Príchod do Istanbulu je rovnaký ako všade inde v Európe a jeho orientálnosť nájdete až v samom centre, kde sú naozajstné skvosty. Oproti mojej návšteve spred ôsmych rokov sa Istanbul mimoriadne zmodernizoval a scivilizoval. Doprava sa zrýchlila novými obchvatmi, rozšírili sa diaľnice, autobusy dostali v strede vlastný pruh oddelený od ostaných áut zvodidlami. Vozový park sa obmenil (určite to súvisí aj s tým, že veľa automobiliek presunulo svoju výrobu do Turecka).
Možnosti ubytovania a cestovania po meste popisovať nebudem je ich plný internet, iba spomeniem svoj zážitok s miestnymi taxíkmi. Zobral som si taxík z hotela do mesta a zaplatil som za odvoz 12 tureckých lír, presne podľa taxametra a tarify č. 1. Naspäť som si zobral taxík tam kde som vystúpil (pri Hagia Sofia) a šiel som späť do hotela. Za tú istú trasu chcel taxikár (inak veľmi úslužný a nikdy by som nepovedal, že ma ide oklamať) 38 tureckých peňazí, čo je trojnásobok prvej cesty. Odmietol som zaplatiť, napriek tomu, že mi to ukazoval aj na taxametri - videl som totiž, že tam svieti úplne iná tarifa (nejaká špeci klamárska). Tak som tam sedel a hovoril mu aby na mňa zavolal políciu lebo ja mu nezaplatím. Vtedy začal zjednávať ako na trhu a nakoniec sme skončili pri 20 YTL.
Aby som ale prípadného prvonávštevníka nevystrašil, tak ostané moje cesty taxíkom boli bezproblémové a za normálne ceny. Odporúčam dohodnúť sa na fixnej cene dopredu (zvyčajne je to trochu viac ako štandardná cena s jedničkovou tarifou ale oveľa menej ako keď Vás budú klamať).
Pamiatky
Klasikou je Hagia Sofia a Modrá mešita, ktoré sú spojené parkom s fontánou.

Vstup do Hagia Sofia je za dvadsať tureckých peňazí čo je asi 10 EUR. Táto bývalá mešita je teraz národným múzeom takže tam púšťajú aj v kraťasoch. Vnútro práve rekonštruovali, preto stálo v strede obrovské lešenie, ktoré mi žiadnym spôsobom neznehodnotilo celkový dojem z mešity. Bola veľkolepá, z prízemia som mal unikátny pohľad na kupolu, ktorá patrila v svojom čase k najväčším na svete. Asi v jednej tretine výšky bol dookola interiéru balkón, z ktorého sa dali urobiť pekné fotky na celé vnútro. Z okien bol zase výhľad na protiľahlú modrú mešitu.

Modrá mešita je stále nábožensky využívaná, preto je pri jej vstupe kontrola, kde sa treba vyzuť, zahaliť si ramená a kolená. Vnútri sa pohybuje naboso, po koberci. Interiér na mňa pôsobil zabývanejšie ako Hagia Sofia ale to robili asi tie koberce. Pekné treba pozrieť.
Hneď vedľa modrej mešity je Hipodrome. V každom sprievodcovi písali, že to treba vidieť tak som si to obišiel ale pôsobilo to na mňa ako Medická záhrada len v nej boli obrovské egyptské obelisky. Nič extra ale je to blízko tak si tam človek aspoň oddýchne, keď ho tam nič nezaujme. Najkrajšia pamiatka, ktorú som videl v Istanbule bola cisterna – Yerebatian Cistern, ktorá v minulosti slúžila ako obrovská podzemná zásobareň vody. Nachádza sa asi 500 metrov od Hagia Sofia a vstup vyzerá ako trochu väčší novinový stánok – (vstupné 10YTL = 5 EUR).

Zíde sa po schodoch ako do metra a vtedy sa otvorí pohľad na miestnosť podopretú stovkami štýlovo nasvietených stĺpov. Na jej dne je asi 40 cm vody, sem tam ryby a pomedzi stĺpy vedie vyvýšená lavička pre návštevníkov. Je tam aj stĺp, ktorého základňu tvorí hlava medúzy – pofotiť a ísť ďalej. Atmosféru, okrem osvetlenia, dotvára hudobný podmaz a malá kaviarnička medzi stĺpmi. Pre milovníkov Jamesa Bonda spomeniem, že sa tu natáčala jedna scéna z filmu Srdečné pozdravy z Ruska (S. Connery).

Kto je v Istanbule a nebol zjednávať na Grand Bazáre nevie, čo je Turecko. Tu zoženiete všetko od jedla, cez zlato až po oblečenie - a hlavne všetky svetové značky. Ak náhodou nejakú nemajú, tak sú schopní Vám ju do hodiny vyšiť. Musíte si len všímať, či krokodíl na Lacoste má všetky nohy a na podobné fajnovosti :-)
Z Istanbulu som si ešte prebehol štvrť Galata, ktorá sa začína pri Galatskom moste a jej dominantou je Galatská veža. Po malom športovom výkone počas výstupu k nej a po zaplatení 10 YTL za výťah sa človek ocitá šesťdesiat metrov nad mestom. Naskytá sa pohľad na celý Istanbul: na zátoku Zlatý roh, na Bospor, na Áziu ale aj na mešity vyčnievajúce nad strechy domov. Odtiaľto začínate vnímať sytém v celom tom istanbulskom chaose.
Príjemný pobyt v Istanbule a hlavne mravne :-)