
Štúdie sa zamerali na novo zistenú skupinu chemikálií, ktoré sa chovajú ako "anti-androgeny", čo znamená, že zabraňujú funkciu mužského hormónu testosterónu, a spôsobujú neplodnosť. Poukázali na spojenie tohto fenoménu s narastajúcimi problémami s plodnosťou spôsobené poruchou spermatogenézy(testicular dysgenesis syndrome). Doteraz, to nebolo potvrdené, pretože problém s rybami sa týkal len estrogénu, zatiaľčo poruchy spermatogenézy sú spôsobené spomínanými anti-androgénami.
Ešte skoršie výskumy viacerých univerzít, poukázali na to ako ženské hormóny estrogény, a chemikálie ktoré ich imitujú, spôsobujú zmenu pohlavia u rybích samcov. Tieto chemikálie sa dostávajú do zdrojov vôd z antikoncepčných farmaceutík skrze filtráciu a čistenie odpadových vôd. Proces čistenia, nie je schopný eliminovať tieto hormóny a preto sa dostávajú späť do obehu pitnej vody. U rýb to spôsobuje rapídny pokles potencie u samcov a k zredukovaniu ich počtov a dokonca sú prípady úplnej zmeny pohlavia. Riečny prítok nad čističkou vody obsahoval ryby samcov a samíc v pomere 1:1 zatiaľčo dolný tok pod čističkou mal pomer 1:10.
Zistilo sa tiež, že efekty ktoré boli pozorované na rybách a ľudské problémy v tejto oblasti sú spôsobované rovnakými chemikáliami.
Výskum trval viac ako tri roky, a teraz sa sústredí na identifikáciu pôvodu antiandrogénnych chemikálií, a ich dopad na reprodukčné zdravie v zvieracej i ľudskej ríši.
Európska Komisia založilia v roku 2005 výskum s názvom EDEN, ktorý skúmal vplyv estrogénu v európskych vodách:
"Ryby, ktoré boli vystavené antikoncepčným zložkám v koncentráciach, ktoré boli zistené v európskych riekach, spôsobili narušenie ich sexuálneho vývoja a zníženie reprodukčnej kapacity v dospelom štádiu, a nižší vek prežitia rybieho potomstva."
Sebastian Sauve, profesor chemickej enviromentalistiky zistil, že v zamorených riekach sa nachádza 100x viac estrogénu ako známa úroveň, kedy dochádza k efektu endokrínnych porúch.
V roku 2006 United States Geological Survey spravili prvý národný výskum zameraný na sledovanie estrogénu vo vodných zásobách a zistili dramatický nárast samičích pohlavných orgánov u samcov rýb. Výskum na rieke Potomac zistil 100 percentnú feminizáciu všetkých samčích druhov.
Kanadská ekotoxikologička Karen Kidd robila zase výskum, pri ktorom nainfikovala Kanadské jazero typom estrogénu, ktorý sa nachádza v antikoncepčných tabletkách, aby zistila ako hormón ovplyvní vodné živočíchy.
Bolo nainfikované rovnaké množstvo estrogénu aké namerali v ostatných riekach, v ktorých estrogén objavili. Najznepokojúcejšou správou bolo zaznamenanie poklesu čereble pestrej z pôvodných tisícov kusov skoro na úplnu nulu, pretože estrogén agresívne narušil reprodukčnú abilitu tohto druhu. Týmto chcela dokázať, že estrogén môže vyhladiť celú populáciu malých rýb, ktoré sú kľučovým zdrojom potravy rýb väčších, ktorých prežitie je týmto ohrozené.
Článok z BBC News z 10 Júla 2004 spomína, že "Hormóny v odpadových vodách, ktoré produkujú ženske antikoncepčné farmaceutiká, sú primárnym činiteľom toho, že tretina rybích samcov v britských riekach sú v procese zmeny pohlavia, spôsobeného ľudským odpadom, ako to uviedla Enviroment Agency."
Enviromentalista George Harden sa vyjadril k situácií spôsobom: "Keď zabíjate komáre, aby ste zachránili ľudí pred West Nile vírusom, môžte sa spoľahnúť, že si mnohí envirometnalisti pôjdu ľahnút pred rozprašovacie auto, tvrdiac, že postrek môže spôsobiť nežiadúce následky. Ale keď antikoncepčné farmaceutiká deformujú ryby - a je to potvrdené štúdiou EPA, zrazu sú všetci ticho."
Biológ John Woodling z Colorada povedal, že "takéto pohlavné mutácie u rýb som videl ako vedec prvý krát v živote a riadne ma vydesili."
Zdravotné autority odhadujú, že na svete sa nachádza približne 100 miliónov žien, ktoré berú nejakú formu hormonálnej antikoncepcie. Napriek tomuto číslu a všetkým výskumom sa ale venuje príliž málo pozornosti tejto problematike, ktorá môže spôsobiť ekologický kolaps. Zrejme by riešenie tohto problému vyžadovalo siahnutie do peňaženky istým veľkým spoločnostiam, ktoré si takto rýpať do svojho hniezda nedajú. Celá situácia určite stojí za zamysenie.