Aix Les Bains - rok vo Francúzsku

Po škole som strávil rok vo francúzsku, kde som v sezóne 2006/2007 hral profesionálne vodné pólo. V sérii článkov si zaspomínam na mestá, ktoré som navštívil, spomeniem čo - to z miestnych zvykov a ak bude slina popíšem aj o športe. Keďže spomienky rýchlo blednú, farbistejšie vykreslenie zabezpečím fotkami. Začínam v mojom domovskom meste Aix Les Bains pri francúzsko-taliansko-švajčiarskych hraniciach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Aix Les Bains je kúpeľné mesto (to si určite každý lingvista všimol už z názvu mesta). Nebudem klamať, pre 25 ročného chalana z Bratislavy je život v menšom kúpeľnom meste šok. Osadenstvo mesta tvorili väčšinou starší ľudia, ktorí sa rekreovali v kúpeľoch alebo rozhadzovali svoje dôchodky v miestnom kasíne.  

Kasíno
Kasíno 

Pulzujúci večerný život, ako som ho poznal z bratislavského centra tu neexistoval, za to posedení pre seniorov tu bolo neúrekom. Ešte, že som tu mal spoluhráčov - jeden Rus, dvaja Srbi a zvyšok Francúzi, ktorí sa mi o program sem - tam postarali. Ale späť k mestu. Malo dobrú polohu, v obkolesení Álp, na hranici s dvomi ďalšími štátmi - 300km od Milána, 80km od Ženevy, 100km od Lyonu. Takže miest na sight-seeing bolo dosť a počas roka som to aj využil.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pohľad na Aix
Pohľad na Aix 

Samotné Aix les Bains ležalo na jednom z najväčších francúzskych jazier Lac du Bourget, ktorého dlžka je 20km. Na jeho brehoch bol okrem iného aj náš tréningový bazén (kúpanie v jazere bolo ojedinelé aj v lete, lebo tam bola hrozne studená voda). Jeden čas som býval v hoteli pri jazere, keďže sponzormi klubu bolo niekoľko hotelov, tak počas roka som ich vystriedal asi všetky - takže chvíľu som býval pri jazere a chvíľu v centre mesta.  

alej
alej 

Ako každé poriadne francúzske mesto aj Aix les Bains má svoj vlastný Víťazný oblúk. Napriek tomu, že tento je starší ako ten v Paríži je aj výrazne menší, ošarpanejší a pripomína skôr rímske Foro Romano, miestny sú na neho hrdý. Je to pozostatok Rimanov z neviem, ktorého storočia (inak aj miestne kúpele založili ešte Rimania). Pri oblúku sa miestny stretávajú ako bratislavčania pri hodinách pred Carltonom - je to taký styčný bod v centre, od ktorého sa vyráža na prechádzky a kávičky.

SkryťVypnúť reklamu
Víťazný oblúk
Víťazný oblúk 

 

Oblúk v noci
Oblúk v noci 

Aix les Bains by som pokojne nazval francúzskymi Piešťanmi. Ani nie tak vizážou mesta ako skôr veľkosťou, počtom obyvateľov ale hlavne dušou.

Nabudúce francúzske Benátky - ANNECY.

Michal Hruška

Michal Hruška

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v IT, okrem toho hrám vodné pólo, cestujem, venujem sa rodine a sem tam ma niečo tak zasiahne, že o tom napíšem. Zoznam autorových rubrík:  TripsBeneluxFrancúzskoNázory

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu