Čo má spoločné naša finančná kríza s lykožrútom?

Na prvý pohľad nič. Na druhý pohľad mi napadli zaujímavé paralely.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Prečítal som si článok o vytvorení dvoch dokumentárnych filmov, kde hlavnou postavou je lykožrút. Vývoj na území postihnutom veternou smršťou pred vyše štyri rokmi podávajú tak lesníci za peniaze štátu ako aj ochranári z grantových zdrojov.

Príroda vytvorila les, aj pre človeka. Ten zistil, že ho môže využívať, a tak si ho začal upravovať tak, ako to bolo pre neho výhodné. Stabilita ekosystému lesa sa pre neho stala druhoradou. Moc ju neskúmal, nemal na ňu čas alebo chuť a ani nebolo treba. Príroda naň pustila vetrík a ukázala, ako to s ňou vyzerá: stromy popadali ako zápalky. Človek reaguje po svojom: chce v prvom rade zachrániť drevo pre seba. Aj príroda vie zareagovať na situáciu – na to má lykožrúta – a pri obnove prihliada na záujmy celého ekosystému, teda vlastne na svoje, záujmy prírody. A časť ľudí sa zlostí, keď sa im zámery nedaria a cenný zdroj im mizne pred očami. Potom sú aj takí, ktorí chápu širšie súvislosti a odsudzujú zásahy tých prvých.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Isté, volajme to zatiaľ „vyššie“, sily vybudovali finančný systém, aj pre bežného človeka. Ten zistil, že ho môže využívať, a tak si ho začal upravovať tak, ako to bolo pre neho výhodné (= zhŕňať peniaze a hľadať na to stále ľahšie cesty). Stabilita finančného systému sa pre neho stala druhoradou. Moc ju neskúmal, nemal na ňu čas alebo chuť a ani nebolo treba. Vyššie sily naň trošku zapôsobili a ukazujú, ako to s jeho stabilitou vyzerá: podniky a ľudia padajú ako zápalky. Bežný človek reaguje po svojom: chce v prvom rade zachrániť čo najviac pre seba. Aj vyššie sily reagujú na situáciu: na to majú finančnú krízu. Pri obnove prihliadajú taktiež na svoje záujmy. A časť bežných ľudí sa zlostí, keď sa im zámery nedaria a cenný zdroj im mizne pred očami. Potom sú aj takí, ktorí chápu širšie súvislosti a odsudzujú zásahy tých prvých.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz: kto sú vyššie sily? Povedal by som, že systém a prirodzené zákony. Niečo, čoho je človek súčasťou a čo je dobré rešpektovať. Na základe viacerých indícií však verím, že sú to aj strojcovia celého finančného systému, resp. tí, ktorí jeho beh dosiaľ ovplyvňovali najviac. Mnohé naznačuje článok Skutočné príčiny svetovej finančnej krízy Michaila Chazina. Nie som v skúmaní až tak ďaleko, aby som to mohol potvrdiť z vlastnej skúsenosti, no verím, že sú ľudia, ktorí majú páky, o akých sa bežnému človeku ani nesníva. A tí spolu s prirodzenými zákonmi určujú, čo sa bude diať.

Aké je z toho poučenie pre bežného človeka? Čítať, počúvať, vzdelávať sa, rozmýšľať, klásť si otázky, hľadať odpovede a používať zdravý rozum. Hľadať podstatu systému, širšie súvislosti. Potom možno pochopí, že kríza v nezdravo sa vyvíjajúcom finančnom systéme je užitočná rovnako ako lykožrút v zbúranom neprirodzenom lese, obidvoch to dielach ľudského umu a záujmu. A bude sa snažiť byť čo najmenej závislý od systému, ktorý nemá v rukách. Potom mu ani kríza nebude až toľko vadiť, ako mu nevadí lykožrút, ktorý je ďaleko od všedných dní mnohých z nás.

SkryťVypnúť reklamu

A v súlade s tým by sa malo naložiť aj s oboma filmami o lykožrútovi na DVD-čkach, ktoré chcú obidve strany sporu o tatranské lesy premietať – v prvom rade na školách. Treba si pozrieť obidva a viesť diskusiu v širšom kontexte, ktorá nám dá viac, ako keby sme si pozreli iba jeden film.

A potom možno skôr pochopíme, ako sa to dá urobiť tak, aby systém nepotreboval silnú krízu na očistu, aby sa dal udržať funkčný dlhodobo. A keď bude takých rozmýšľajúcich bežných ľudí dostatočne veľa, tak možno aj vyšším silám sa nebude dariť bežnú populáciu nachytať len tak na hocičo, a naozaj sa vytvorí niečo trvalo udržateľné. Ale to už je asi priveľká ilúzia, že?

Michal Žarnay

Michal Žarnay

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dosiaľ hlavne učiteľ dospelých ľudí a občiansky aktivista. Píšem o tom, na čo práve najviac myslím. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťŠpanielskoNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu