčšinovej strany nezvládla. Šťastím prvého volebného obdobia bola skutočnosť, že predsedom VÚC nebol nominant SMK. SMK mala vo funkcii vicežupana svojho nominanta a spory a problémy medzi predsedom kraja na jednej a vicežupanom so zastupiteľstvom na druhej strane, boli na dennom poriadku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Akcia vyvolala reakciu, ktorou bol vznik veľkej protimaďarskej (presnejšie proti SMK) koalície vo voľbách v roku 2005. Koalícia, ktorá v sebe spojila takmer všetko, čo sa na scéne nachádzalo, zvíťazila.

SMK

HZDS+SMER+SDKU+KDH+SNS

ANO

17

34

1

Na obhajobu tejto koalície sa dá, s prižmúrením všetkých očí, použiť prvá Dzurindova vláda. V čase, keď Slovensku hrozila medzinárodná izolácia, ekonomický prepad do netušených hlbín a vláda „mrzké lůzy", došlo k vytvoreniu koalície všetkých (SDĽ, SMK, SOP, SDK: DÚ, KDH, DS, SDSS, SZS). A vďaka za to. Išlo o charakter štátu a bola to dôležitejšia vláda, ako druhá Dzurindova.

V nasledujúcich voľbách do VÚC (2009) sa situácia takmer zopakovala. Jednou zmenou bolo vypadnutie HZDS a SNS z veľkej protimaďarskej koalície. Došlo však aj k druhej zmene - rozpadu SMK a vzniku strany MOST. MOST vznikol tesne pred voľbami do VÚC a zrejme aj preto nezískal vo voľbách žiadny poslanecký mandát.

SkryťVypnúť reklamu

SMK

NEKA

SMER+SDKU+KDH

MOST

13

3

38

Vznik veľkej koalície vo voľbách v roku 2009 už nemal opodstatnenie. Z dôvodu rozpadu SMK nehrozil návrat vlády jednej strany a ak by SMK predsa získala väčšinu, po skúsenostiach s izoláciou by už museli vládnuť rozumnejšie.

Blížia sa ďalšie voľby do VÚC a na stole je otázka, či sa zopakuje scenár z predchádzajúcich volieb. Ako je známe, v nitrianskom kraji sa už spojili KDH a SMER. Toto ale už nie je spojenie proti hrozbe vlády jednej strany. To už nehrozí. Ide o spojenie, za ktorým je chladná kalkulácia. Jednoducho očakávajú, že priživenie sa na SMER-e hodí viac mandátov.

Napriek tomu, že z Bratislavy tlačená Ľudová platforma nefunguje, je v nitrianskom kraji alternatíva. Tou je normálna koalícia, ktorú presadzuje aj Nová väčšina - Dohoda. Spojenie stredo-pravých strán, vrátane strany zastupujúcej maďarskú menšinu, by bolo riešením, ktoré ukáže, že spájať sa dá na aj základe programovej príbuznosti a bez vyťahovania maďarskej karty.

SkryťVypnúť reklamu

Je nutné prestať robiť koalície proti nejakej skupine a začať vytvárať koalície za niečo. Napríklad za normálny spoločný (aj) politický život v regióne. Pravica má príležitosť zachovať sa normálne.

Jozef Mečiar

Jozef Mečiar

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

NOVA. Zástupca primátora v Šali. Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu