Prečo ma sklamala vláda Ivety Radičovej

Patrím medzi tých, ktorých výsledok volieb prekvapil. Isteže som tak ako každý očakával víťazstvo Smeru, ale nie až také výrazné. Dôvody sú jednoduché. 2 roky počas ktorých mala vláda pravicových strán čas ukázať, že vie lepšie riadiť tento štát premrhala. Výsledkom pravicovej politiky na Slovensku je len beznádej a sklamanie, za ktoré pravicovým stranám voliči v sobotu vystavili spravodlivé vysvedčenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Od vlády Ivety Radičovej som pred dvoma rokmi očakával oveľa viac. Bol som pyšný na to, že máme premiérku - ženu a program ktorý predstavila som vnímal s nádejou. Veril som, že príde k zmene nastavenia spoločnosti a k progresívnemu ekonomickému rozvoju Slovenska. Od vlády som chcel aby uskutočnila reformy, ktoré umožnia rozvoj školstva a že zruší zažité socialistické spôsoby fungovania zdravotníctva. Namiesto predstavenia programu zmeny som sa dočkal rozsiahlych výpočtov toho aký neporiadok našli noví ministri vo svojich rezortoch. Vymenili sa kádre vo vedúcich funkciách a tým sa snaha vlády niečo meniť alebo zodpovedných za neporiadky potrestať skončila.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiaden program, ktoré by zmysluplne podporil začínajúcich prvo-podnikateľov nevznikol. Nenastali žiadne zmeny, ktoré by zlepšili podnikateľské prostredie, neznížilo sa daňové ani odvodové zaťaženie, alebo sa inak neuľahčilo úsilie ľuďom, ktorí chcú robiť niečo viac než len čerpať sociálne dávky. Od Mečiarovho programu 2-ročných prázdnin na dane z príjmu a odvodov prešlo 15 rokov a pravicová vláda Ivety Radičovej mala prísť s niečím novým a zmysluplným. Prišla, však boli to neustále spory ohľadom čerpania eurofondov, štátnych zákaziek a prerozdeľovania majetku s cieľom presunúť čerpanie prostriedkov záujmovým skupinám blízkym vládnucim pravicovým stranám. Celé dva roky sme žili s Hayekovcami, kauzami daňového úradu, Gorilou a Sasankou.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda Ivety Radičovej bola bezzubá už od svojho vymenovania. Neustále ustupovala tlaku veľkých podnikateľských skupín, bola nerozhodná už od prvého návrhu keď prezentovala snahu zvýšiť spotrebné dane z piva a vína. Veril som, že ministri vlády majú skutočne pripravené riešenia, ktoré sľubovali. Neriešenie problémov viedlo k napätým situáciám v školstve aj v zdravotníctve. Nie je tomu dávno čo vláda podviedla voličov, keď lekárom sľúbila zvýšenie platov bez ďalších zmien v zlepšení kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre bežného pacienta. Obratom ruky podviedla aj lekárov, ktorým oznámila, že nemá kompetencie odsúhlasiť im zvýšenie platov. Či tieto kroky boli len prejavom amaterizmu ministra zdravotníctva sa môžeme len domnievať, každému je ale jasné ktorá podnikateľská skupina má z chaosu v zdravotníctve úspešný biznis.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé a posledné čo sa vláde podarilo presadiť bolo zníženie materskej a zvýšenie DPH. Výsledok vlády pravicových strán je razantné zvýšenie tlaku na peňaženku bežného človeka. Každý zhoršovanie svojho životného štandardu vníma veľmi citlivo a to aj preto, že v rámci Európy sme v lige najchudobnejších. Neustále spory medzi vládnymi stranami, nekončiace kauzy, nejednotnosť a neschopnosť vlády pravicových strán dohodnúť sa na čomkoľvek ma ako voliča sklamala. Sklamalo ma aj to, že vláda ponechala prezamestnanosť v štátnych službách, na ministerstvách a v úradoch bezo zmeny, a človek sa k stanovisku, vyjadreniu, rozhodnutiu, pečiatke alebo čomukoľvek čo potrebuje od úradov dostáva stále veľmi ťažko, ak vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Z výsledkov volieb je jasné, že vláda pravicových strán sklamala oveľa viac ľudí, než sme si všetci pôvodne mysleli. Pravicová politika nutne potrebuje nové tváre. Razantnosť v rečiach nových politikov by mala nasledovať aj razantnosť ich činov.

Michal Latta

Michal Latta

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Som človek, ktorý neustále hľadá a skúša niečo nové. Nedokážem sedieť na mieste a nič nerobiť. Zoznam autorových rubrík:  Naše obľúbené receptymince-numizmatika.skČriepky z ciestNázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu