
Keďže sme už mali zaplatené tri noci v rezorte Amenity pri Lipne a nechcel som to rušiť a tak som ešte cez Booking rezervoval dve noci v penzióne Prelát v Českom Krumlove.
Cestu do Lipna sme zvolili z Bratislavy po diaľnici cez Viedeň a Linz - cca 325 km, dalo sa to prejsť pohodlne za tri a pol hodiny. Ubytovanie sme mali zaplatené v hoteli Amenity Resort, čo je novší športový areál neďaleko priehrady. Výhľad sme mali priamo na Lipno, neďaleko boli dve reštaurácie a športové zariadenia ktoré tiež patrili do rezortu. Jedlo bolo slušný štandard aj keď výber bol slabší, ceny boli tak na úrovni Bratislavy, len to prerátavanie na české koruny... Čechom sa očividne do eura veľmi nechce, majú obavy z rastu cien ale aj neistotu čo bude s EÚ. My sme si už zvykli, ani si neviem predstaviť návrat na koruny.

Keďže sa práve ochladilo a v noci pršalo, počasie nebolo veľmi vhodné na kúpanie. Aj keď sa domáci kúpali a voda sa nezdala studená, radšej sme sa rozhodli požičať si bicykle a otestovať cyklotrasu ktorá sa vinie lesným prostredí tesne vedľa vody a vraj patrí medzi najkrajšie v Čechách. Po cca 10 km sme prišli do pekného mestečka Frymburk kde sme si v cukrárni pri kostole dali výborné domáce zákusky s kávou a potom sme sa previezli s bicyklami kompou na druhú stranu Lipna.

Tu sme ešte pár kilometrov išli po ceste kde sme občas stretli aj auto, ale potom sme sa opäť vrátili na cyklotrasu tesne k vode. Táto strana priehrady je naturálnejšia s množstvom štrkových plážičiek, ktoré lákajú na kúpanie v peknej prírode. Po Lipne v každom počasí premávalo množstvo lodí – od vyhliadkových a veľkých plachetníc až po individuálnych vodákov.

Pri priehrade sa nachádza prístav kde je zakotvených množstvo plachetníc – trochu to pripomína atmosféru prístavu v Chorvátsku, ale s modernejšou zástavbou. Nájdete tu požičovne bicyklov, eletrokolobežiek ale aj korčúľ. V rámci ubytovania sme mali aj bazén s morskou vodou, ale nás prekvapilo, že od 13.00 sa muselo platiť. Rovnako ako platba za zvýšenie rýchlosti internetu, keďže wifi bola nepoužiteľná čo pri cene ubytovania bolo nezvyčajné... Očividne tu radi chodia aj Rakúšania, ale stretli sme aj pár Slovákov. V drevených bungalovoch bolo veľa Pražákov a mali tam tiež špeciálne apartmány zamerané na bicyklistov.

Vltava je v týchto končinách pomerne kľudná a je rajom pre vodákov ktorí ju aj vo veľkom splavujú. Začínali prázdniny a na Vltave boli desiatky raftov s celými rodinami a partiami čo je v týchto končinách národný šport. A j pri výlete na blízky hrad Rožmberk nad Vltavou ich bolo možné stretnúť na každom kroku, hoci aj chvíľami pršalo kempovali vo veľkom pozdĺž rieky.

Okolie Vltavy je rajom pamiatok a zachovalých hradov. Ale hlavným magnetom pre turistov je Český Krumlov kde sme sa presunuli z Lipna po troch dňoch za cca 30 minút. Mestečko má okolo 14 000 obyvateľov žijúcich v štvrtiach okolo historického centra, s množstvom penziónov a hotelov, takže v sezóne má s turistami aj cez 30 000 obyvateľov. My sme si zvolili ubytovanie v štýlovom penzióne Prelát cca 500 metrov od historickej časti, ktorý mal aj parkovisko a bol hneď u rieky. Ubytovanie s parkoviskom v centre nájdete ťažko – auto musíte nechať na niektorom z troch väčších platených parkoviskách.

Historická časť mesta sa rozkladá v esíčku vytvorenom riekou. Dominantou sú zámok s hradnými budovami, časť pod zámkom – Latrán, ktorá je s vnútorným mestom spojená Lazebnickym mostom. Na webe nájdete množstvo detailných informácií o jednotlivých pamiatkach, čo očividne napomáha aj rozvoju turistickému ruchu - nás zaskočilo neuveriteľné množstvo čínskych turistov...

Keďže sme mali na Krumlov dva a pol dňa a ja som mal zdravotný hendikep, tak sme si jeho atmosféru vychutnávali postupne. Prvý deň sme dali dôraz na Latran a rôzne bočné uličky okolo námestia. O atmosfére mesta sa toho už popísalo veľa. Faktom však je, že tým že je mestečko zapísané ako pamiatka Unesco, nie je to iba o pár dominantách ale je to jedinečný celok. Pripomína to trochu Prahu ale je to útulnejšie - hneď sme si prestavovali, že takto by u nás mohla opeknieť Banská Štiavnica keby sme do nej podobne zainvestovalo...

Aj v bočných uličkách to žije - hlavne vďaka množstvu štýlových penziónov a krčmičiek a je čo pozerať na fasádach zachovalých gotických domov. Takto sme sa zatúlali až do kláštorných záhrad, perfektne udržiavaných a s nádhernými výhľadmi. Rieka bola opäť plná vodákov, ktorí prechádzajúc mestom cez splav pod hradbami a obdivovaní turistami pokračujú ďalej dolu riekou.


V čase obeda bol problém v reštauráciách nájsť slušné voľné miesto. Keď sme ho aj našli tak sviečkovú na smotane už mali všade vypredanú a cez obed to v exponovaných častiach s kvalitou jedla pokrivkávalo. No nakoniec sme si večer dali excelentnú sviečkovú v reštaurácii hotela Grand na námestí, ktorá stála za tú cenu a k tomu kvalitné české pivo spolu s atmosférou historického námestia...

V posledný deň sme si ešte pohodovo prešli starú časť mesta smerom od mestkých sadov, kde tiež nájdete rôzne staré krčmičky, ale aj múzeum - Fotoateliér Seidl a množstvo ďalších zaujímavých zákutí a historických budov na každom kroku.

Na konci pobytu sme ešte urobili malú zachádzku na krátky výlet cez České Budějovice na zámok Hluboká nad Vltavou a potom sme už išli kratšou trasou cez Třebíč a Horné Rakúsko naspäť na Slovensko.

