Pri mojom poslednom stopárskom zážitku v Slovinsku som v ostrovnom mestečku Piran na pobreží Jadranského mora stretol Argentínčana, ktorý sa po šiestich rokoch v metropole Anglicka rozhodol vydať na cestu stopom naprieč Európou. Bez jasného cieľa či dĺžky trvania. V nadnesenom slova zmysle mal celý svoj život v batohu na chrbte. Ešte predtým, ako som mu ukázal výborné miesto na spanie na neďalekej nudapláži, som sa ho opýtal na obsah jeho batožiny. Až na holiace potreby mal v batohu presne to, čo aj ja. Preto som sa rozhodol v krátkom článku zhrnúť odporúčania na backpackerské batožinové minimum.
Zoznam príslušenstva na stopársky výlet som mal pripravený už dlhšie, avšak množstvo položiek sa po každej novej skúsenosti mení. Po čase pochopíte, že mnoho vecí, ktoré ste pred rokom považovali za nevyhnutné sú v konečnom dôsledku zbytočné. Pokúsim sa preto zhrnúť len základné položky, pričom množstvo odporúčaného oblečenia sa bude meniť len v dôsledku klimatického pásma a nadmorskej výšky, do ktorej vás zanesú vaše túlavé topánky.

Ak sa balíme na obyčajnú letnú dovolenku, máme tendenciu naplniť si kufor zbytočnosťami. Lietadlo/autobus všetko odnesie. Pritom máme poväčšine k dispozícii maximálny komfort a stačia nám len plavky na lenivé vylihovanie na pláži a lúhovanie sa v horúcom mori. Pri stopovaní sa usilujeme o minimalizmus. Každý gram záťaže naviac je ukrutným bremenom, ktoré nás môže na ceste nesmierne mrzieť a zároveň je aj ligotavým lákadlom pre zlodejov. Preto dobre zvážte každú položku, ktorú do svojho batoha zbalíte a dvakrát si premyslite, či danú vec skutočne potrebujete. A aj keď je napríklad čítanie Dostojevského Idiota v krásnej tvrdej väzbe iste skvelým spôsobom ako stráviť hluché obdobie odpočinku, je to idiotský nápad. Ak chcete po ceste čítať a myslíte, že budete mať čas, vezmite si radšej paperback alebo čítačku.
Prvou položkou je samotný batoh. Ten by mal spĺňať dve dôležité kritériá: nepremokavosť a pohodlné nosenie. Veľkosť je individuálna. Ja používam batoh s obsahom sedemdesiat litrov. Výhodou je spevnená chrbtová časť a zabudovaná pláštenka. Ak pláštenka nie je súčasťou batoha, je dobré si ju zaobstarať. Držať veci v suchu by malo byť vašou prioritou.
Ďalšou položkou, bez ktorej sa stopár nezaobíde, je spací vak. Na trhu sú desiatky rôznych značiek rozličných materiálov a s rozličnou tepelnou toleranciou. Opäť platí, že je na vás, do akých podmienok sa vydáte a aký „spacák“ si vyberiete. Ja preferujem menšie spacie vaky, ktoré sa navyše dajú bezproblémovo pripevniť k batohu.
K udržaniu si kvalitného spánku je nevyhnutná kvalitná podložka. Ideálne karimatka s tepelnou izoláciou, ktorú podobne ako spacák nie je problém umiestniť na popruhy batoha. Na trhu sú aj nafukovacie, ktoré sú oveľa pohodlnejšie, ale zaberajú viac miesta.

Ak aj preferujete spánok v hosteloch, hľadáte ubytovanie cez Airbnb alebo couchsurfing, na dlhšom výlete sa vám stane, že občas skrátka nič v “batôžkárskej” cenovej relácii nenájdete. Drahý hotel je veľký škrt cez rozpočet. V takom prípade dobre využijete stan, ktorý vás ochráni aj pred dažďom v čase, keď spánok pod hviezdami nie je možný. Najdôležitejšie sú znova nepremokavosť a jeho hmotnosť. Čím ľahší, tým lepšie.
Ak už máte na čom spať a miesto kam uložíte veci, treba dobre zvážiť, čo zbalíte do batoha. To všetko sa odráža od podmienok a plánu vašej cesty. Avšak, je pár položiek, bez ktorých sa nezaobídete ani pri stope na maďarské kúpalisko pár kilometrov za hranicami.
V dobe inteligentných telefónov je mapa už oldschoolová záležitosť. Do telefónu alebo menšieho tabletu si môžete stiahnuť veľmi detailné offline mapy. Aby vás nesklamala baterka, odporúčam vziať jednu - dve powerbanky, ktoré si môžete pri najbližšej zásuvke opäť nabiť. Dobrou vychytávkou je napríklad aj nabíjací kábel do zapaľovania v aute. Šofér, ktorý vás vezme, by s nabíjaním po opýtaní nemal mať problém.
Na jednoduché opravy, ochranu a nevyhnutné úkony je dobré mať univerzálny švajčiarsky nôž. Poslúži na širokú škálu činností podľa vašich schopností. Od ostrihania nechtov, po ulovenie a prípravu večere. Veľmi praktická pomôcka. Niektoré majú dokonca zabudovanú lyžičku a vidličku.

Vo výbere oblečenia záleží od ročného obdobia, počasia alebo klimatického pásma. Treba sa udržiavať v suchu, takže je dobré mať nepremokavé pončo, pevné topánky, sadu termoprádla alebo kvalitnú softshellovú bundu. Zvyšné oblečenie sa dá po ceste vždy oprať, takže desať tričiek určite nepotrebujete. Dobré sú aj ľahké sandále alebo šľapky do teplejších oblastí, no aj na večerný oddych unaveným nohám.
Z hygienických potrieb nezabudnite na zubnú kefku, pastu, opaľovací krém na letné mesiace či toaletný papier. Hodí sa aj plastové vrecko na odpadky a špinavé prádlo, ktoré potrebuje v batohu odseparovať od toho čistého. Namiesto klasického uteráka si určite vezmite osušku z mikrovlákien. Veľmi rýchlo schne, má veľkú plochu a dá sa poskladať do drobného valčeka. Nevýhodou je azda len to, že ju treba častejšie prať.
Odporúčam aj baterku alebo čelovku. Nie je nič horšie ako stavať stan uprostred noci, keď vám svetlo z telefónu vydrží maximálne 20 minút. K zdroju svetla väčšinou beriem aj rezervné batérie. Tie sa síce dajú bez problémov kúpiť všade na svete, no nie vždy je počas kľúčového momentu po ruke supermarket.
Na záver odporúčam prefotiť si svoje doklady a pre istotu rozložiť hotovosť na viaceré miesta. Zaobstarať si kvalitnú čiernu fixu, vybrať destináciu, zdvihnúť ceduľku a vyraziť na cestu. A aj keď sa vám nepodarí dôjsť až do cieľa, nezúfajte. V tomto prípade je cieľom už samotná cesta.