Zmenené desatoro? Neverím!

Takáto je jedna z najčastejších reakcí katolíkov, keď sa ich spýtate, či vedia, že Mojžišova morálka na kamenných tabuliach bola tendenčne cirkvou pomenená podľa toho čo jej vyhovovalo a iné je katolícke a iné Mojžišovo desatoro. Je to len daľší znak toho, že mnoho laikov jednoducho nemá záujem vlastného vzdelávania v tom k čomu sa hlásia. Nuž ignorancia a prednosť naservírovaných informáciamií bola v inštitúciach fungujúcich na veľkých masách vždy populárna.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Pôjdem rovno k veci a budem citovať Mojžišove desatoro z Deuteronómia 5:6-21 a to konkrétne preklad profesora Roháčka:

  • 1. Ja som Hospodin, tvoj Bôh, ktorý som ťa vyviedol z Egyptskej zeme, z domu sluhov. Nebudeš mať iných bohov predo mnou.

  • 2. Neučiníš si rytiny nijakej podoby vecí, ktoré sú na nebi hore ani tých, ktoré sú na zemi dole, ani tých, ktoré sú vo vodách pod zemou. Nebudeš sa im klaňať ani im nebudeš slúžiť, lebo ja Hospodin, tvoj Bôh, som silný Bôh revnivý, ktorý navštevujem neprávosť otcov na synoch ešte i na treťom i na štvrtom pokolení tých, ktorí ma nenávidia, a činím milosť tisícim, tým, ktorí ma milujú a ktorí ostríhajú moje prikázania.

  • 3. Nevezmeš mena Hospodina, svojho Boha, nadarmo, lebo Hospodin nenechá bez pomsty toho, kto by vzal jeho meno nadarmo.

  • 4. Ostríhať budeš deň soboty, aby si ho svätil, tak ako ti prikázal Hospodin, tvoj Bôh. Šesť dní budeš pracovať a budeš konať hocijakú svoju prácu. Ale siedmy deň je sobotou Hospodinovi, tvojmu Bohu; nebudeš robiť nijakej práce, ani ty, ani tvoj syn ani tvoja dcéra ani tvoj sluha ani tvoja dievka ani tvoj vôl ani tvoj osol ani niktoré tvoje hovädo ani tvoj pohostín, ktorý je v tvojich bránach, aby si odpočinul tvoj sluha i tvoja dievka jako ty. A budeš pamätať na to, že si bol sluhom v Egyptskej zemi, a že ťa vyviedol odtiaľ Hospodin, tvoj Bôh, silnou rukou a vystretým ramenom, preto ti prikázal Hospodin, tvoj Bôh, aby si svätil sobotný deň.

  • 5. Cti svojho otca i svoju mať, ako ti prikázal Hospodin, tvoj Bôh, aby sa predĺžily tvoje dni, a aby ti bolo dobre na zemi, ktorú ti dá Hospodin, tvoj Bôh.

  • 6. Nezabiješ!

  • 7. Nescudzoložíš!

  • 8. Neukradneš!

  • 9. Nepovieš na svojho blížneho falošného svedoctva!

  • 10. Nepožiadaš ženy svojho blížneho, ani si nezaželáš domu svojho blížneho, jeho poľa ani jeho sluhu ani jeho dievky, jeho vola ani jeho osla ani ničoho, čo je tvojho blížneho.

No a hneď na otočku si dáme desatoro z Katechizmu Katolíckej cirkvi:

  1. Ja som Pán, tvoj Boh. Nebudeš mať okrem mňa iných bohov, ktorým by si sa klaňal.

  2. Nevezmeš Božie meno nadarmo.

  3. Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni.

  4. Cti svojho otca a svoju matku.

  5. Nezabiješ.

  6. Nezosmilníš.

  7. Nepokradneš.

  8. Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu.

  9. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho.

  10. Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho.

Hneď na začiatku si čitateľ všimne, že sa celé desatoro nejako lingvisticky očesalo a vznikla akási jasne kratšia formulácia. To by sa ešte dalo pochopiť, keďže ľud je prostý a treba vysvetľovať čo najjasnejšie.

