11. Júl: Prvý deň filmu

Je utorok, teplota sa v našich zemepisných šírkach pohybuje okolo 30°C a v tomto sparne okrem iného oslavujú meniny všetky Miloty. Čím však tento deň bol a je výnimočný, čím sa zapísal do histórie a pre koho je pamätný?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Pred devätnástimi rokmi, 11.7.1987, populácia planéty Zem prekročila podľa OSN hranicu 5 miliárd. Zrejme aj na základe tohto faktu OSN vyhlasuje presne v tento deň tzv. Svetový deň populácie ("World population day"), ktorým sa snaží prebudiť záujem mladých ľudí, ale aj rôznych populárnych osobností, celebrít a politikov vo veciach súčasných globálnych problémov súvisiacich práve s populáciou, akými sú napríklad populačná explózia, globalizácia, civilizačné choroby. . . OSN sa v tomto dni zameriava špeciálne na mladých ľudí, pretože práve mladí vo veku do 25 rokov tvoria (podľa stránky http://www.unfpa.org./wpd) polovicu celkovej svetovej populácie (a im patrí budúcnosť).

Je to presne 111 rokov, čo zázračný vynález, ktorý mal zmeniť budúcnosť zábavy a ktorému malo patriť celé nasledujúce storočie, bol po prvýkrát predstavený väčšej skupine ľudí. Áno, jedná sa o kinematograf bratov Lumiérovcov. Aj keď za deň vzniku kinematografie sa považuje deň 25.12.1895, čiže dátum prvého (a hneď aj plateného, aj keď vstupné bol iba jeden frank) premietania pre verejnosť, ktoré sa uskutočnilo v parížskej kaviarni Grand Café, už 11. júla toho istého roku tento pozoruhodný prístroj predviedli vedeckej obci. Bratia Louis a Auguste (synovia majiteľa továrne na fotografický materiál a obaja vynálezcovia a pokračovatelia rodinného podniku) totiž pri prezentovaní kinematografu nepočítali s iným ako vedeckým využitím tohto prístroja. Ich prvé filmy, krátke šoty považované za prvé reportáže, boli toho dôkazom - jednalo sa o kratučké, jednozáberové, nevytriedené záznamy každodennej reality, snímané skôr na demonštráciu možností nového optického vynálezu a zdokumentovanie jednotlivých situácií, než za účelom vytvoriť nejaké ucelené umelecké dielo, či aspoň pokus o pobavenie publika. Aj keď medzi kratučkými filmami typu "Príchod vlaku" alebo "Rodinné raňajky" sa v tvorbe bratov Lumiérovcov nachádza výnimka - prvý filmový skeč "Pokropený kropič", kde ide o sfilmovanie známej kreslenej anekdoty (kropič polieva záhradu, chlapec mu stúpi na hadicu a keď sa kropič pozerá do ústia hadice, čo sa stalo, chlapec dá nohu z hadice dole a kropiča ostrieka prúd vody) a teda o vopred vymyslený a zahraný kus, predsa len Lumiérovci ostali celý čas verní svojmu názoru, že rozruch okolo novej zábavky čoskoro utíchne a využívaná bude ďalej podobne ako mikroskop alebo ďalekohľad. Tento názor si uchovali dokonca aj keď svoje majstrovské fantastické fikcie začal produkovať prvý filmový mág Georges Méliés (jeden z účastníkov prvého premietania v Grand Café). 11. júl sa dá teda považovať (aj keď viac formálne ako oficiálne) za prvý deň, kedy uzrel svetlo sveta film.

O niekoľko rokov neskôr, keď čas dokázal, že kinematograf a film nie sú iba sezónnym výstrelkom a filmové umenie sa začalo brať za rovnocenné ostatným druhom umenia, prišiel na scénu muž, ktorý je dodnes mnohými pokladaný za jedného z najväčších hercov vôbec. Sir Lawrence Olivier. Herec, režisér a producent anglického pôvodu bol držiteľom niekoľkých Oscarov a počas svojej dlhej a plodnej umeleckej kariéry vytvoril kvantum najrozmanitejších postáv či už na pódiu alebo v skoro 60 filmoch, ktoré za svoj život natočil. 11. júla si pripomíname sedemnáste výročie jeho smrti.

Na deň presne tridsať rokov pred smrťou Sira Lawrenca Oliviera sa narodila populárna americká speváčka a hudobníčka Suzanne Vega, známa svojími folkovými poprockovými gitarovými piesňami, zamatovým hlasom a hitmi ako "Luka", "Tom´s Dinner", "Caramel" a iné, v ktorých jednoduchými aranžmánmi v spojení s básnickými textami dosahuje vysoku dávku emocionality. Pozoruhodné je, že táto dáma amerického folkrocku, ktorá sa s rodinou ako dvojročná presťahovala do "drsných" newyorských štvrtí (Harlem, Upper West Side) začala písať básne už vo veku 9 rokov, v 14 zložila prvú skladbu, no na New York City High School of Performing Arts študovala moderný tanec.

Okrem iného sa v tento deň roku 1921 stalo Mongolsko nezávislé od Číny, roku 1960 bol prvýkrát publikovaný bestseller "Ako zabiť vtáčka" ("To Kill a Mockingbird") od Harpera Lee, o dva roky neskôr sa uskutočnil prvý transatlantický satelitný televízny prenos, no udiali sa aj oveľa smutnejšie udalosti, ako napríklad tragická a hrozná genocída v bosenskom meste Srebrenica v roku 1995, kde bolo zavraždených viac ako 8000 ľudí.

To bol teda v stručnej skratke 11. júl.

(udalosti a osobnosti som vyberal podľa vlastného uváženia)
zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Lawrence_Olivier
http://en.wikipedia.org/wiki/July_11; http://en.wikipedia.org/wiki/Suzanne_Vega

Michal Baláž

Michal Baláž

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Člověk udělán je ze tří kusůze tří kusůze tří kusů.Heu-la-ladrjum-drjum-tu-tu!Ze tří kusů člověk stvořen je.Brada, oko a těch patnáct rukoupatnáct rukoupatnáct rukou.Heu-la-ladrjum-drjum-tu-tu!Patnáct kusů rukou z žebra je(Daniil Charms)Mám rád jazz a psy, filmy a knihy, ľudí a počasie. Zoznam autorových rubrík:  Deň ako každý iný . . .BásničkyRebríčkyTaká malá mystifikáciaFilmové odporúčania Michala BaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu