Mesto Banská Bystrica leží na úpätí Kremnických a Starohorských vrchov. Z vyšších poschodí bytových domov je výhľad na hrebene Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. Aj to je dôvod, prečo by mesto nemalo mať problém ustriehnuť kvalitu vody napríklad v jednom z prítokov Hrona, v Tajovskom potoku.
Tajovka pramení na Skalke v Kremnických horách, priberá viacero prítokov a po necelých 12-tich kilometroch sa vlieva do Hrona. Cestou preteká intravilánom obce Tajov a mesta Banská Bystrica, najmä časťou Podlavice a Fončorda.
Kanalizačné systémy sa v Banskej Bystrici ukončili za spolufinancovania Kohéznych fondov EÚ v roku 2009. V Podlaviciach v roku 2008, v Tajove v roku 2012. V zmysle zákona musia byť nehnuteľnosti napojené na kanalizačný systém a je zakázané používať starý systém s vypúšťaním odpadových vôd do potoka.
Možní znečisťovatelia sú tiež obce Riečka, Králiky a Kordíky, ktoré nemajú vybudovanú kanalizáciu, odpadové vody sa však zhromažďujú do žúmp, alebo čistiarní odpadových vôd.
Voda v Tajovke by teda mala byť čistá a vhodná na kúpanie. Realitu a zakorenenú predstavu potoka v meste ako stoky by vedela ovplyvniť kvalita kontroly dodržiavania zákonov, vyššia frekvencia meraní, zverejňovanie výsledkov a samozrejme ochota ľudí zaujímať sa o znečisťovateľov.
Mestský úrad by mohol začať rešpektovaním tých, ktorí už dávnejšie volali po ukončení montovania zábradlia pozdĺž potoka a následne iniciovaním potrebných krokov k jeho úprave. Potoka sa nedá zbaviť predajom a tak sa tu robí no-go zóna.
Parčík na brehu potoka.
Na brehoch Tajovky na sídlisku Trieda Hradca Králové je možné vytvoriť malý parčík. Stačí trochu upraviť povrch, odstrániť krovie a umiestniť lavičky. V súčasných letných horúčavách by obyvatelia blízkych panelákov určite privítali takéto posedenie. Nedávno som dokonca videla chlapcov, ktorí sa v potoku hrali a začala som sa o problém kvality vody zaujímať.
Kúpanie sa je v našich potokoch na vlastnú zodpovednosť a zrejme tak aj stále bude. Ale prečo nežiadať úrady o častejšie merania a zverejňovania výsledkov? Verejnosť by tak nielen poznala mieru možného rizika, ale by aj intenzívnejšie vnímala problém znečistenia vôd. Pretože ten je na Slovensku skutočne veľký.
Kvalita vody na kúpanie na Slovensku.
Napríklad monitoring kvality vody v roku 2018 ukázal, že Slovensko má v Únii 4. najhoršiu kvalitu vody na kúpanie. Pokiaľ podiel takejto vody je na Slovensku iba 56 percent, európsky priemer je 85 percent. Kvalita vody bola testovaná na vyše 22 tisíc plážach, riekach a jazerách Európy.
Kvalitu vody na kúpanie kontroluje Úrad verejného zdravotníctva SR. Popri kúpaliskách kontroluje aj vodu na 32 prírodných vodných plochách, ktoré sú bez prevádzkovateľov.
Existuje však množstvo vôd, v ktorých sa ľudia kúpu a ktoré nepatria medzi oficiálne monitorované. Úrad predsa len robí občasné merania aj na ďalších 50-tich vodných plochách. Z riek je to najmä Váh, ktorý má niekoľko pláží na brehoch v okolí Piešťan a Nových Zámkov. Taktiež na dolnom toku Hrona je pomerne čistá voda. Na kúpanie slúži napríklad priehrada pri Veľkých Kozmálovciach. Keby tieto vody boli monitorované, v tabuľke by sme sa prepadli ešte nižšie.
Meranie kvality vody v potoku Tajovka
Vráťme sa k 12 kilometrovému potoku Tajovka, ktorý sa vlieva do Hrona temer na úpätí Kremnických hôr. Máme všetky materiálne aj legislatívne podmienky na to, aby v ňom bola voda čistá a vhodná na kúpanie.
Slovenský vodohospodársky podnik mi na infožiadosť odpísal, že v databáze správcu vodohospodárskych významných vodných tokov neevidujú znečisťovateľov, napríklad nehnuteľnosti, ktoré by neboli pripojené na kanalizačný systém.
Zaujímala ma možnosť pravidelnejšieho merania kvality vody v letných mesiacoch, avšak SVP š.p. mi odpísal, že tento vodný tok nie je zaradený na sledovanie v Programe monitorovania vôd Slovenska pod gesciou MŽP SR. Úrad verejného zdravotníctva SR zase sleduje kvalitu len vo vodách, kde sa ľudia kúpu. Na testovanie sa môžu nájsť aj neštátne zdroje a pomôcť by mohla aj samospráva. Možnosti určite sú a ja verím, že raz bude kúpanie sa v Tajovke bežné.
Avšak problém nie je len prestať vnímať rieky v meste ako stoky. Problém je vytvoriť si spoločnosť, kde ľudia myslia jeden na druhého, navzájom sa kontrolujú, aby si mohli dôverovať.






