reklama

Svet podľa Žarnaya

Prípad prepusteného učiteľa neskončil v čiernej diere našej ľahostajnosti. Zatiaľ. Dôvodov je viac, no v tejto chvíli sa patrí poďakovať redaktorovi TRENDu Dušanovi Karolyimu, ktorý ako jeden z prvých poukázal sériou článkov nielen na statočný učiteľský čin a obludnú odmenu slovenského školstva zaň, ale aj na vypočítavú spätosť aktérov príbehu s predstaviteľmi orgánov, ktoré si platíme preto, aby spravovali tento štát, resp. stúpali zločinu na krk.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Novinárska cena sa udeľuje publicistom diel s najväčším spoločenským dosahom. Čitatelia usúdili, že v rámci nominovanej desiatky známych žurnalistov z Čiech i Slovenska sa to v roku 2013 najviac podarilo práve Dušanovi Karolyimu. Výborne. Ak sa už za svojho Žarnaya nedokázali priamo postaviť jeho kolegovia, urobil tak za nich odvážny novinár, ktorý tým nastavil zrkadlo nielen košickým mocipánom, ale aj mnohým z nás.

V týchto dňoch sa kresťanský svet stíšil v spomienke na skutok Človeka, ktorý povýšil pravdu nad vlastný život. Tento skutok možno prečítať aj takto: Zmysluplný čin je a bude vždy viac ako slová, akokoľvek krásne by boli. Čin Ota Žarnaya bol zmysluplný, naše slová na tom nič nezmenia. Zmeniť sa však môžeme my. Tým, že vymeníme zradnú možnosť mlčať za malý čin odvahy. Stačí aby sa tisícky rodičov už na najbližších rodičovských združeniach spýtali učiteľov svojich detí, pre aký svet ich chcú učiť a vychovávať. Či pre svet, kde sa latka statočnosti zbabelo podlieza, alebo pre taký, kde víťazí odvaha a pravda. Nie je to vôbec patetická či zbytočná otázka. Jej opodstatnenosť už naša história neraz preukázala. Arizácie, normalizácie, privatizácie... sú plné dôkazov zlyhaní v našej výchove. História však nekončí a možno už zajtra bude pre naše deti životne dôležité vedieť, kde je ich miesto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vážený pán profesor historik archeológ a minister školstva Dušan Čaplovič, naozaj neverím, že chcete odísť do histórie bez toho, aby ste využili jedinečnú šancu odkázať svojim šesťdesiattisíc učiteľom, pre aký svet majú vychovávať našich žiakov.

Myslím, že by to mal byť svet podľa Žarnaya.

Ján Mičovský

Ján Mičovský

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hľadal som lesnícku pravdu za dverami generálneho riaditeľa, ministra, premiéra, prezidenta... Teraz klopem na bránu parlamentu. Ja tú pravdu nájdem. www.spajamestatocnych.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu