
Odstopkovať višne je ťažšie než ich zbierať. Vysypeme menšie vedierko višní do umývadla ktoré sme naplnili studenou vodou. Višne umyjeme a potom ich po pár kusoch vyberáme a otŕhame stopky. Potom ich odkôstkujeme. Najrýchlejšie to ide tak, že višňu zmáčkneme medzi palcom a ukazovákom. Odkôstkovávač na čerešne to nezvláda a trvá mu to dlhšie, pretože višne sú mäkšie bež čerešne. Naše obľúbené recepty z višní.
Takto vyzerá vanička višní.

Sušené višne
používame ich namiesto hrozienok. Vynikajúce sú v muffinoch a bábovkách. Mimo sezóny ich používame aj do višňovej omáčky, ktorou prelievame kúsky pečenej kuraciny, pečenú jahňacinku alebo grilované kačacie prsia. Sušenie višní je veľmi jednoduchá záležitosť. Odkôstkované višne husto ukladáme na pláta sušičky.

Sušičku zapnene, ak je možné ju nastaviť preferujeme teplotu 40-50° a o 24 hodín máme višne vysušené. Poriadne zmenšili svoj objem a majú sviežu sladko-kyslú chuť.

Obalíme ich v kryštálovom cukre a odložíme do uzatvorenej misy alebo hľaše. Bez problémov vydržia rok-dva.

Višňový kompót
Veľmi obľúbený. Odstopkované a umyté višne natlačíme do kompótových fliaš. Ak chcete, môžete ich odkôstkovať, alebo aj nemusíte. Kompóty sa bežne zavárajú aj s kôstkami. Na 0,7l fľašu pridáme 3 polievkové lžice cukru.

Fľaše až po okraj zalejeme čistou vodou.

Zatvoríme a vo veľkom hrnci sterilizujeme varom asi 15-20 minút.

Po sterilizácii otočíme fľaše dolu viečkom a tak ich necháme vychladnúť. Ak sa vám neroztopil všetok cukor, netrápte sa. Však on sa do konzumácie roztopí.

Višňový sirup
Čo môže byť jednoduchšie než vytlačiť z višní šťavu? Asi vás prekvapí, ale je to ťažké. Čerstvé višne nejdú rozmixovať a tak najjednoduchší spôsob odšťavenia je višne predvariť. Aj s kôstkami. Stačí ich zahriať pár minút pod pokrievkou. Vyhnite sa tomu aby ste ich priviedli k varu. To nechceme. Len ich ponecháme ohriate v hrnci pod pokrievkou pár minút postáť.

S pomocou varechy postupne precedíme cez sito. Získame tak čistú višňovú šťavu.

Šťavu vrátime do hrnca a pridáme do nej cukor v pomere 3 litre šťavy + 2kg cukru. Šťavu povaríme 10 minút. Dávajte si pozor aby ste ju nepriviedli k varu. Snažte sa udržiavať teplotu okolo 70-80 stupňov. Ak by ste sirup prevárali, rýchle stratí sviežu chuť višní a získa varovú chuť cukru. A to by vám nechutilo.

Ďalšia dôležitá vec je plniť hrniec šťavou len do polovice. Pridaním cukru totiž zdvojnásobite obsah a hrniec by vám bol odrazu malý. Z 3 litrov šťavy takto získate asi 5 litrov sirupu. Naplníme do umytých fliaš a zatvoríme. Takto pripravený sirup vám vydrží chutný 1 rok.

Šťavu môžete pred pridaním cukru prefiltrovať cez textíliu. Ale prečo by ste to robili, keď najviac chutí je v dužine? Domáci sirup by mal zostať poctivým sirupom, nech je aj mútny, nemusíme napodobňovať umelé a lacné kupované sirupy v plastových flašiach.
Višňový džem
Podľa môjho názoru je lepší než ríbezľový. Je to vďaka špecifickej chuti višní a kyselinke ktorú táto chuť obsahuje.
Višne odkôstkujeme, dáme do hrnca, krátko podusíme a rozmixujeme mixérom. Následne pridáme hrsť polených višní ktoré ponecháme v celku.

Cukor zmiešame s balíčkom gelfix alebo quintin. Cukor prisypeme k višniam, približne 1kg cukru na 2kg ovocia. Privedieme k varu a zbierame vzninajúcu penu.

Po piatich minútach odstavíme a naplníme do fliaš.

Fľaštičky s višňovým džemom necháme vychladnúť dole viečkom.

Presladené višne
V hrnci si z 1l vody a 1kg cukru uvaríme cukrový sirup. Cukor necháme prejsť varom.

Všne odkôstkujeme a naplníme do veľkej 5l fľaše. Zalejeme sirupom a odložíme do chladničky.

Raz denne višne z chladničky vyberieme,vylejeme cukrový sirup, prevaríme ho a nalejeme naspäť k ovociu. Tento postup opakujeme 10 dní - 2 týždne. Postupne nám objem fľaše klesá, nebojíme sa toho.
Po 10 dňoch naplníme do fliaš a necháme 20 min sterilizovať. Presladené višne sa vynikajúco hodia do koláčov, na ozdobenie zmrzliny, do alkoholu a nápojov, alebo namiesto dezertu. Keď prídu hostia otvoríme fľaštičku s presladenými višňami, servírujeme pár kúskov poliatych šťavou, na maličkom tanieriku s malou lyžičkou.