Keď sa pozrieme ale bližšie môžeme si všimnúť veľmi záhadné vynechávanie slov, rušenie prikázaní a rozdelovanie prikázania. Skúsim prebrať tie základné veci, ktoré udreli do očí mne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé prikázanie. Úmyselne sa vynecháva evidentne dôležitý prívlastok "ktorý ťa vyviedol z Egypta" týkajúci sa konkrétneho kultúrneho etnika. Ale je to pochopiteľné, lebo by si niekto mohol zbytočne lámať hlavu nad tým, že prečo by sa daný kódex mal týkať jeho, keď hovorí o ľude vyvedenom z egypta a o Bohu viažuceho sa na konkrétne kultúrne etnikum.

Perlička sa schováva v podobe druhého prikázania, ktoré v katolíckom desatore jednoducho nenájdete. Keď si prečítate jeho znenie nedá sa prehliadnuť, že mohlo nepríjemne zabŕdať do sakrálnej výzdoby katolíckych kostolov kde je sôch a vyobrazení(rytín) svätých, anjelov, patriarchov a všemožného obyvateľstva ktoré je na zemi i na nebi tak požehnane, že môžu konkurovať hinduistickým chrámom s ich božstvami. Potom má tento krok logický dôvod.

SkryťVypnúť reklamu

Problém nastáva ten, že keď len tak zmažete jedno prikázanie máte ich už len deväť. Čo si s tým počnúť. Cirkev to vyriešila briliantne. Desiate prikázanie jasne ukazuje mentalitu starovekých židov v prístupe k ženám, ako k majetku ktorý je na úrovni domu, poľa, osla alebo vola. Niekedy bol dokonca aj ten osol drahší. Keď teda rozdelíme toto prikázanie na dve zabijeme dve muchy jednou ranou. Za prvé máme znova desať prikázaní ako predtým a ešte to aj vyzerá tak, že pre ženy a majetok su dve odlišné prikázania keby chcel niekto cirkev obviňovať mužkého patriarchalizmu.

Neviem prečo to nikomu vtedy nedopálilo, ale podľa môjho skromného názoru v katolíckom desatore šieste a deviate prikázania sú v podstate tie isté.

SkryťVypnúť reklamu

Tretie prikázanie jednoducho vynechalo božiu pomstu, lebo asi sa ťažko v dnešnej dobe vysvetluje to, kde sa tá božia pomsta nachádza, keď každý druhý slovák používa meno božie nadarmo.

Štvrté prikázanie nám jasne hovorí o sobote a nie nedeľe, čo nie je hlavný problém, ale posledý dodatok myslím jasne definuje svätenie soboty ľudu, ktorý Boh vyviedol z Egypta. Čo ak nejakému našincovi začné vŕtať hlavou prečo by mal chodiť v nedeľu na omšu keď ho žiaden Boh z Egypta nevyviedol.

No a siedme prikázanie bolo tendenčne preložené z pôvodného významu nezcudzoložíš ako to uváza aj prof. Roháček na výraz nezosmilníš, kvôli dôvodom, ktoré som rozobral v predchádzajúcom článku.

SkryťVypnúť reklamu

Záver je asi taký, že buď uznávam, že je starý zákon dobovo a kultúrne podmienený a nachádza sa v ňom mnoho ľudských a omylných prvkov, ktoré jednoducho nejdú všetky aplikovať do dnešnej doby a kutúry, alebo keď tvrdím, že je v ňom všetko čístá Bohom inšprovaná Pravda, nebudem predsa svojvoľne meniť a upravovať tieto nemenné a inšpirované zákony podľa toho ako sa mi to hodí.

Žido-kresťanské desatoro si niekedy uzrupuje nárok najväčšieho morálneho garanta ľudstva a pritom okrem prvých dvoch prikázaní týkajúcich sa samotného židovského etnika sa tu nenachádza morálka ktorá by sa odlišovala od morálky všetkých ostatných veľkých národov a civilizácií. Nuž bude to asi v tom ako poznamenal jeden židovský prorok, ktorý vravel, že zákon nie je na kamenných tabuliach, ale v tabuliach ľudských sŕdc do ktorých píše sám Boh. Stačí čítať medzi riadkami.

Michal Horňák

Michal Horňák

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  5x

introvert.intuitivny.mysliaci.pozorujúci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKatolícka CirkevKresťanstvoEvolúciaSexualitaživotný štýlMyšlienky

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu