Európa na pleciach Achillových

Gréci sú v poslednej dobe častovaní rôznymi, nie veľmi lichotivými, prívlastkami. Tuční, nenažraní, leniví. Keď sa človek pokúša spojiť si s týmto národom Homérove príbehy, Sokratove úvahy a iróniu, či Archimedove objavy, pôsobí to až neuveriteľne. Je súčasné Grécko výsledkom dlhotrvajúceho nezastaviteľného pádu alebo je to inak? Iná otázka. Kto bude dnes v noci lepšie spať? Nemecký člen predstavenstva Deutsche Bank, vracajúci sa do hotela po celodennom rokovaní s akcionármi, kde vysvetľoval najnovšiu sedem percentnú stratu alebo grécky učiteľ, ktorý sa po dni strávenom v dave pred parlamentom vráti k rodine, aby si spolu s ostatnými vychutnal gyros a zapil vínom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ťažko je nám takéto veci posudzovať, lebo priznajme si, v Európe sme nikdy, možno na pár výnimiek, nepatrili k tým najchytrejším. Nerád generalizujem, ale nemýlite sa, hovorím o nás, o Slovákoch. Východní Nemci už čumeli do výkladov v západnom Berlíne, Poliaci mali nekomunistov vo vláde, keď sme sa konečne zobudili a cez Prahu doviezli nežnú revolúciu aj k nám. To, že mnohým celý význam 17. novembra doteraz uniká, nie je nič výnimočné, keďže ich jasný vzor, bývalý a budúci pán premiér, si november tiež nevšimol. Štyridsať rokov nám trvalo vymaniť sa z drápov Veľkého brata. Potom prišiel Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To všetko prešlo a po referende 2003, kde sme potvrdili chuť vstupu do EÚ sa zdalo, že nám svitá na lepšie časy. Keď sa SMER v 2006-tom spojil s SNS, následne im európski socialisti prerušili členstvo v klube, nádejali sme sa, že nám Európa bude pomáhať aj v boji s extrémizmom a inými “zmami”. V roku 2008 však prestala SNS európskym socialistom znenazdajky vadiť. Ďalšia zvláštnosť prišla v roku 2009, keď museli Íri opakovať referendum o Lisabonskej zmluve. Na prvý pokus totiž neodpovedali správne. No a na jeseň 2011 sme to zažili na vlastnej koži. Dve záhadné parlamentné hlasovania v priebehu pár dní, spojené s pádom vlády a vydláždením cesty pre komunistických pohrobkov spôsobili, že som po dlhom čase znovu siahol po Orwellovej 1984ke. Samozrejme Orwellove “zóny vplyvu” sa medzičasom pomenili a o tom, že sa jedného dňa Veľký brat objaví v Bruseli, Orwell tušiť nemohol.

SkryťVypnúť reklamu

Po minulotýždňovej dohode vodcov Eurozóny “celý svet” oslavoval. Euroval-pozitívni politici, ekonómovia, či novinári sa predháňali v hľadaní superlatívov. Stále sa pritom hovorí o Grécku, len na samotné Grécko sa akosi zabudlo. Až dnes sa Gréci pripomenuli šokujúcou správou o referende. Grécky premiér, George Papandreou, sa ho rozhodol vyhlásiť bez dohody s Merkelovou! Nepochopiteľné!!! Pochopil som to až po zverejnenom telefonáte premiérovej poradkyne Eleny Paranitis do BBC. Tlak od Nikolasa a Angely, no na druhej strane tlak z ulice. Nové škrty si Papandreou bez referenda nevie predstaviť. Vyzerá to, že Európa dopadne tvrdo a že nám svitá na časy zlé a horšie. Ostáva nám iba dúfať, že v tých časoch, akokoľvek ťažkých, budeme stále súčasťou kontinentu, kde vládne sloboda a demokracia. A propos demokracia. Gréci ju svetu predstavili pred viac ako 2500 rokmi. Zdá sa, že dodnes vedia, čo to slovo znamená. Snáď nie sú v Európe jediní...

Michal Petruš

Michal Petruš

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Fungujem ako programátor pre nadnárodnú korporáciu a občas niečo napíšem :-) Zoznam autorových rubrík:  FikciaVoľnočasovéPoliticko-spoločenskéKomentáre, iba takéSeanovinySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

36 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

95 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INESS

INESS

111 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu