Ako ďalej s „povojnovou“ STV?

Kdesi na pozadí koaličných rokovaní o zostavení novej vlády cítiť aj zárodky očakávaných zmien vo verejno-právnych médiách. Nie nadarmo budúca premiérka Radičová označila vizuálny i programový stav v Slovenskej televízii „ako po druhej svetovej vojne" a zhrnula snahy koaličných strán do potreby nevyhnutnej reformy STV. V programových tézach novej vlády sa tieto subjekty zhodli na zrušení koncesionárskych poplatkov, financovaní verejno-právnych médií z rozpočtu a uskutočnení transformácie médií verejnej služby tak, aby sa stali verejnoprávnymi a slúžili občanom. Sama Radičová však v rozhovore pre Respekt naznačuje, že to bude asi ťažká úloha, keď dodáva: „Už sa o tom hovorilo mnohokrát a ani jedna zmena nebola úspešná."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

O dôvodoch prečo verejno-právne médiá, či lepšie povedané médiá verejnej služby na Slovensku, neslúžia občanom by sa mohli viesť sympóziá. Občania Slovenska pritom dávajú svoj nesúhlas s programom STV najavo každodenne, stačí si pozrieť výsledky sledovanosti. Predpokladám, že tak isto ako politici, chcú kvalitatívnu zmenu. Tí diváci, čo majú chuť a možnosť porovnať program Slovenskej televízie s obdobnými televíziami v Európe (Česká televize, ORF, ARD/ZDF, BBC...) by iste vedeli aj svoje ponosy definovať konkrétne. Niektorí jedinci tak aj učinia, obrátia sa sem-tam na Radu STV so sťažnosťou, no nezmení sa nič (viď zápisnice Rady STV).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak nová vláda nájde zhodu a silu zásadne reformovať Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas musí rátať s krvopotným, nekompromisným úsilím, „behom na dlhej trati" dlhšej viac než štyri roky. Preto čoskoro vláda musí:

1) na novo definovať poslanie, úlohy i rozsah médií verejnej služby

2) zhodnúť sa, definovať a napokon vytvoriť efektívnu, modernú a profesionálnu inštitúciu akou by mohol byť zlúčený subjekt - Slovenský rozhlas a televízia (SRoTV)

3) odpolitizovať model riadenia a kontroly takejto inštitúcie, vrátane nepolitického kreovania jej Rád a následne riaditeľa

4) presadiť do architektúry Zákona o SRoTV začlenenie všeobecne volenej Rady auditória (divákov a poslucháčov), ktorí by mali možnosť ovplyvňovať nielen programovú skladbu, ale aj napríklad voľbu riaditeľov

SkryťVypnúť reklamu

5) vyžadovať prepracovanie zásad profesionality tvorby programu (Kodex spravodajstva a publicistiky, Kódex tvorivého pracovníka) a každoročný povinný audit vynaložených prostriedkov

Slovenská televízia je dnes v katastrofálnom stave. Ak sa začítate do zápisníc zo zasadnutia Rady STV možno vás, tak isto ako mňa udivia argumenty programového riaditeľa o nutnosti nákupu programových balíkov z Ruska a Južnej Ameriky, o poklese výroby premiérových vlastných programoch, o nutnosti repríz, o nákupoch drahých zahraničných formátov... Generálny riaditeľ tvrdí, že Slovenská televízia nemá za úlohu dbať na atraktivitu programov v predvolebnom vysielaní, ale len na literu zákona. Voči sťažnostiam divákov na nedostatočné varovania a informovanie o povodniach sa STV hrdí pripravením benefičného prestavenia na Dvojke. Odporúčam čítanie zápisníc z Rady STV, je to dostatočný argument ich odtrhnutia od reálnych potrieb občanov, ktorí STV tak či onak platia.

SkryťVypnúť reklamu

Ako teda ďalej s „povojnovou" STV? Najrozumnejším riešením by asi bolo vyhlásenie núdzového režimu Slovenskej televízie. Odvolaním riaditeľa a Rady STV. Poverením vedením STV schopného krízového (aj zahraničného) menežéra. Preformátovaním STV dočasne len na dvojokruhovú (zrušiť nesledovanú a nesledovateľnú Trojku), sústrediť všetko na realizáciu zmysluplného programu v prospech divákov, zrušiť systém výroby v externom prostredí, nenakupovať akvizície, treťotriedne filmy a telenovely, dať prednosť vlastným nepredraženým programom... mohol by som pokračovať, ale to nie je moja úloha.

Ktokoľvek bude rozhodovať o budúcnosti Slovenskej televízie, či novej zlúčenej inštitúcie bude musieť uvažovať o týchto otázkach. Ak patrí Slovensko do Európy musí do Európy patriť aj jej televízia a rozhlas, ktoré sú na strane občanov.

Daniel Mikletič

Daniel Mikletič

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

scenárista, textár, novinár, režisér, hudobný producent (nezávislý) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

137 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu