Semafóry, nie su fóry!

"Je červená, nevidíš?"  "No a ? Niejde žiadne auto, tak čo!" Hm, dialóg  na zamyslenie. Na čo potom je ten semafór?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

 Už od škôlkárskych čias sa učíme, pravidlám cestnej premávky. V zmysle, ako prechádzať cez zebru. "Prechádzaj len na zelenú, obzri sa v ľavo, v pravo a čo najrýchlejšie prejdi." hovorievala moja mamina. Nič ťažké pre normálneho človeka. Prax bohužiaľ ukazuje, že mnohí ľudia si z prechodov cez cestu urobili adrenalínový šport. V našom meste je tiež pár takých prechodov, ktoré považujem za vyslovené rizikové. Veľká dvojprúdovka v špičke na prasknutie, vodiči sú nervózni. Chodci sa bezhlavo vrhajú cez cestu, nedívajúc sa ani, či nieje nablízku nejaké vozidlo: "Veď mám predsa prednosť, som chodec!" Áno, ale dokedy!

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je červená. Cez cestu prechádza starší pán a za ním mladé dievča len tak dobehuje. Autá trúbia, jedno prudko zabrzdí, a šofér vypľuvne pár nevyberaných hneď na začiatok. Na druhej strane ich už čakajú policajti odetí v reflexných vestách. Keby sa lepšie dívali, určite by videli aspoň ich. Dedko sa rozčúlene domáha svojích práv: "Chrapúň akýsi, skoro ma zrazil tuto, videli ste to ? Aj číslo ŠPZ som si zapamätal aby ste ho mohli pokutovať!" hromžil starký.

"Strýco, na červenú ste prechádzali, možete byť vďačný Bohu, že vás ten dotyčný chrapúň neztrazil"

" Ale ja som chodec, mám prednosť", ohradil sa starký. "Áno, ale na semafóre je červená. A tá platí pre každého a bez diskusie. Ešte aj pokutu vám kľudne môžeme dať.

Skryť Vypnúť reklamu

" Joj, prepáčte...."

Prepáčili.

Nie som motorizovaný občan. Viem ale, že ak nebudeme my chodci doržiavať pravilá tak nehodovosť na cestách bude ešte horšia ako doteraz. Tých pár sekúnd, ktorých trvá presvedčiť sa či nesvieti na semafóre červená, či nieje na vozovke auto, mi za moj život stojí. Apoň chcem mať istotu, že som pre bezpečný prechod cez cestu urobila zo svojej strany všetko, čo som mala. Bežne som svedkom aj toho, že vodiči na cestách sú bezohľadní, najmä tí vo veľkých nablízkaných autách, ale to už je na iný príbeh.......................................

Monika Menyhertova

Monika Menyhertova

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som človek s chybami..... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu