Dáta ako kľúč k čistejšej budúcnosti: Čo nám hovoria energetické trendy

Obnoviteľné zdroje rastú, jadrová energia ustupuje. Svet mení energetiku, no klimatická kríza si žiada viac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Energetika je jednou z najdôležitejších oblastí, ktorá ovplyvňuje nielen hospodársky rast, ale aj životné prostredie a kvalitu života na celej planéte. S rastúcou potrebou znižovať emisie skleníkových plynov sa stáva stále aktuálnejšou otázka, z akých zdrojov pochádza naša elektrina. Svet čelí výzve, ako rýchlo a efektívne nahradiť fosílne palivá čistými zdrojmi energie.

Nedávno publikovaný graf na platforme Our World in Data s názvom "Where the world's electricity comes from" prináša dôležité poznatky o globálnych trendoch v energetike. Zobrazuje, ako sa od roku 1985 menil podiel elektriny vyrábanej z fosílnych palív, obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odkiaľ pochádza elektrina vo svete
Odkiaľ pochádza elektrina vo svete (zdroj: Our World in data.)

Z grafu je zrejmé, že obnoviteľné zdroje (najmä slnečná a veterná energia) v posledných desaťročiach rýchlo rástli, zatiaľ čo jadrová energia zohráva v energetickom mixe čoraz menšiu rolu. Kým na začiatku milénia mali jadro a obnoviteľné zdroje podobný podiel na globálnej výrobe elektriny, dnes obnoviteľné zdroje pokrývajú až 30 % svetovej spotreby, zatiaľ čo jadro len 9 %.

Tomuto trendu však vôbec nepomáhajú rozhodnutia mnohých politikov, ako napríklad rozhodnutie nemeckej vlády odstaviť jadrové elektrárne a vrátiť sa k uholným zdrojom. Rovnako škodiacim krokom bol krok Donalda Trumpa, ktorý ako znovuzvolený prezident USA odstúpil od Parížskej klimatickej dohody.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane, Čína ako jeden z najväčších znečišťovateľov ovzdušia masívne investuje do stavby solárnych panelov a veterných turbín, aj vďaka čomu sa stala lídrom vo výrobe elektromobilov. Významne tomu totiž napomáha aj nízka cena elektriny v krajine, čo následne zvyšuje výhodnosť kúpy takýchto vozidiel.

Dáta tak ukazujú, že svet sa v mnohých oblastiach uberá lepším smerom, ako by sme si na prvý pohľad mohli myslieť. Napriek tomu sa v boji s klimatickou krízou nerobí dostatok.

Pritom aj samotné mestá môžu zohrať dôležitú rolu pri znižovaní emisií a zlepšovaní energetickej efektívnosti. Umiestnenie solárnych panelov na mestské budovy, zateplené fasády či modernizácia verejného osvetlenia sú len niektoré z krokov, ktoré môžu mestá podniknúť na podporu udržateľného rozvoja.

SkryťVypnúť reklamu

Dôraz na dáta je kľúčový pre progres spoločnosti. Ak sa nimi budeme riadiť, môžeme robiť informované rozhodnutia a urýchliť prechod na udržateľnú energetiku.  

Michal Michňák

Michal Michňák

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý, čerstvo vyštudovaný dátový analytik a podnikateľ so záľubou k dátam a rozhodnutiam na základe dát. Chcel by som publikovať jednoduché blogy pre ľudí, ktorí majú záujem lepšie porozumieť svetu cez grafy a čísla. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu