Prečo by sa program OGP Local Banská Bystrica mal venovať korupcii a klientelizmu.

Písmo: A- | A+

Prehnané vyjadrovanie úcty k autoritám, ako aj snaha byť s každým zadobre sú znakmi klientelistického správania. Podobne ako facebookové skupiny s lajkami, alebo útokmi na osoby a nie na obsah ich statusov a komentárov.

Práve klientelizmus je Achilovou pätou Banskej Bystrice. Ľudia si ho často neuvedomujú a pritom klientelizmus patrí medzi korupčné správanie. 

Nie je prekvapením, že banskobystrický mestský úrad má uzatvorené zmluvy s podnikmi mestských poslancov, že finančne podporuje ich aktivity, že im udeľuje úlohy a posty v rôznych mestských projektoch. Primátor si tým kupuje ich hlasy a priazeň a zdalo by sa, že verejnosť to vníma ako normálny jav.

Je zarážajúce, že MsÚ si môže dovoliť uzatvoriť nevýhodnú zmluvu so SAD Zvolen v čase, keď snáď každý vie, že na trhu je aj kvalitnejšia a cenovo výhodnejšia ponuka.

Cieľ vnímať možnú korupciu a klientelistické správanie by malo byť v akčnom pláne otvoreného vládnutia OGP Local BB. Je potrebné zvyšovať citlivosť na klientelizmus, začať ho hodnotiť nie ako dar náhody, diplomacie a šikovnosti, ale ako pokrytectvo a prospechárstvo. 

Priznanie tohto problému v akčnom pláne by neotváralo len mestský úrad smerom k verejnosti, ale otváralo by aj záujem ľudí o participáciu a spravovanie vecí verejných. 

Sme pred voľbami a mestský úrad už aj sám zistil, že participovať s občanmi je preň viacej výhodné ako obťažujúce. Ak v pokusoch o participáciu bude pokračovať aj po voľbách, tak zrejme vysádzaním stromčekov a nie web stránkami o rozpočte a hospodárení mesta. A práve preto je potrebné dobre zvoliť tému a využiť záujem mestského úradu podpísať tento dokument. 

Ak niektorý z kandidátov bude obhajovať súčasnú politiku banskobystrického mestského úradu, tak mu tento podpis dá argument, že mestský úrad nemá problém s otvoreným vládnutím a preto pri výbere tém je nutné prekonať vlastné klientelistické pohnútky.

Pretože najväčšie riziko nevyužitia tohto programu Partnerstva pre otvorené vládnutie v Banskej Bystrici vidím v snahe uplatniť vlastné organizácie, alebo organizácie priateľov, prípadne pomôcť budúcim kandidátom na primátora. Medzi kritériami pre výber tém tak efektívne naplnenie cieľov nemusí byť rozhodujúce. 

Pritom najväčšou pomocou budúcemu primátorovi či primátorke, tak ako aj každému z nás by bola pomoc s vytváraním slušného, férového a motivujúceho prostredia. 

Skryť Zatvoriť reklamu