Existuje vôbec inflácia?Ujedá nám z peňaženky?

Je inflácia zlodej nepodliehajúci zákonu, ktorého prehliadame? Neponáhľajme sa s odpoveďou. Je to dosť komplikované.

Existuje vôbec inflácia?Ujedá nám z peňaženky?
Otázka na Rádio Jerevan: Môžete mi prezradiť, aké sú základné zákony nášho trhu? V princípe, áno. To sa má tak: Pracujúci musí nakúpiť čo je a sám seba musí presvedčiť, že to potrebuje. Úpravy cien sa prevádzajú uvážene a najmä s ohľadom na drobného spotrebiteľa. Zdraženie toaletného papieru sa napríklad vyrovnáva zlacnením traktorov. (Zdroj: pixabay)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V skutočnosti nič také ako pojem „inflácia“ neexistuje? Existuje skôr ako zastrešujúci pojem pre mnohé rôzne javy ekonomickej súdržnosti štátu, menovej únie, sveta. Inflácia je tiež súčasťou koncepčného oblaku sociálnych javov, akými sú chudoba vo veľkom meradle a v dôsledku toho aj platobná neschopnosť jednotlivých ľudí. To slovo rovnako rýchlo vyvoláva historické asociácie – kolabujúce európske meny v 20. rokoch 20. storočia, ktoré následne živili masovú nezamestnanosť a boli živnou pôdou pre nacizmus. Každé vyjednávanie o kolektívne dohodnutom zvýšení miezd sa týka nielen inflácie abstraktne, ale príslušný výsledok je aj súčasťou neskoršej zmeny cien, teda v matematickom kontexte. A keď Vladimir Putin v dôsledku útoku na Ukrajinu núti Západ platiť za ropu a plyn v rubľoch – alebo nechať si vymeniť cudziu menu za ruble v ruskej banke – potom sa zameriava na infláciu – stabilizáciu a zvýšenie, predtým klesol kurz rubľa, čo sa mu aj podarilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je tento extravagantný výklad slova zbytočnou komplikáciou očividných faktov? Neznamená inflácia jednoducho to, že každý nákup sa predraží a ľudia majú k dispozícii menej peňazí – presnejšie: menšiu kúpnu silu?

Politici a zainteresované strany robia toto nesprávne zjednodušenie, čiastočne preto, že preťažuje našich volených zástupcov (ktorí často nechcú rozlišovať percento od percentuálneho bodu), čiastočne preto, že máme do činenia so zainteresovanými stranami. Tento jednoduchý výklad platí pre mnohých spoluobčanov, ktorí musia tak pevne kalkulovať, že zvýšenie cien energií, palív a potravín má katastrofálne následky. Devalvácia peňazí je aj devalvácia kreditu. Vzali ste si nedávno úver na nehnuteľnosť s efektívnou fixnou úrokovou sadzbou dve percentá? Potom rozdiel medzi vysokou infláciou a nízkymi úrokovými sadzbami môže zhltnúť tretinu alebo viac vášho dlhového zaťaženia v priebehu desaťročia bez toho, aby ste splatili jediné euro.

SkryťVypnúť reklamu

 To isté platí pre štátny dlh: technicky vlády oddlžujú prostredníctvom inflácie rovnako ako domácnosti (a v minulosti nemuseli platiť takmer nič za dodatočný dlh vzhľadom na nízke úrokové sadzby). To, samozrejme, následne odbremeňuje ľudí, pretože ide o záväzky, ktoré možno pripísať obyvateľstvu a ktoré predtým profitovalo z vládnych výdavkov.

 Takže, inflácia je náš priateľ a pomocník? Námietka! V žiadnom prípade. Ak bola pandémia najväčšou krízou verejného zdravia po roku 1945 a ukrajinská vojna najnebezpečnejšou vojenskou hrozbou, potom je inflácia najcitlivejšou ekonomickou situáciou za rovnaké obdobie. Inflácia, ktorá bola dlhé roky oveľa vyššia ako úrokové sadzby na pôžičky a investície, je mimo krachujúcich štátov, teda uprostred údajne zdravých ekonomík, úplne neznámy proces – a absurdný. Inými slovami to znamená: Peniaze sú už roky viac-menej zadarmo. Keď inflácia vzrástla s pandémiou, požičiavanie peňazí bolo dokonca odmenené prémiou. A kvôli vojne sa táto prémia teraz zdvojnásobila. Otočme to ešte raz: ak sú peniaze zadarmo, všetky produkty sú tiež zadarmo, všetky ceny sú len prázdne číslice. Heureka, perpetuum mobile sa našlo!

SkryťVypnúť reklamu

 Alebo nie. A politici, centrálne banky a ekonómovia, ktorí nás slepo viedli do tohto iluzórneho sveta, nás z neho musia opäť dostať.

Inflačná kalkulačka : https://www.ineko.sk/kalk.html

Je nástroj na porovnanie reálnej hodnoty cien od roku 1977 až po rok 2026. Je zostavená na základe priemernej inflácie v medziročnom porovnaní, ako je vykazovaná Štatistickým úradom SR.

Rozprávka o inflačnej príšere 😈 : (zdieľané zo stránky NBS)

https://www.youtube.com/watch?v=Mto4lR16avI

 

Jana Melišová

Jana Melišová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  397x

Profesne sa pohybuje v ekonomickej oblasti. Doteraz publikovala v niektorých ekonomických a literárnych periodikách. Blogovala na iDNES.cz, Blogosféra.cz a podobne. Rada píše najmä komentáre, glosy, prózu i poéziu. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu