Divácka Rada Slovenskej televízie

Demokracia nie je ozajstnou demokraciou, ak väčšina slušných ľudí nerobí nič, ak len veľavravne mlčí. Demokracia tak pomaly, no iste, môže prerásť na vládu darebákov. Zdá sa mi, že Slovensko je v tejto situácii až po uši. V predošlom sci-fi riporte o „tajnej" Rade STV som načrtol do akých absurdít sa môže dostať verejno-právne médium ak je závislé na politickom rozhodovaní. Vyjadrenie niekoľkých členov rady, že práve oni sú tí „praví zástupcovia verejnosti", ba priam verejnosť sama, že „oni" budú určovať, čo je pre verejnosť dobré, vysielateľné a dokonca zverejniteľné - je poburujúce rovnako ako vyjadrenie premiéra o tom, že „ľudia nechcú slobodu, ale len sociálne výhody a dávky..." (rozumej peniaze od iných).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Kým Fico má čiastočne pravdu, vychoval si skazkami „o sociálnom štáte" dobre značnú časť voličov a mňa uráža len tým, že sloboda je nehodná uctievania, členovia Rady STV ma arogantne urážajú oveľa viac. Chcú rozhodovať za všetkých, teda aj za mňa, bez toho, aby som im dal na to mandát. Boli zvolení len nepriamo, rozhodnutím koaličnej rady. Konajú teda neslušne. Slušní máte byť iba k tým, ktorí sú slušní voči vám. No ak ste slušní iba vy, a tí druhí sú neslušní, tak vás takáto slušnosť oslabuje. Zasadnutia Rady STV sú v zásade podľa zákona verejné, takže aj informácie z nich. Výnimky určuje takisto Zákon o STV. Verejný prenos zo zasadnutí je preto legitímny. Bodka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Financovanie Slovenskej televízie je hradené najmä z úhrad za služby verejnosti. Verejnosť - diváci, publikum, poplatníci úhrad - však nemajú žiaden priamy vplyv na kvalitu, štruktúru, manažment a ich potreby vysielania Slovenskej televízie. Môžu sa obracať len na Radu STV, ktorá však ich námety posudzuje len marginálne, keďže je závislá na politickej voľbe a podliehajúca záujmom politických strán. Tento nevyvážený stav sa odráža v čoraz vyššej nespokojnosti verejnosti s vysielaním, kvalitou, zjavnou bulvarizáciou, súťaživosťou s komerčnými médiami, narastajúcou neprofesionalitou, či nenapĺňaním predstáv verejnosti o verejno-právnom médiu, čo sa prejavuje aj dlhodobo klesajúcim trendom sledovanosti a nespokojnosťou so STV.

SkryťVypnúť reklamu

Zaráža ma, že v roku 2010, teda dve desaťročia po zmene režimu, od začiatku duálneho systému, nechce nikto z politikov, odborníkov, členov rady a vedenia meniť STV na ozajstnú televíziu verejnej služby. Stačí si prečítať zákony o televíziách verejnej služby vo svete a najmä Európe. Napríklad anglická BBC (British Broadcasting Corporation), ktorá je akousi matkou a referenčným vzorom všetkých vysielateľov vo verejnom záujme má vo svojej Charte (Royal Charter for the continuance of the BBC) ustanovenia o kreovaní a postavení Diváckych rád BBC (Audience Councils), ktoré sú postavené na úrovni Odbornej rady a dokonca majú členenie po štyroch regiónoch Veľkej Británie.

SkryťVypnúť reklamu

Aj zákon o Rakúskom rozhlase a televízii (ORF) určuje povinnosti pre Radu publika (Publikumrat) ako ochranu záujmov poslucháčov a divákov takisto s úlohami a právami na úrovni Odbornej rady ORF. Rada publika bola volená začiatkom tohto roka priamo divákmi a zodpovedá priamo verejnosti. Podobné rady sú zákonmi stanovené aj v Írsku, Španielsku, obdobné princípy sú presadzované aj v nemeckých televíziách verejnej služby ARD/ZDF.

Už dlhší čas sa zaoberám predstavou presadenia uzákonenia novely Zákona o STV do ktorého by boli začlenené paragrafované znenia o Rade publika (Divácka rada) tak, aby boli všeobecne platné aj po ďalších krokoch vedúcich k vytvoreniu verejno-právnej inštitúcie - Slovenská televízia a rozhlas (STVR) bez nutnosti výstavby nového komplexu. Nový orgán preto označujem univerzálnejšie ako Rada publika. Rada publika by mala byť volená priamo verejnosťou, všetkými dostupnými legitímnymi spôsobmi a nemala by mať viac ako 12 členov zo všetkých regiónov Slovenska. V štruktúre média verejnej služby by mala byť zaradená na úroveň ostatných orgánov. Mala by právo voliť i odvolávať generálneho riaditeľa, posudzovať dlhodobú technickú i programovú koncepciu, spolu schvaľovať programovú štruktúru a hodnotiť kvalitu programu, či iné zásadné veci z pohľadu diváka.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže tieto myšlienky sú pri dnešnom posudzovaní verejno-právnych médií u politikov ešte nestráviteľné, boja sa ich ako čerta, ktohovie prečo...? Podporíte ich aspoň niektorí z vás?

Daniel Mikletič

Daniel Mikletič

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

scenárista, textár, novinár, režisér, hudobný producent (nezávislý) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu