Minulý týždeň som po slovách Roberta Fica o využití vkladov ľudí v bankách a peňazí z druhého piliera nahral trochu emotívnejšie video. Stalo sa celkom virálne a na Instagrame si ho za týždeň pozrelo viac ako 27 tisíc ľudí, čo má celkom potešilo. Nepotešilo ma to kvôli sebe ale kvôli téme. Vyvoláva emócie. Zaslúži si preto viac ako 60 sekúnd...
Prečo má Slovensko problém s financovaním svojho dlhu ?
Politika novej vlády nemá zatiaľ veľmi výsledky, ale už začína mať dôsledky. Zahraničná politika na všetky svetové strany, spôsobuje neistotu našich partnerov a kľúčovým pojmom sa stáva nepredvídateľnosť. Konsolidáciu verejných financií zatiaľ vidíme len na papieri. Boli predstavené drobné opatrenia, ktoré však ani zďaleka nedokážu vykúzliť potrebnú úsporu vo výške 1% HDP ročne.
Hlavným dôsledkom tejto nečinnosti a vládnej politiky je problém Slovenska s financovaním svojho dlhu. Prirážka na naše dlhopisy je jedna z najvyšších v Eurozóne. Chvíľku sme ju mali najvyššiu, dnes sme druhý najhorší. Vláda sa preto snaží nájsť peniaze.
Ministerstvo financií rokuje so Švajčiarmi a ohlasuje mega "deal". Švajčiari idú kupovať naše štátne dlhopisy. Len akosi zabudli povedať, že za normálnych okolností minister financií nemusí cestovať do tretích krajín a presviedčať ich o našej kredibilite. Nie je to žiadna diverzifikácia, je to z núdze cnosť. Táto vláda sa jednoducho bojí, že nebude mať dosť peňazí. Áno, a toto je presne tá Grécka cesta.
Táto vláda veľmi dobre vie, že nežije v rokoch 2014-2020 teda v dobrých časoch, kedy sme tu mali nízke úrokové sadzby a ekonomickú konjunktúru. Aj keď sa rozdávalo a robila sa „sociálno demokratická politika“, stále to vyzeralo dobre.
Investícia do Slovenska ? Je toto cesta ?
A tu sa vraciame na začiatok k slovám Roberta Fica. Myslel to presne tak ako to povedal. Potrebujeme nájsť peniaze. Poďme využiť peniaze ľudí. V bankách stále držia veľkú hotovosť, rozumejme celoživotné úspory a druhý pilier bol vždy pre Roberta Fica príležitosťou. Veď načo ich budú ľudia investovať v USA ako tvrdí, my pre vás pripravíme štátny dlhopis, investujte do Slovenska. Môže to znieť pekne, ale pre mňa to nie je nič iné ako blaf. Pekne to dokresľujú slová ekonóma Martina Šustera člena rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Šuster upozorňuje na to, že štát si na finančných trhoch požičiava obrovské objemy a nie sú s tým spojené žiadne veľké náklady. Naopak, pri dlhopisoch pre bežných ľudí vznikajú veľké transakčné náklady a náročná administratíva. Bude potrebné vytvoriť celý systém, ktorý bude drobných investorov obsluhovať. „Toto sú veľké dodatočne administratívne náklady a to bude musieť štát ušetriť na úrokoch, aby sa mu to oplatilo,“ dopĺňa Martin Šuster.
Keď tieto slová rozmeníme na drobné, celé to bude drahé a na konci dňa naše peniaze bude aj tak manažovať pán Kamenický a ďalší ministri Ficovej vlády.
Čo tak si skúsiť opäť získať dôveru finančných trhov a nehrať falošnú politiku na všetky svetové strany? Čo tak pripraviť realistický konsolidačný plán? Vráťme sa medzi ekonomicky zodpovedné krajiny EÚ, ktoré sa financujú výhodne na finančných trhoch, zakrývajme sa len takou perinou na akú máme. Nerozhadzujme zdroje plošne, pomáhajme adresne. A v žiadnom prípade neotvárajme druhý dôchodkový pilier. To je naša budúcnosť, naše dôchodky. Možno tu pán Fico o 10 rokov už nebudete, niekto tie dôchodky bude musieť zaplatiť, alebo aj tie možné budúce výnosy z tých „Slovenských“ štátnych dlhopisov...