Devätnásta hodina odbila a veľký potlesk bol ešte len správnou predpoveďou večera. Začal znieť Koncert pre husle a orchester D dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Dirigentovi nerobil problém zmocniť sa úlohy huslistu aj dirigenta v jednej osobe. Charizmatický Dmitry Sitkovetsky oddirigoval koncert husľami a dirigovanie sa stalo jeho hudbou. Nakoľko je Beethovenova hudba často ponurým emočným rozjímaním nad tragickosťou a heroizmom, natoľko Dmitry Sitkovetsky rozťahoval ruky nad orchestrom berúc ho do náručia spolu s pozdvihnutím nad Beethovenovým tieňom a vážna hudba sa stala vážnou. Orchester sa spolu s publikom nenútene nechali niesť na tejto vlne, čo prinieslo svoj výsledok.
Po Beethovenovi zaznel Sergej Rachmaninov a jeho Symfonické tance op. 45. Jedno storočie vytvorilo zvláštny kontrast medzi týmito dvoma dielami. Beethoven sa začal javiť ako čistejší v samotnom stvárnení hlbokého citu, vzato Rachmaninov, v Rusku priklonení viac k Čajkovského škole, sa ukázal byť zdržanlivejší a napätejší pred samotnou gradáciou. Avšak tú potom povzniesol do monumentálnych výšin samotného výkriku hudobného citu.
Dmitry Sitkovetsky, na rozdiel od orchestru, svojím úsmevom dal jednoznačne najavo svoj dojem z celého večera. Na druhej strane vážnosť a hĺbka oboch diel sa stala natoľko paralyzujúcim prvkom, že v tento večer priniesla niečo viac ako len pekný kultúrny zážitok.
Účinkovali:
Slovenská filharmónia
Dmitry Sitkovetsky – dirigent / husle
Program:
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Koncert pre husle a orchester D dur op. 61
Sergej Rachmaninov (1873-1827)
Symfonické tance op. 45